Co je to?
Odborný výraz, definice slova Reprodukční číslo. Co znamená slovo Reprodukční číslo z kategorie Lékařství?

Co je Reprodukční číslo?

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Reprodukční číslo

Reprodukční číslo, jinak nazývané také index nakažlivosti (basic reproduction number) a označované jako R0, je epidemiologický pojem. Jde o číslo, které má u konkrétní nakažlivé nemoci vyjádřit předpokládaný počet osob, které v populaci nakazí jedna osoba, která tuto nemoc již má. Jde o populaci, kde osoby ještě nezískaly imunitu přirozeným způsobem ani očkováním. Jedná se o model s počáteční hodnotou nakažlivosti ještě předtím, než byla přijata ochranná opatření.
Kromě tohoto základního reprodukčního čísla existuje ještě efektivní reprodukční číslo, označované jako Rt. To se používá pro označení nakažlivosti infekce v populaci v daném čase. Využívá se především pro sledování toho, jak se v populaci vyvíjí epidemiologická situace. Pokud je efektivní reprodukční číslo vyšší než 1, znamená to, že stoupá počet nově nakažených, s jeho zvyšováním postupuje šíření nákazy rychleji. Je-li toto číslo menší než jedna, klesá počet nově nakažených a epidemie ustupuje.


Co je to Reprodukční číslo? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Reprodukční číslo. Co znamená slovo Reprodukční číslo z kategorie Lékařství?

Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz

Tento text (Reprodukční číslo) můžete sdílet s přáteli na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Reprodukční číslo patří do kategorie lékařství

Klíčová slova: odborný výraz, popis, odborné názvosloví, synonymum, lékařství, definice pojmu, co je to Reprodukční číslo?, terminologie, formulace, termín, lexikon, význam slova, informace, význam pojmu, slovo, definice, co to je, slovník


Pojem Reprodukční číslo je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Reprodukční číslo? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Základní reprodukční číslo (též index nakažlivosti, zkratka R0, anglicky basic reproduction number) je v epidemiologii číslo vyjadřující pro konkrétní infekční nemoc předpokládaný počet osob, které jedna nakažená osoba touto nemocí dále nakazí v populaci, kde všichni jedinci jsou k této nemoci náchylní (tj. nemají vytvořenou imunitu, ať už přirozenou nebo díky očkování). Základní reprodukční číslo udává počáteční hodnotu nakažlivosti v dané populaci podle použitého modelu, a to před přijetím ochranných opatření. Je to odhad infekčnosti onemocnění.
Index nakažlivosti R0 by neměl být zaměňován s efektivním reprodukčním číslem (zkratka Rt), které označuje nakažlivost infekce v populaci v daném čase (proto s indexem t) a používá se pro sledování vývoje epidemiologické situace v populaci. Pro Rt větší než 1 počet nově nakažených stoupá, čím je vyšší, tím se nákaza šíří rychleji. Pro Rt menší než 1 počet nově nakažených naopak klesá, můžeme očekávat vyhasnutí epidemie.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat výraz Reprodukční číslo ve vyhledávači Yahoo

Hledat pojem Reprodukční číslo ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít termín Reprodukční číslo ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Reprodukční číslo ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Reprodukční číslo ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Reprodukční číslo ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Reprodukční číslo například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikizdrojích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co znamená slovo Reprodukční číslo? resp. co se přesně ukrývá za slovem Reprodukční číslo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Reprodukční číslo, odpověď na dotaz co je to Reprodukční číslo?. Víte např. kdo to je Alyssa Milano? Znáte a víte kdo je Klára Vodičková? Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než lékařství). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, Dobrovolní lékaři, reprodukční číslo, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.