Co je to?
Odborný výraz, definice slova Renesance. Co znamená pojem Renesance z kategorie Kultura?

Co je to Renesance? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Renesance?

Renesance je pojmenování uměleckého slohu, který následoval po gotice. Vznikl ve Florencii ve 13. století a znamenal určitý návrat a obdiv k antice. Renesance přinesla obrovský rozvoj vědy a umění. Lidé se již neobraceli jen k Bohu, ale věřilo se více v sílu lidského rozumu.
Umělci se stávali uznávanými členy společnosti. Renesanční vzdělanost byla ovlivněna také vynálezem knihtisku.

Co je to Renesance? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Renesance. Co znamená pojem Renesance z kategorie Kultura?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text (Renesance) můžete sdílet s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Renesance patří do kategorie Kultura

Klíčová slova: formulace, slovo, přesný význam, wiki, slovník, informace, co je to Renesance?, odborný výraz, význam slova, heslo, Kultura, význam pojmu, synonymum, popis, co to je, pojem, co znamená, odborné názvosloví


Pojem Renesance je v kategorii Kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Renesance? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Renesance (též renezance) je umělecký sloh a historická epocha trvající od 14. do 17. století. Vyznačoval se mimo jiné zesvětštěním, individualismem a návratem k antice. Též je úzce spjat s humanismem.
Pojem znovuzrození (rinascenza) byl poprvé užit pro období rozkvětu umění a vědy, které začalo na konci 13. století v Itálii, italským historikem Giorgiem Vasarim v roce 1550. Pojem renesance je francouzský překlad užitý francouzským historikem Jules Micheletem a dále rozšířený švýcarským historikem umění Jacobem Burckhardtem v 19. století.
Během poslední čtvrtiny 20. století se někteří historikové začali vyjadřovat v tom smyslu, že renesancí mohlo být více. Uvažuje se o renesanci 12. století a již zavedeným a obecně přijímaným pojmem je karolinská renesance. Dále je výraz užíván ve spojení s národními procesy v tomto období, např. anglická renesance, italská renesance atd.

Hledejte v dalších zdrojích

Najít heslo Renesance ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Renesance ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Renesance na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Renesance ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Renesance ve Wikimedia Commons

Najít výraz Renesance ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Renesance například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaká je definice slova Renesance? resp. co se skrývá pod slovem Renesance? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Renesance, odpověď na dotaz co je to Renesance?. Víte např. kdo to je Mahdí? Znáte a víte kdo je Sluníčkář? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Kultura. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.