Co je to?
Definice odborného termínu, slova Krokvice. Co znamená pojem Krokvice z kategorie Nástroje?

Co je to Krokvice? Význam slova

Co znamená termín Krokvice? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Krokvice je měřičská pomůcka, se kterou lze kontrolovat vodorovnost povrchů. Jedná se o historický nástroj, dnes se používá vodováha. Krokvice vytyčovala vodorovný směr pomocí olovnice. Využívali ji především tesaři, stavitelé a zeměměřiči.
Pokud byla vybavena úhlovou stupnicí, bylo s ní možné měřit i sklony. Skládala se ze tří latí, ty tvořily rovnostranný trojúhelník, na jehož vrcholu byla zavěšena olovnice. Využívala přirozeného gravitačního působení. Znak krokvice byl ve středověku užíván jako značka kamenického cechu nebo byl součástí osobní značky tesaře nebo kameníka.


Co je to Krokvice? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Krokvice. Co znamená pojem Krokvice z kategorie Nástroje?

Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Text vytvořen redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Krokvice sdílet s kamarády na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Krokvice patří do sekce nástroje

Klíčová slova: heslo, Krokvice, co to je, pojem, definice, význam slova, terminus technicus, popis, termín, co znamená, nástroje, terminologie, nástroje, slovník, slovo, definice pojmu, význam, formulace


Pojem Krokvice je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Krokvice? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Krokvice je pomůcka k vytyčení vodorovného směru pomocí olovnice. Má tvar rovnoramenného trojúhelníku, z jehož vrcholu je spuštěna olovnice. Pokud olovnice míří na střed přepony, je přepona vodorovně. Dnes je nahrazena modernější a přesnější vodováhou.
Složitější krokvice byla vybavena úhloměrnou stupnicí, a tak bylo možné s její pomocí buď určovat sklon nebo jej vytyčovat.

Další informační zdroje

Najít pojem Krokvice ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Krokvice ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Krokvice na Youtube

Vyhledat pojem Krokvice ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Krokvice ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Krokvice ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Krokvice například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Právě jste zjistili co znamená Krokvice? resp. co se skrývá pod slovem Krokvice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Krokvice, odpověď na dotaz co je to Krokvice?. Víte např. kdo to je Luděk Staněk? Znáte a víte kdo je Klára Kolouchová? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Krokvice i jinde než v sekci než v nástroje. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.