Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Prekluze. Co znamená pojem Prekluze z kategorie Právo?

Co to je Prekluze? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Prekluze?

Prekluze je právní pojem. Setkat se s ním můžete v oblasti soukromého i trestního práva. V právu soukromém je jako prekluze označován zánik nároku, který vyplývá ze subjektivního práva, nebo zánik nároku obecně. Prekluze však není pojem totožný s promlčením, užívá se jen tam, kde je to stanoveno zákonem. V právu trestním se tak označují lhůty, pro které se zde užívá i výraz promlčecí.
K tomu, aby vznikla prekluze, je potřeba, aby byly naplněny dvě právní skutečnosti- uplynutí zákonem stanovené doby a neuplatnění práva v dané lhůtě.


Co je to Prekluze? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Prekluze. Co znamená pojem Prekluze z kategorie Právo?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Prekluze s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Prekluze se nachází v kategorii Právo

Klíčová slova: přesný význam, Prekluze, odborné názvosloví, význam pojmu, terminus technicus, synonymum, význam, slovo, Právo, vysvětlení, co znamená, wiki, Právo, názvosloví, pojem, formulace, heslo, popis


Pojem Prekluze je v kategorii Právo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Prekluze? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Prekluze (z latinského prae-clusio, uzavření) v soukromém právu znamená nejen zánik nároku z určitého subjektivního práva, ale i úplný zánik tohoto práva jako takového. Na rozdíl od promlčení ovšem prekluze není všeobecná, nastává pouze tam, kde to zákon výslovně stanoví, zpravidla souslovím „jinak právo zanikne“. Je proto vcelku výjimečným právním institutem.
V trestním právu se lhůty, které mají charakter prekluze, nazývají lhůtami promlčecími.

Více informací o pojmu Prekluze lze najít v následujících zdrojích

Vyhledat termín Prekluze na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Prekluze ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Prekluze ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo Prekluze ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Prekluze ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Prekluze na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Prekluze například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Prekluze? resp. jaký je význam pojmu Prekluze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Prekluze, odpověď na dotaz co je to Prekluze?. Víte např. kdo to je Ponocný? Znáte a víte kdo je Velezrádce? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Právo). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, čím se vyznačuje cynik, despota nebo egoista? Toto a mnohem víc se dozvíte z webu zde