Co je to?
Definice výrazu, termínu Krokvice. Co znamená odborný pojem Krokvice z kategorie Nástroje?

Co je to Krokvice? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Krokvice

Krokvice je měřičská pomůcka, se kterou lze kontrolovat vodorovnost povrchů. Jedná se o historický nástroj, dnes se používá vodováha. Krokvice vytyčovala vodorovný směr pomocí olovnice. Využívali ji především tesaři, stavitelé a zeměměřiči.
Pokud byla vybavena úhlovou stupnicí, bylo s ní možné měřit i sklony. Skládala se ze tří latí, ty tvořily rovnostranný trojúhelník, na jehož vrcholu byla zavěšena olovnice. Využívala přirozeného gravitačního působení. Znak krokvice byl ve středověku užíván jako značka kamenického cechu nebo byl součástí osobní značky tesaře nebo kameníka.


Co je to Krokvice? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Krokvice. Co znamená odborný pojem Krokvice z kategorie Nástroje?

Veškeré texty jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Krokvice je v sekci Nástroje

Klíčová slova: přesný význam, Krokvice, informace, definice pojmu, terminus technicus, přesný výraz, pojem, heslo, synonymum, odborný výraz, popis, význam, terminologie, Nástroje, názvosloví, význam slova, co to je, Nástroje


Pojem Krokvice je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Krokvice? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Krokvice je pomůcka k vytyčení vodorovného směru pomocí olovnice. Má tvar rovnoramenného trojúhelníku, z jehož vrcholu je spuštěna olovnice. Pokud olovnice míří na střed přepony, je přepona vodorovně. Dnes je nahrazena modernější a přesnější vodováhou.
Složitější krokvice byla vybavena úhloměrnou stupnicí, a tak bylo možné s její pomocí buď určovat sklon nebo jej vytyčovat.

Další zdroje informací

Hledat výraz Krokvice ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Krokvice ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Krokvice ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Krokvice ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít pojem Krokvice ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Krokvice ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Krokvice například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Krokvice? resp. jaký je význam pojmu Krokvice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Krokvice, odpověď na dotaz co je to Krokvice?. Víte např. kdo to je Jožka Černý? Znáte a víte kdo je Richard Krajčo? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Krokvice v jiné sekci než Nástroje. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.