Co je to?
Výraz, termín, definice slova Mononukleóza. Co znamená odborný pojem Mononukleóza z kategorie Nemoce?

Co je to Mononukleóza? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Mononukleóza

Mononukleóza je infekční onemocnění virového původu. Někdy bývá označována jako tzv. nemoc z líbání. Nejčastěji postiženými jsou děti a dospívající. Zpočátku bývá mononukleóza zaměňována za angínu kvůli podobnosti příznaků, ale na rozdíl od angíny na ni nezabírají antibiotika (těmi se léči nemoci bakteriálního, nikoliv virového původu). Nemoc se nejčastěji přenáší prostřednictvím slin. Má poměrně dlouhou inkubační dobu (až 6 týdnů) a po prodělání nemoci je nutné dodržovat několik měsíců jaterní dietu. Prodělané onemocnění zanechává doživotní imunitu.


Co je to Mononukleóza? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Mononukleóza. Co znamená odborný pojem Mononukleóza z kategorie Nemoce?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet se známými na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Mononukleóza je v sekci nemoce

Klíčová slova: význam slova, popis, nemoce, definice, slovník, význam pojmu, nemoce, význam, přesný význam, odborný výraz, odborné názvosloví, slovo, názvosloví, termín, terminologie, formulace, lexikon, pojem


Pojem Mononukleóza je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Mononukleóza?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Infekční mononukleóza (lidově polibková nemoc, nemoc z líbání či studentská nemoc, dříve žlázová horečka) je virové onemocnění způsobené virem Epsteina–Barrové nebo cytomegalovirem (CMV infekce). Postihuje vnitřní žlázy, zejména slezinu, játra, uzliny, hrtanové a týlní. Nemoc zpočátku vypadá jako angína či chřipka a je tak i často diagnostikována, až poté, co neúčinkují antibiotika, je pacient testován na přítomnost virů. Infekční mononukleóze se říká nemoc z líbání nebo dětská nemoc, protože nejčastěji jí onemocní malé děti, u kterých je průběh většinou bez příznaků, a dospívající. Nemoc se přenáší prostřednictvím slin – buď přímo nejčastěji líbáním, nebo nepřímo rukama a předměty čerstvě potřísněnými slinami (hračky, sklenice, ručníky) také ale i transfuzí krve. To jsou ale nejčastější možné spouštěcí mechanismy. Až 95% dospělých jedinců má v těle protilátky proti EBV tudíž nemoc už prodělali.

Linky na další online zdroje

Hledat slovo Mononukleóza ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Mononukleóza na Youtube

Hledat heslo Mononukleóza ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Mononukleóza ve Wikislovníku

Najít výraz Mononukleóza ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem Mononukleóza ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Mononukleóza například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Mononukleóza? resp. jaká je definice slova Mononukleóza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mononukleóza, odpověď na dotaz co je to Mononukleóza?. Víte např. kdo to je Sítař? Znáte a víte kdo je Pitomec? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je nemoce. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.