Co je to?
Výraz, termín, definice slova Ikebana. Co znamená odborný pojem Ikebana z kategorie Kultura?

Co je to Ikebana? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Ikebana?

Ikebana neboli oživené květiny, jak zní doslovný překlad pojmu, je způsob aranžování květin, který připomíná staré japonské umění. Jde o jednoduchou vazbu, která má být v harmonii s barvami a s přírodou a je založena na hlavních bodech. Ty jsou tři a mají být symbolem lidí, země a nebe. V tom je zásadní rozdíl v pojetí aranžování ve srovnání s jinými způsoby úpravy – ty jsou většinou zaměřeny na množství a barevnost. V ikebaně se přikládá stejná důležitost jak samotným květům, tak také stonkům, větvím a listům. Stejně pozorně je vybírána i miska nebo váza pro aranžmá.
Podle velikosti a tvaru se vyskytují různé druhy ikebany – nízká, vyšší, kulatá nebo trojúhelníkového tvaru. Podle stylu aranžování se může měnit i název – například ukibana je tvořena plovoucími květy a je určena pro nahlížení shora, kakebana je zavěšena ve speciálních nádobách, oshibana se zhotovuje ze sušených květin, shikibana se dělá z ležících květů.


Co je to Ikebana? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Ikebana. Co znamená odborný pojem Ikebana z kategorie Kultura?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Ikebana s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Ikebana se nachází v kategorii Kultura

Klíčová slova: terminus technicus, synonymum, Kultura, co je to Ikebana?, wiki, informace, co znamená, odborný výraz, přesný význam, odborné názvosloví, pojem, Ikebana, Kultura, heslo, názvosloví, vysvětlení, definice, slovník


Pojem Ikebana je v kategorii Kultura, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Ikebana dozvíte následující

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Ikebana (japonsky: 生け花, 活花 nebo いけばな, doslova „oživené květiny“) je japonské umění aranžování květin, také známé jako kadó (華道 nebo 花道) – „cesta/umění květin“.
Na rozdíl od dekorativního aranžování květin v západních zemích se japonská ikebana snaží vytvořit harmonii lineární konstrukce, rytmu a barvy. Zatímco lidé na západě se snaží zvýrazňovat množství a barvy květin a soustředí svou pozornost hlavně na krásu květů, Japonci zdůrazňují lineární aspekty aranžování. Ikebana věnuje pozornost váze, stonkům, listům a větvím stejnou měrou jako květům. Celá struktura japonského aranžování květin je založena na liniích alegorizujících nebe, zemi a lidstvo. Ikebana tyto linie používá jako tři rozměry.

Další informační zdroje

Najít heslo Ikebana ve vyhledávači Qwant

Vyhledat termín Ikebana ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ikebana ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Ikebana ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Ikebana ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít slovo Ikebana na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Ikebana například ve vyhledávači Seznam.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, termíny a slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Ikebana? resp. jaký je význam slova Ikebana? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ikebana, odpověď na dotaz co je to Ikebana?. Víte např. kdo to je Dřevák? Znáte a víte kdo je Milan Štěch? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Kultura. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.