Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Federace. Co znamená pojem Federace z kategorie Politika?

Co je Federace?

Co znamená pojem, definice termínu Federace?

Federace je pojem, který má původ v latině, ve slově foedus, čili smlouva. O federaci se obvykle mluví jako o složeném státu. Skládá se z jednotlivých států, které jsou jeho členy. Tyto menší územní jednotky mohou mít různé názvy, jako například spolkové země, státy, kantony, regiony, provincie a podobně. Menší státy spadající do federace disponují vlastní soustavou vládních orgánů na nejvyšší úrovni, tedy parlamenty, vlády i nejvyšší představitele. Federace mají dvouúrovňové řízení – federální a státní. Federální orgány však nemusejí být podřízeny těm státním. Jejich kompetence jsou rozděleny tak, že jejich určitá část patří federálním orgánům, část pak těm jednotlivým státům. Z federace státy nemohou jednostranně vystoupit.
Ve vztahu k mezinárodnímu právu funguje vždy federace, ne však jednotliví členové. Svéprávnost členských států je zakotvena v ústavě nebo je zaručena smlouvou. Centrální vláda ho nemůže jednostranně změnit. Celkově je státní moc rozložena mezi orgány jednotlivých členských států a orgány federální. Je zde možnost dvojího občanství a právní akty jsou pro občany závazné. Federace bývá používána také jako označení pro sdružení jiných zaměření, například sportovní a jiné.


Co je to Federace? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Federace. Co znamená pojem Federace z kategorie Politika?

Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Federace s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pojem Federace se nachází v kategorii politika

Klíčová slova: názvosloví, co to je, slovník, terminologie, definice, popis, vysvětlení, odborné názvosloví, politika, přesný význam, wiki, odborný výraz, termín, lexikon, význam, definice pojmu, význam pojmu, slovo


Pojem Federace je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Federace? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Federace (latinsky fœdus, „smlouva“) je typ uspořádání státu, kdy jde o složený stát, skládající se ze států - členů federace s různým označením (státy, země, republiky, kantony, provincie). Ve federacích je svéprávné postavení jednotlivých členských států zajištěno ústavou nebo smluvně a nemůže být měněno jednostranným rozhodnutím centrální vlády (např. Švýcarsko, do značné míry i USA). Státní moc je ve federaci rozložena mezi federální orgány a orgány členských států. Právním základem federace je ústava (u konfederace mezinárodní smlouva), je zde dvojí občanství (subjektu federace a federace jako celku) a právní akty federace jsou přímo závazné pro osoby (u konfederace jen pro členské státy).

Hledejte výraz Federace v dalších zdrojích

Zkusit najít pojem Federace ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Federace ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Federace ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Federace ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Federace ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Federace ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Federace například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Google obrázcích, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co je to Federace? resp. jaká je definice slova Federace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Federace, odpověď na dotaz co je to Federace?. Víte např. kdo to je Jindřich VII Tudor? Znáte a víte kdo je Ivo Šmoldas? Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než politika). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie politika, Princezna, federace, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.