Co je to?
Výraz, termín, definice slova Grafen. Co znamená odborný pojem Grafen z kategorie Materiály?

Co je Grafen? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Grafen?

Grafen je druh materiálu, který je značně neobvyklý a disponuje celou řadou funkčních vlastností. Je velmi lehký, ale patří k nejodolnějším materiálům. Kombinuje v sobě i takové vlastnosti, které mají naprosto rozdílné materiály. Je ho možno najít v zemské kůře. Má silné strukturální vlastnosti díky složení z čistého základního uhlíku. Za neskutečnou lehkost a pružnost může jeho uspořádání atomů, které je zcela ojedinělé. Je možné použít jeho plátky, které jsou tak tenké, že je není možno vidět bez mikroskopu. I přes tuto tenkost ho lze vytvarovat do potřebného tvaru. Grafen je také vodivější než křemík i měď. Má tedy obrovské možnosti využití v elektronice.
Tento materiál objevili ruští vědci pracující na univerzitě v britském Manchesteru. S grafenem se stále pracuje, testuje se a zkoumá. Vědci se snaží přijít na to, jak ho vyrobit co nejvíce přitom, aby se zachovala jeho stabilita a také kvalita. Má šedou barvu a vytváří ojedinělou atomovou mřížku uhlíku. Ve tvaru šestiúhelníku je spojeno šest uhlíkových atomů a jediný elektron, který se volně pohybuje. Po ukončení výzkumu se nabízí řada možností, jak grafen v mnoha oborech využívat, od elektroniky přes ICT až k lékařství a dalším.


Co je to Grafen? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Grafen. Co znamená odborný pojem Grafen z kategorie Materiály?

Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Napsáno redaktory Superia.cz

Definici pojmu Grafen sdílejte s kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Termín Grafen je v kategorii materiály

Klíčová slova: pojem, význam pojmu, co je to Grafen?, popis, co to je, co znamená, význam slova, terminus technicus, heslo, slovník, přesný výraz, názvosloví, význam, formulace, wiki, přesný význam, materiály, Grafen


Pojem Grafen je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Grafen?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Grafen je supertenká forma uhlíku strukturou podobná grafitu, jeden z nejpevnějších známých materiálů na světě. Na výšku má pouze jeden atom a je průhledná, v důsledku této de facto 2D struktury má také některé zvláštní fyzikální vlastnosti.
Kuriózním způsobem (s pomocí lepicí pásky) jej v roce 2004 objevili profesoři ruského původu Andre Geim, vědecký pracovník univerzity v Manchesteru, a jeho kolega Konstantin Novoselov, taktéž pracující na University of Manchester, kteří za jeho objev v roce 2010 získali Nobelovu cenu za fyziku.
Dle vědeckého týmu profesora Geima elektrony v grafenu mají neočekávané vlastnosti. U žádného jiného materiálu nebylo dosud pozorováno, že by se jeho elektrony chovaly, jakoby neměly žádnou efektivní hmotnost a pohybovaly se téměř rychlostí světla. Vědci předpokládají, že by grafen mohl být použit při důkazu tzv. Kleinova paradoxu. K tomuto jevu totiž podle dosavadních znalostí mělo docházet jen ve velmi extrémních podmínkách (např. v okolí černých děr). V případě, že by se toto prokázalo, otevřela by se cesta k vývoji zcela nového druhu tranzistorů.
Kromě elektrické vodivosti je také grafen propustný pro světlo, takže se dá využít při výrobě displejů a fotovoltaických článků. Může tak nahradit stávající zařízení z tenkých vrstviček oxidů kovů. Displej z grafenu je navíc pevnější než doposud vyráběné z oxidů cínu a india, kterého je ještě k tomu omezené množství.
Díky polovodivosti a tloušťce síťky pouhý jeden atom je možné z grafenu vyrobit tranzistory, které jsou teoreticky schopné pracovat až do frekvence 1 THz. Navíc je lze skládat do velice kompaktních celků. Díky těmto vlastnostem se do budoucna počítá s využitím grafenu v mikroprocesorech a pamětech.

Jiné informační zdroje o pojmu Grafen

Najít termín Grafen ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Grafen ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Grafen ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Grafen ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít frázi Grafen na Google.cz

Zkusit najít frázi Grafen na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Grafen například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Grafen? resp. co znamená Grafen? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Grafen, odpověď na dotaz co je to Grafen?. Víte např. kdo to je Norbert Wiener? Znáte a víte kdo je Michal Pavlíček? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než materiály). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.