Co je to?
Odborný výraz, definice slova Mononukleóza. Co znamená pojem Mononukleóza z kategorie Nemoce?

Co je to Mononukleóza? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Mononukleóza?

Mononukleóza je infekční onemocnění virového původu. Někdy bývá označována jako tzv. nemoc z líbání. Nejčastěji postiženými jsou děti a dospívající. Zpočátku bývá mononukleóza zaměňována za angínu kvůli podobnosti příznaků, ale na rozdíl od angíny na ni nezabírají antibiotika (těmi se léči nemoci bakteriálního, nikoliv virového původu). Nemoc se nejčastěji přenáší prostřednictvím slin. Má poměrně dlouhou inkubační dobu (až 6 týdnů) a po prodělání nemoci je nutné dodržovat několik měsíců jaterní dietu. Prodělané onemocnění zanechává doživotní imunitu.


Co je to Mononukleóza? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Mononukleóza. Co znamená pojem Mononukleóza z kategorie Nemoce?

Texty mohou obsahovat chyby. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Mononukleóza je v sekci Nemoce

Klíčová slova: slovník, co je to Mononukleóza?, formulace, Nemoce, co znamená, terminus technicus, význam, názvosloví, pojem, přesný význam, Mononukleóza, přesný výraz, wiki, co to je, odborný výraz, informace, význam slova, heslo


Pojem Mononukleóza je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co označuje termín Mononukleóza? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Infekční mononukleóza (lidově polibková nemoc, nemoc z líbání či studentská nemoc, dříve žlázová horečka) je virové onemocnění způsobené virem Epsteina–Barrové nebo cytomegalovirem (CMV infekce). Postihuje vnitřní žlázy, zejména slezinu, játra, uzliny, hrtanové a týlní. Nemoc zpočátku vypadá jako angína či chřipka a je tak i často diagnostikována, až poté, co neúčinkují antibiotika, je pacient testován na přítomnost virů. Infekční mononukleóze se říká nemoc z líbání nebo dětská nemoc, protože nejčastěji jí onemocní malé děti, u kterých je průběh většinou bez příznaků, a dospívající. Nemoc se přenáší prostřednictvím slin – buď přímo nejčastěji líbáním, nebo nepřímo rukama a předměty čerstvě potřísněnými slinami (hračky, sklenice, ručníky) také ale i transfuzí krve. To jsou ale nejčastější možné spouštěcí mechanismy. Až 95% dospělých jedinců má v těle protilátky proti EBV tudíž nemoc už prodělali.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít termín Mononukleóza ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Mononukleóza ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Mononukleóza na Youtube

Hledat výraz Mononukleóza ve Wikizdrojích

Hledat slovo Mononukleóza ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Mononukleóza ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Mononukleóza například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Mononukleóza? resp. jaká je definice termínu Mononukleóza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mononukleóza, odpověď na dotaz co je to Mononukleóza?. Víte např. kdo to je Clark Rockefeller? Znáte a víte kdo je Přemysl Otakar II? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Mononukleóza v jiné sekci než Nemoce. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.