Co je to?
Výraz, termín, definice slova Syndrom vyhoření. Co znamená odborný pojem Syndrom vyhoření z kategorie Psychologie?

Co je to Syndrom vyhoření? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření (anglicky burnout syndrom) je název pro závažné psychické onemocnění, jež můžeme chápat jako jakousi daň za neustále vzrůstající nároky na jedince v mnoha zaměstnáních . Syndrom vyhoření se objevuje u psychicky náročných profesí (u lékařů, policistů, učitelů, manažerů apod.), které vyvolávají soustavný a dlouhodobý stres. Postižený jedinec se stává pasivním, bez zájmu o cokoliv, je negativistický až deprimovaný. Syndrom vyhoření není vůbec snadné poznat a diagnostikovat. Léčba je možná, avšak náročná a zdlouhavá. Prevence existuje: člověk by se neměl upínat výhradně na svou práci, měl by mít kolem sebe přátele, fungující rodinu a věnovat se svým zálibám, měl by umět efektivně odpočívat.


Co je to Syndrom vyhoření? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Syndrom vyhoření. Co znamená odborný pojem Syndrom vyhoření z kategorie Psychologie?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Syndrom vyhoření? Pak se o tuto stránku podělte s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Syndrom vyhoření je v kategorii Psychologie

Klíčová slova: Psychologie, přesný výraz, co znamená, formulace, vysvětlení, význam, co je to Syndrom vyhoření?, termín, pojem, definice, terminus technicus, význam pojmu, přesný význam, názvosloví, definice pojmu, Psychologie, Syndrom vyhoření, odborný výraz


Pojem Syndrom vyhoření je v kategorii Psychologie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Syndrom vyhoření? Definice slova, termínu z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Syndrom vyhoření byl poprvé popsán v roce 1974 H. Freudenbergerem v článku „Staff burnout“ v časopise Journal of Social Issues. Existují různé definice (např. ztráta profesionálního zájmu nebo osobního zaujetí u příslušníka pomáhajících profesí nebo vyhoření jako výsledek procesu, v němž lidé velice intenzívně zaujatí určitým úkolem nebo ideou ztrácejí své nadšení), které se shodují v určitých bodech:

♦ Jedná se o psychický stav, prožitek vyčerpání.
♦ Vyskytuje se zvláště u profesí obsahujících práci s lidmi nebo alespoň kontakt s lidmi a závislost na jejich hodnocení.
♦ Tvoří ho řada symptomů především v oblasti psychické, částečně i fyzické a sociální.
♦ Klíčovou složkou syndromu je emoční vyčerpanost, kognitivní vyčerpání a „opotřebení“ a často i celková únava.
♦ Všechny hlavní složky syndromu vyhoření vycházejí z chronického stresu.

Další informační zdroje

Vyhledat výraz Syndrom vyhoření ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Syndrom vyhoření ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Syndrom vyhoření ve Wikislovníku

Hledat heslo Syndrom vyhoření ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Syndrom vyhoření na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Syndrom vyhoření ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Syndrom vyhoření například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve Wikizdrojích, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Syndrom vyhoření? resp. jaký je přesný význam slova Syndrom vyhoření? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Syndrom vyhoření, odpověď na dotaz co je to Syndrom vyhoření?. Víte např. kdo to je Spejbl? Znáte a víte kdo je Britney Spears? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Psychologie). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.