Co je to?
Definice odborného termínu, slova Fatalismus. Co znamená pojem Fatalismus z kategorie Filozofie?

Co je Fatalismus? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Fatalismus?

Fatalismus je pojmenování pocházející z latinských slov fatum a fatalis, čili osud a osudový. Označuje postoj k životu či názorové přesvědčení, že život člověka a vše, co se mu přihodí, určuje osud, stejně jako všechno dění ve světě a lidstvo ani jednotlivci tento osud nemohou ovlivnit. I když se budou snažit o změnu, osud nemohou překonat. Fatalismus se nezbývá veškerým děním v lidském životě, soustředí se pouze na nejdůležitější události a pak také na výsledek.
Již v antickém Řecku byl osud pokládán za tak mocnou sílu, že se jím museli řídit i bohové. Z této teorie vycházela i řada filozofů, osudovost se vyskytuje i v mnoha bájích a pověstech. Hlavními odpůrci fatalismu byli Aristotelés a Sokratés, kteří naopak zdůrazňovali schopnost člověka něco vykonat a za své činy nést odpovědnost. Fatalismus se dále objevoval jako součást dalších filozofických směrů a náboženství a dohady o jeho spornosti se vedou i v současnosti.


Co je to Fatalismus? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Fatalismus. Co znamená pojem Fatalismus z kategorie Filozofie?

Možnost chyb vyhrazena. Napsáno redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Fatalismus? Pak se o ní podělte s blízkými na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín Fatalismus patří do sekce filozofie

Klíčová slova: význam slova, termín, slovník, význam pojmu, definice, co znamená, terminologie, co je to Fatalismus?, definice pojmu, vysvětlení, filozofie, odborné názvosloví, přesný výraz, informace, pojem, význam, Fatalismus, formulace


Pojem Fatalismus je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Fatalismus? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Fatalismus (z lat. fatum, osud a fatalis, osudový) je životní postoj nebo názor, založený na přesvědčení, že všechno důležité v životě a na světě je více méně předurčeno osudem a člověk to nemůže ovlivnit. Ať udělá cokoli, o výsledku rozhoduje osud. Na rozdíl od determinismu, který všechny události pokládá za určené minulými příčinami, fatalismus si všímá jen některých a pro člověka zvláště významných událostí nebo jejich konečného výsledku.

Jiné zdroje informací o pojmu Fatalismus

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Fatalismus ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Fatalismus na Google.cz

Zkusit najít Fatalismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat heslo Fatalismus ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Fatalismus ve Wikislovníku

Najít pojem Fatalismus ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Fatalismus například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, ve Wikizdrojích, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Fatalismus? resp. co znamená výraz Fatalismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Fatalismus, odpověď na dotaz co je to Fatalismus?. Víte např. kdo to je Sibyla? Znáte a víte kdo je George Gamow? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci filozofie. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.