Co je to?
Výraz, termín, definice slova Afasie. Co znamená odborný pojem Afasie z kategorie Psychologie?

Co je to Afasie? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Afasie

Afasie je pojmenování stavu, který nastane při poruše schopnosti mluvit a porozumět. Jde o fázi, kdy je tato schopnost již rozvinuta. K poškození dochází například při úrazech hlavy, nádorech v mozku, při cévní mozkové příhodě nebo degenerativním onemocnění. Místem poškození obvykle bývá levá hemisféra mozku. Afasie je typická především pro dospělé jedince, al někdy se vyskytne i u dětí a dospívajících. Je posuzována také jako jeden z časných příznaků onemocnění mozku. Míra postižení, závažnost i konkrétní projevy mohou být různé, závisí na rozsahu a místě, kde je mozek poškozen. Při poruše porozumění mluvenému projevu je omezena schopnost porozumění dlouhým větám, popřípadě nepochopení jednotlivých slov či nějak pozměněným tvarem slov.
Jedním z nejčastějších příznaků afasie je narušené pojmenování, kdy postižený nemže najít správná slova nebo je zaměňuje za jiná. Při vlastním projevu nedokáže některá slova vyslovit, někdy přestane úplně mluvit. Postižený nemusí svůj problém ihned vnímat, často je nutné speciální vyšetření. Afázii navíc provázejí i další poruchy, narušení schopnosti psaní, čtení či poznávání.


Co je to Afasie? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Afasie. Co znamená odborný pojem Afasie z kategorie Psychologie?

Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Afasie s kolegy na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Heslo Afasie patří do kategorie psychologie

Klíčová slova: význam pojmu, co znamená, co je to Afasie?, definice, Afasie, definice pojmu, psychologie, terminus technicus, přesný výraz, vysvětlení, co to je, terminologie, názvosloví, pojem, lexikon, význam, význam slova, informace


Pojem Afasie je v kategorii psychologie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Afasie? Definice slova, termínu z Wikipedie

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Afázie (afasie) (z řec. a-, záporka, a fémi, mluvím) je ztráta nebo porucha řeči, způsobená porušením řečových oblastí mozku. Vzniká jako následek úrazů hlavy, krvácení do mozku, nádorů,degenerativních či zánětlivých onemocnění nebo intoxikace. V Mezinárodní klasifikaci nemocí ICD-10 se označuje R47.0. Afázie jsou předmětem zájmu různých věd, zejména neurologie, foniatrie, neuropsychologie a neuropsychiatrie. V antické filosofii skepticismu afázie označovala stav mlčení, kdy se chtěl člověk zdržet hodnocení.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat slovo Afasie na Google.cz

Najít heslo Afasie ve Wikislovníku

Najít termín Afasie ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem Afasie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat termín Afasie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Afasie ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Afasie například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Nyní už nejspíš víte jaký je přesný význam slova Afasie? resp. co se přesně ukrývá za slovem Afasie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Afasie, odpověď na dotaz co je to Afasie?. Víte např. kdo to je Jan Grolich? Znáte a víte kdo je Zaměstnanec? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Afasie v jiné sekci než psychologie. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.