Co je to?
Definice výrazu, termínu Grafen. Co znamená odborný pojem Grafen z kategorie Materiály?

Co je to Grafen? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Grafen?

Grafen je druh materiálu, který je značně neobvyklý a disponuje celou řadou funkčních vlastností. Je velmi lehký, ale patří k nejodolnějším materiálům. Kombinuje v sobě i takové vlastnosti, které mají naprosto rozdílné materiály. Je ho možno najít v zemské kůře. Má silné strukturální vlastnosti díky složení z čistého základního uhlíku. Za neskutečnou lehkost a pružnost může jeho uspořádání atomů, které je zcela ojedinělé. Je možné použít jeho plátky, které jsou tak tenké, že je není možno vidět bez mikroskopu. I přes tuto tenkost ho lze vytvarovat do potřebného tvaru. Grafen je také vodivější než křemík i měď. Má tedy obrovské možnosti využití v elektronice.
Tento materiál objevili ruští vědci pracující na univerzitě v britském Manchesteru. S grafenem se stále pracuje, testuje se a zkoumá. Vědci se snaží přijít na to, jak ho vyrobit co nejvíce přitom, aby se zachovala jeho stabilita a také kvalita. Má šedou barvu a vytváří ojedinělou atomovou mřížku uhlíku. Ve tvaru šestiúhelníku je spojeno šest uhlíkových atomů a jediný elektron, který se volně pohybuje. Po ukončení výzkumu se nabízí řada možností, jak grafen v mnoha oborech využívat, od elektroniky přes ICT až k lékařství a dalším.


Co je to Grafen? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Grafen. Co znamená odborný pojem Grafen z kategorie Materiály?

Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Grafen s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Grafen se nachází v kategorii materiály

Klíčová slova: odborné názvosloví, pojem, Grafen, lexikon, co je to Grafen?, slovník, co znamená, definice pojmu, popis, materiály, význam, termín, synonymum, slovo, terminus technicus, wiki, definice, informace


Pojem Grafen je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Grafen? Výraz, definice slova z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Grafen je supertenká forma uhlíku strukturou podobná grafitu, jeden z nejpevnějších známých materiálů na světě. Na výšku má pouze jeden atom a je průhledná, v důsledku této de facto 2D struktury má také některé zvláštní fyzikální vlastnosti.
Kuriózním způsobem (s pomocí lepicí pásky) jej v roce 2004 objevili profesoři ruského původu Andre Geim, vědecký pracovník univerzity v Manchesteru, a jeho kolega Konstantin Novoselov, taktéž pracující na University of Manchester, kteří za jeho objev v roce 2010 získali Nobelovu cenu za fyziku.
Dle vědeckého týmu profesora Geima elektrony v grafenu mají neočekávané vlastnosti. U žádného jiného materiálu nebylo dosud pozorováno, že by se jeho elektrony chovaly, jakoby neměly žádnou efektivní hmotnost a pohybovaly se téměř rychlostí světla. Vědci předpokládají, že by grafen mohl být použit při důkazu tzv. Kleinova paradoxu. K tomuto jevu totiž podle dosavadních znalostí mělo docházet jen ve velmi extrémních podmínkách (např. v okolí černých děr). V případě, že by se toto prokázalo, otevřela by se cesta k vývoji zcela nového druhu tranzistorů.
Kromě elektrické vodivosti je také grafen propustný pro světlo, takže se dá využít při výrobě displejů a fotovoltaických článků. Může tak nahradit stávající zařízení z tenkých vrstviček oxidů kovů. Displej z grafenu je navíc pevnější než doposud vyráběné z oxidů cínu a india, kterého je ještě k tomu omezené množství.
Díky polovodivosti a tloušťce síťky pouhý jeden atom je možné z grafenu vyrobit tranzistory, které jsou teoreticky schopné pracovat až do frekvence 1 THz. Navíc je lze skládat do velice kompaktních celků. Díky těmto vlastnostem se do budoucna počítá s využitím grafenu v mikroprocesorech a pamětech.

Další možné informační zdroje

Hledat videa s názvem Grafen na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Grafen ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Grafen ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Grafen ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Grafen ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Grafen ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Grafen například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Právě nyní již víte co je to Grafen? resp. co označuje slovo Grafen? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Grafen, odpověď na dotaz co je to Grafen?. Víte např. kdo to je Socialista? Znáte a víte kdo je Dysgrafik? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie materiály. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.