Co je to?
Odborný výraz, definice slova Prekluze. Co znamená pojem Prekluze z kategorie Právo?

Co je Prekluze?

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Prekluze?

Prekluze je právní pojem. Setkat se s ním můžete v oblasti soukromého i trestního práva. V právu soukromém je jako prekluze označován zánik nároku, který vyplývá ze subjektivního práva, nebo zánik nároku obecně. Prekluze však není pojem totožný s promlčením, užívá se jen tam, kde je to stanoveno zákonem. V právu trestním se tak označují lhůty, pro které se zde užívá i výraz promlčecí.
K tomu, aby vznikla prekluze, je potřeba, aby byly naplněny dvě právní skutečnosti- uplynutí zákonem stanovené doby a neuplatnění práva v dané lhůtě.


Co je to Prekluze? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Prekluze. Co znamená pojem Prekluze z kategorie Právo?

Předem se omlouváme za případné chyby v textech. Uvítáme vaši pomoc a zpětnou vazbu. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Prekluze s vašimi známými a kamarády na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pojem Prekluze se nachází v sekci právo

Klíčová slova: názvosloví, co to je, odborné názvosloví, lexikon, Prekluze, synonymum, popis, slovo, formulace, vysvětlení, definice, heslo, pojem, termín, co je to Prekluze?, význam slova, wiki, právo


Pojem Prekluze je v kategorii právo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Prekluze? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Prekluze (z latinského prae-clusio, uzavření) v soukromém právu znamená nejen zánik nároku z určitého subjektivního práva, ale i úplný zánik tohoto práva jako takového. Na rozdíl od promlčení ovšem prekluze není všeobecná, nastává pouze tam, kde to zákon výslovně stanoví, zpravidla souslovím „jinak právo zanikne“. Je proto vcelku výjimečným právním institutem.
V trestním právu se lhůty, které mají charakter prekluze, nazývají lhůtami promlčecími.

Odkazy na jiné weby

Vyhledat termín Prekluze ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Prekluze ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Prekluze ve Wikizdrojích

Hledat heslo Prekluze na Google.cz

Hledat pojem Prekluze ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Prekluze ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Prekluze například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve fulltextu Yahoo.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Právě jste zjistili jaký je význam slova Prekluze? resp. co přesně označuje termín Prekluze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Prekluze, odpověď na dotaz co je to Prekluze?. Víte např. kdo to je Johnny Depp? Znáte a víte kdo je Zběh? Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než právo). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie právo, Váha, právo, prekluze, ilustrační obrázek

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, čím se vyznačuje cynik, despota nebo egoista? Toto a mnohem víc se dozvíte z webu zde