Co je to?
Výraz, termín, definice slova Ikebana. Co znamená odborný pojem Ikebana z kategorie Kultura?

Co je to Ikebana? Význam slova

Co znamená termín Ikebana? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Ikebana neboli oživené květiny, jak zní doslovný překlad pojmu, je způsob aranžování květin, který připomíná staré japonské umění. Jde o jednoduchou vazbu, která má být v harmonii s barvami a s přírodou a je založena na hlavních bodech. Ty jsou tři a mají být symbolem lidí, země a nebe. V tom je zásadní rozdíl v pojetí aranžování ve srovnání s jinými způsoby úpravy – ty jsou většinou zaměřeny na množství a barevnost. V ikebaně se přikládá stejná důležitost jak samotným květům, tak také stonkům, větvím a listům. Stejně pozorně je vybírána i miska nebo váza pro aranžmá.
Podle velikosti a tvaru se vyskytují různé druhy ikebany – nízká, vyšší, kulatá nebo trojúhelníkového tvaru. Podle stylu aranžování se může měnit i název – například ukibana je tvořena plovoucími květy a je určena pro nahlížení shora, kakebana je zavěšena ve speciálních nádobách, oshibana se zhotovuje ze sušených květin, shikibana se dělá z ležících květů.

Co je to Ikebana? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Ikebana. Co znamená odborný pojem Ikebana z kategorie Kultura?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Ikebana doporučujeme sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Ikebana se nachází v sekci Kultura

Klíčová slova: Kultura, terminologie, lexikon, synonymum, informace, odborný výraz, přesný výraz, terminus technicus, definice, termín, názvosloví, slovo, Ikebana, wiki, co znamená, význam pojmu, pojem, slovník


Pojem Ikebana je v kategorii Kultura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Ikebana? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Ikebana (japonsky: 生け花, 活花 nebo いけばな, doslova „oživené květiny“) je japonské umění aranžování květin, také známé jako kadó (華道 nebo 花道) – „cesta/umění květin“.
Na rozdíl od dekorativního aranžování květin v západních zemích se japonská ikebana snaží vytvořit harmonii lineární konstrukce, rytmu a barvy. Zatímco lidé na západě se snaží zvýrazňovat množství a barvy květin a soustředí svou pozornost hlavně na krásu květů, Japonci zdůrazňují lineární aspekty aranžování. Ikebana věnuje pozornost váze, stonkům, listům a větvím stejnou měrou jako květům. Celá struktura japonského aranžování květin je založena na liniích alegorizujících nebe, zemi a lidstvo. Ikebana tyto linie používá jako tři rozměry.

Linky na další online zdroje

Vyhledat termín Ikebana ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Ikebana ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Ikebana ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Ikebana ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Ikebana na Youtube

Vyhledat výraz Ikebana ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Ikebana například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaká je definice slova Ikebana? resp. co přesně znamená slovo Ikebana? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ikebana, odpověď na dotaz co je to Ikebana?. Víte např. kdo to je Jan Nepomucký? Znáte a víte kdo je Šéfkuchař? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Kultura. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, zajímavosti, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.