Co je to?
Výraz, termín, definice slova Syndrom vyhoření. Co znamená odborný pojem Syndrom vyhoření z kategorie Psychologie?

Co je to Syndrom vyhoření? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření (anglicky burnout syndrom) je název pro závažné psychické onemocnění, jež můžeme chápat jako jakousi daň za neustále vzrůstající nároky na jedince v mnoha zaměstnáních . Syndrom vyhoření se objevuje u psychicky náročných profesí (u lékařů, policistů, učitelů, manažerů apod.), které vyvolávají soustavný a dlouhodobý stres. Postižený jedinec se stává pasivním, bez zájmu o cokoliv, je negativistický až deprimovaný. Syndrom vyhoření není vůbec snadné poznat a diagnostikovat. Léčba je možná, avšak náročná a zdlouhavá. Prevence existuje: člověk by se neměl upínat výhradně na svou práci, měl by mít kolem sebe přátele, fungující rodinu a věnovat se svým zálibám, měl by umět efektivně odpočívat.


Co je to Syndrom vyhoření? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Syndrom vyhoření. Co znamená odborný pojem Syndrom vyhoření z kategorie Psychologie?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Definici pojmu Syndrom vyhoření sdílejte s kolegy na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Syndrom vyhoření je v kategorii psychologie

Klíčová slova: co znamená, pojem, definice pojmu, psychologie, vysvětlení, terminologie, popis, psychologie, význam slova, odborné názvosloví, význam, co je to Syndrom vyhoření?, synonymum, heslo, wiki, informace, slovo, přesný výraz


Pojem Syndrom vyhoření je v kategorii psychologie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Syndrom vyhoření? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Syndrom vyhoření byl poprvé popsán v roce 1974 H. Freudenbergerem v článku „Staff burnout“ v časopise Journal of Social Issues. Existují různé definice (např. ztráta profesionálního zájmu nebo osobního zaujetí u příslušníka pomáhajících profesí nebo vyhoření jako výsledek procesu, v němž lidé velice intenzívně zaujatí určitým úkolem nebo ideou ztrácejí své nadšení), které se shodují v určitých bodech:

♦ Jedná se o psychický stav, prožitek vyčerpání.
♦ Vyskytuje se zvláště u profesí obsahujících práci s lidmi nebo alespoň kontakt s lidmi a závislost na jejich hodnocení.
♦ Tvoří ho řada symptomů především v oblasti psychické, částečně i fyzické a sociální.
♦ Klíčovou složkou syndromu je emoční vyčerpanost, kognitivní vyčerpání a „opotřebení“ a často i celková únava.
♦ Všechny hlavní složky syndromu vyhoření vycházejí z chronického stresu.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat slovo Syndrom vyhoření ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Syndrom vyhoření ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Syndrom vyhoření ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Syndrom vyhoření ve vyhledávači Yandex

Najít termín Syndrom vyhoření ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Syndrom vyhoření ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Syndrom vyhoření například v evropském vyhledávači Qwant, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Syndrom vyhoření? resp. co se skrývá pod slovem Syndrom vyhoření? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Syndrom vyhoření, odpověď na dotaz co je to Syndrom vyhoření?. Víte např. kdo to je Písničkář? Znáte a víte kdo je Ronald Reagan? Ke každému slovo může existovat víc definic podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Syndrom vyhoření v jiné sekci než psychologie. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.