Co je to?
Definice odborného termínu, slova Afasie. Co znamená pojem Afasie z kategorie Psychologie?

Co je to Afasie? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Afasie?

Afasie je pojmenování stavu, který nastane při poruše schopnosti mluvit a porozumět. Jde o fázi, kdy je tato schopnost již rozvinuta. K poškození dochází například při úrazech hlavy, nádorech v mozku, při cévní mozkové příhodě nebo degenerativním onemocnění. Místem poškození obvykle bývá levá hemisféra mozku. Afasie je typická především pro dospělé jedince, al někdy se vyskytne i u dětí a dospívajících. Je posuzována také jako jeden z časných příznaků onemocnění mozku. Míra postižení, závažnost i konkrétní projevy mohou být různé, závisí na rozsahu a místě, kde je mozek poškozen. Při poruše porozumění mluvenému projevu je omezena schopnost porozumění dlouhým větám, popřípadě nepochopení jednotlivých slov či nějak pozměněným tvarem slov.
Jedním z nejčastějších příznaků afasie je narušené pojmenování, kdy postižený nemže najít správná slova nebo je zaměňuje za jiná. Při vlastním projevu nedokáže některá slova vyslovit, někdy přestane úplně mluvit. Postižený nemusí svůj problém ihned vnímat, často je nutné speciální vyšetření. Afázii navíc provázejí i další poruchy, narušení schopnosti psaní, čtení či poznávání.


Definice odborného termínu, slova Afasie. Co znamená pojem Afasie z kategorie Psychologie?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Text vytvořen pro server Superia.cz

Definici pojmu Afasie sdílejte s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Afasie je v kategorii Psychologie

Klíčová slova: co znamená, význam pojmu, názvosloví, definice pojmu, lexikon, wiki, slovo, formulace, termín, přesný význam, popis, vysvětlení, terminus technicus, odborné názvosloví, terminologie, Psychologie, význam slova, heslo


Pojem Afasie je v kategorii Psychologie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Afasie? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Afázie (afasie) (z řec. a-, záporka, a fémi, mluvím) je ztráta nebo porucha řeči, způsobená porušením řečových oblastí mozku. Vzniká jako následek úrazů hlavy, krvácení do mozku, nádorů,degenerativních či zánětlivých onemocnění nebo intoxikace. V Mezinárodní klasifikaci nemocí ICD-10 se označuje R47.0. Afázie jsou předmětem zájmu různých věd, zejména neurologie, foniatrie, neuropsychologie a neuropsychiatrie. V antické filosofii skepticismu afázie označovala stav mlčení, kdy se chtěl člověk zdržet hodnocení.

Další informační zdroje

Vyhledat pojem Afasie ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Afasie na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Afasie ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Afasie ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Afasie na Google.cz

Hledat pojem Afasie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Afasie například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Afasie? resp. co je to Afasie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Afasie, odpověď na dotaz co je to Afasie?. Víte např. kdo to je Pavel Rychetský? Znáte a víte kdo je Rapl? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Psychologie). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.