Co je to?
Odborný výraz, definice slova Syndrom vyhoření. Co znamená pojem Syndrom vyhoření z kategorie Psychologie?

Co je Syndrom vyhoření?

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření (anglicky burnout syndrom) je název pro závažné psychické onemocnění, jež můžeme chápat jako jakousi daň za neustále vzrůstající nároky na jedince v mnoha zaměstnáních . Syndrom vyhoření se objevuje u psychicky náročných profesí (u lékařů, policistů, učitelů, manažerů apod.), které vyvolávají soustavný a dlouhodobý stres. Postižený jedinec se stává pasivním, bez zájmu o cokoliv, je negativistický až deprimovaný. Syndrom vyhoření není vůbec snadné poznat a diagnostikovat. Léčba je možná, avšak náročná a zdlouhavá. Prevence existuje: člověk by se neměl upínat výhradně na svou práci, měl by mít kolem sebe přátele, fungující rodinu a věnovat se svým zálibám, měl by umět efektivně odpočívat.


Co je to Syndrom vyhoření? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Syndrom vyhoření. Co znamená pojem Syndrom vyhoření z kategorie Psychologie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s bližními na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Heslo Syndrom vyhoření se nachází v sekci psychologie

Klíčová slova: přesný význam, definice, co znamená, odborný výraz, odborné názvosloví, vysvětlení, Syndrom vyhoření, co to je, definice pojmu, psychologie, lexikon, termín, význam slova, pojem, přesný výraz, význam pojmu, slovo, synonymum


Pojem Syndrom vyhoření je v kategorii psychologie, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Syndrom vyhoření?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Syndrom vyhoření byl poprvé popsán v roce 1974 H. Freudenbergerem v článku „Staff burnout“ v časopise Journal of Social Issues. Existují různé definice (např. ztráta profesionálního zájmu nebo osobního zaujetí u příslušníka pomáhajících profesí nebo vyhoření jako výsledek procesu, v němž lidé velice intenzívně zaujatí určitým úkolem nebo ideou ztrácejí své nadšení), které se shodují v určitých bodech:

♦ Jedná se o psychický stav, prožitek vyčerpání.
♦ Vyskytuje se zvláště u profesí obsahujících práci s lidmi nebo alespoň kontakt s lidmi a závislost na jejich hodnocení.
♦ Tvoří ho řada symptomů především v oblasti psychické, částečně i fyzické a sociální.
♦ Klíčovou složkou syndromu je emoční vyčerpanost, kognitivní vyčerpání a „opotřebení“ a často i celková únava.
♦ Všechny hlavní složky syndromu vyhoření vycházejí z chronického stresu.

Jiné zdroje informací o pojmu Syndrom vyhoření

Vyhledat výraz Syndrom vyhoření ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Syndrom vyhoření na Google obrázcích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Syndrom vyhoření ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat frázi Syndrom vyhoření ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat termín Syndrom vyhoření ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Syndrom vyhoření na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Syndrom vyhoření například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Syndrom vyhoření? resp. jaký je význam slova Syndrom vyhoření? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Syndrom vyhoření, odpověď na dotaz co je to Syndrom vyhoření?. Víte např. kdo to je Dušan Neumann? Znáte a víte kdo je Bohuslav Martinů? Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Syndrom vyhoření hledat i v jiných kategoriích (než psychologie). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.