Co je to?
Výraz, termín, definice slova Reprodukční číslo. Co znamená odborný pojem Reprodukční číslo z kategorie Lékařství?

Co je to Reprodukční číslo? Význam slova

Co znamená termín Reprodukční číslo? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Reprodukční číslo, jinak nazývané také index nakažlivosti (basic reproduction number) a označované jako R0, je epidemiologický pojem. Jde o číslo, které má u konkrétní nakažlivé nemoci vyjádřit předpokládaný počet osob, které v populaci nakazí jedna osoba, která tuto nemoc již má. Jde o populaci, kde osoby ještě nezískaly imunitu přirozeným způsobem ani očkováním. Jedná se o model s počáteční hodnotou nakažlivosti ještě předtím, než byla přijata ochranná opatření.
Kromě tohoto základního reprodukčního čísla existuje ještě efektivní reprodukční číslo, označované jako Rt. To se používá pro označení nakažlivosti infekce v populaci v daném čase. Využívá se především pro sledování toho, jak se v populaci vyvíjí epidemiologická situace. Pokud je efektivní reprodukční číslo vyšší než 1, znamená to, že stoupá počet nově nakažených, s jeho zvyšováním postupuje šíření nákazy rychleji. Je-li toto číslo menší než jedna, klesá počet nově nakažených a epidemie ustupuje.


Co je to Reprodukční číslo? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Reprodukční číslo. Co znamená odborný pojem Reprodukční číslo z kategorie Lékařství?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s přáteli a kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Výraz Reprodukční číslo je v sekci lékařství

Klíčová slova: význam slova, odborný výraz, lékařství, co znamená, co to je, Reprodukční číslo, definice, popis, informace, heslo, definice pojmu, terminus technicus, lexikon, význam pojmu, formulace, slovník, vysvětlení, odborné názvosloví


Pojem Reprodukční číslo je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Reprodukční číslo?

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Základní reprodukční číslo (též index nakažlivosti, zkratka R0, anglicky basic reproduction number) je v epidemiologii číslo vyjadřující pro konkrétní infekční nemoc předpokládaný počet osob, které jedna nakažená osoba touto nemocí dále nakazí v populaci, kde všichni jedinci jsou k této nemoci náchylní (tj. nemají vytvořenou imunitu, ať už přirozenou nebo díky očkování). Základní reprodukční číslo udává počáteční hodnotu nakažlivosti v dané populaci podle použitého modelu, a to před přijetím ochranných opatření. Je to odhad infekčnosti onemocnění.
Index nakažlivosti R0 by neměl být zaměňován s efektivním reprodukčním číslem (zkratka Rt), které označuje nakažlivost infekce v populaci v daném čase (proto s indexem t) a používá se pro sledování vývoje epidemiologické situace v populaci. Pro Rt větší než 1 počet nově nakažených stoupá, čím je vyšší, tím se nákaza šíří rychleji. Pro Rt menší než 1 počet nově nakažených naopak klesá, můžeme očekávat vyhasnutí epidemie.

Další zdroje informací

Hledat heslo Reprodukční číslo ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Reprodukční číslo ve Wikimedia Commons

Najít termín Reprodukční číslo na Google.cz

Zkusit najít slovo Reprodukční číslo ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Reprodukční číslo ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Reprodukční číslo ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Reprodukční číslo například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Nyní již víte co znamená slovo Reprodukční číslo? resp. co to je Reprodukční číslo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Reprodukční číslo, odpověď na dotaz co je to Reprodukční číslo?. Víte např. kdo to je Joe Biden? Znáte a víte kdo je Angiolog? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto termín Reprodukční číslo hledat i v jiných kategoriích (než lékařství) Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.