Co je to?
Odborný výraz, definice slova Renesance. Co znamená pojem Renesance z kategorie Kultura?

Co je to Renesance? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Renesance?

Renesance je pojmenování uměleckého slohu, který následoval po gotice. Vznikl ve Florencii ve 13. století a znamenal určitý návrat a obdiv k antice. Renesance přinesla obrovský rozvoj vědy a umění. Lidé se již neobraceli jen k Bohu, ale věřilo se více v sílu lidského rozumu.
Umělci se stávali uznávanými členy společnosti. Renesanční vzdělanost byla ovlivněna také vynálezem knihtisku.


Co je to Renesance? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Renesance. Co znamená pojem Renesance z kategorie Kultura?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Renesance? Pak se o ní podělte s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Renesance patří do sekce Kultura

Klíčová slova: terminologie, wiki, význam slova, vysvětlení, informace, názvosloví, Kultura, co je to Renesance?, co znamená, slovo, termín, synonymum, formulace, slovník, pojem, odborné názvosloví, odborný výraz, význam


Pojem Renesance je v kategorii Kultura, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Renesance můžete dozvědět následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Renesance (též renezance) je umělecký sloh a historická epocha trvající od 14. do 17. století. Vyznačoval se mimo jiné zesvětštěním, individualismem a návratem k antice. Též je úzce spjat s humanismem.
Pojem znovuzrození (rinascenza) byl poprvé užit pro období rozkvětu umění a vědy, které začalo na konci 13. století v Itálii, italským historikem Giorgiem Vasarim v roce 1550. Pojem renesance je francouzský překlad užitý francouzským historikem Jules Micheletem a dále rozšířený švýcarským historikem umění Jacobem Burckhardtem v 19. století.
Během poslední čtvrtiny 20. století se někteří historikové začali vyjadřovat v tom smyslu, že renesancí mohlo být více. Uvažuje se o renesanci 12. století a již zavedeným a obecně přijímaným pojmem je karolinská renesance. Dále je výraz užíván ve spojení s národními procesy v tomto období, např. anglická renesance, italská renesance atd.

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Renesance ve Wikimedia Commons

Najít výraz Renesance ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít slovo Renesance ve Wikislovníku

Najít slovo Renesance ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Renesance ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Renesance na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Renesance například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova Renesance? resp. co je to Renesance? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Renesance, odpověď na dotaz co je to Renesance?. Víte např. kdo to je Sommelier? Znáte a víte kdo je Alibista? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Kultura). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.