Co je to?
Odborný výraz, definice slova Afasie. Co znamená pojem Afasie z kategorie Psychologie?

Co je Afasie?

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Afasie

Afasie je pojmenování stavu, který nastane při poruše schopnosti mluvit a porozumět. Jde o fázi, kdy je tato schopnost již rozvinuta. K poškození dochází například při úrazech hlavy, nádorech v mozku, při cévní mozkové příhodě nebo degenerativním onemocnění. Místem poškození obvykle bývá levá hemisféra mozku. Afasie je typická především pro dospělé jedince, al někdy se vyskytne i u dětí a dospívajících. Je posuzována také jako jeden z časných příznaků onemocnění mozku. Míra postižení, závažnost i konkrétní projevy mohou být různé, závisí na rozsahu a místě, kde je mozek poškozen. Při poruše porozumění mluvenému projevu je omezena schopnost porozumění dlouhým větám, popřípadě nepochopení jednotlivých slov či nějak pozměněným tvarem slov.
Jedním z nejčastějších příznaků afasie je narušené pojmenování, kdy postižený nemže najít správná slova nebo je zaměňuje za jiná. Při vlastním projevu nedokáže některá slova vyslovit, někdy přestane úplně mluvit. Postižený nemusí svůj problém ihned vnímat, často je nutné speciální vyšetření. Afázii navíc provázejí i další poruchy, narušení schopnosti psaní, čtení či poznávání.


Co je to Afasie? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Afasie. Co znamená pojem Afasie z kategorie Psychologie?

Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Afasie doporučujeme sdílet s dalšími lidmi prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Výraz Afasie se nachází v sekci psychologie

Klíčová slova: definice pojmu, názvosloví, termín, heslo, vysvětlení, informace, význam slova, přesný výraz, co to je, slovo, význam, co znamená, synonymum, odborný výraz, definice, pojem, přesný význam, terminus technicus


Pojem Afasie je v kategorii psychologie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Afasie? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Afázie (afasie) (z řec. a-, záporka, a fémi, mluvím) je ztráta nebo porucha řeči, způsobená porušením řečových oblastí mozku. Vzniká jako následek úrazů hlavy, krvácení do mozku, nádorů,degenerativních či zánětlivých onemocnění nebo intoxikace. V Mezinárodní klasifikaci nemocí ICD-10 se označuje R47.0. Afázie jsou předmětem zájmu různých věd, zejména neurologie, foniatrie, neuropsychologie a neuropsychiatrie. V antické filosofii skepticismu afázie označovala stav mlčení, kdy se chtěl člověk zdržet hodnocení.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Najít výraz Afasie ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Afasie ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Afasie na Youtube

Najít heslo Afasie ve vyhledávači Yandex

Najít termín Afasie na Google.cz

Vyhledat pojem Afasie ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Afasie například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Nyní už nejspíš víte jaká je definice termínu Afasie? resp. jaký je přesný význam slova Afasie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Afasie, odpověď na dotaz co je to Afasie?. Víte např. kdo to je Adiktoložka? Znáte a víte kdo je Viktor Vrabec? Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než psychologie). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie psychologie, Šedé oko, afasie, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.