Co je to?
Odborný výraz, definice slova Latex. Co znamená slovo Latex z kategorie Materiály?

Co je Latex?

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Latex?

Latex neboli kaučuk je látka, která může mít přírodní nebo syntetický původ. Přírodní kaučuk je tekutý a má bílou barvu. Produkují ho mléčnice rostlin, především kaučukovník. Když se latex ocitne na vzduchu, poměrně rychle zasychá. Z hlediska chemie se jedná o cis polyisopren ze skupiny elastomerů. Jeho hlavní oceňovanou vlastností je pružnost, dá se tedy lehce deformovat a poté navrátit do původního stavu. Přírodní kaučuk patří k historicky známým látkám, v Evropě se vyskytuje již od 18. století. Dříve se stromy kaučukovníku pěstovaly na plantážích především v jižní Americe, pak také v Africe a v Asii.
Stromu se nařezává kůra a latex se zachycuje do nádob, připevněných na kmeny. Zásadním momentem pro vysoké využívání latexu byl vynález vulkanizace. Výroba syntetického kaučuku začala ve 20. století. Z latexu se vyrábí například pneumatiky, podlahové krytiny, hadice, těsnění, lepidla, farmaceutické výrobky a mnoho dalších. K výhodám latexu patří především prodyšnost, elasticita, trvanlivost, odolnost a nízká váha. Má však typický zápach, může vyvolat alergickou reakci, mění barvu působením světla a je také dražší.


Co je to Latex? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Latex. Co znamená slovo Latex z kategorie Materiály?

Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Text vytvořen pro Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi sledujícími na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Heslo Latex patří do kategorie materiály

Klíčová slova: lexikon, definice pojmu, informace, materiály, Latex, přesný význam, formulace, odborný výraz, význam, definice, vysvětlení, co je to Latex?, heslo, termín, terminologie, co znamená, slovo, wiki


Pojem Latex je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Co označuje termín Latex? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Latex je bílá tekutina vznikající v mléčnicích některých rostlin, mj. stromů kaučukovníků. Na vzduchu latex rychle zasychá. Přírodní latex je produkován na kaučukovníkových plantážích; největší plantáže se nacházejí v Asii – v Malajsii, Thajsku a Indonésii. Používá se jako výchozí surovina pro výrobu přírodní pryže, pneumatik, těsnění, hadic, kondomů, latexového oblečení aj. Latex je také možné vyrábět synteticky.
Tato surovina se využívá např. na výrobu gumových rukavic, koupacích čepic, kondomů, nafukovacích balónků, latexové barvy, matrací s paměťovou pěnou, sexuálního fetish oblečení apod.

Hledejte výraz Latex v dalších zdrojích

Zkusit najít frázi Latex ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat frázi Latex ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Latex ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Latex na Google.cz

Vyhledat termín Latex ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Latex ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Latex například ve fulltextu Yahoo.com, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikizdrojích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Nyní již víte jaký je přesný význam slova Latex? resp. jaká je definice termínu Latex? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Latex, odpověď na dotaz co je to Latex?. Víte např. kdo to je Bohumil Hrabal? Znáte a víte kdo je Magdalena Kožená? Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Pokuste se najít termín Latex i v jiné kategorii než v materiály. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!