Co je to?
Definice výrazu, termínu Slovosled. Co znamená odborný pojem Slovosled z kategorie Český jazyk?

Co je to Slovosled? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Slovosled

Slovosled čili pořádek slov je stanoveným pořadím slov nebo větných členů. Každý jazyk má pro slovosled určitá pravidla. Slovosled se stanoví ve větách, rozvitých větných členech a frázích. Může být volný nebo pevný. Pevný slovosled má jasně daná pravidla pro řazení větných členů. Je typický pro jazyky s minimem nebo žádným ohýbáním. Klasickým příkladem jsou germánské jazyky.
Volný slovosled nemá pevně dané pořadí větných členů, je závislé na kontextu a jeho pomocí lze vyjadřovat významy nebo postoje mluvčích. Příkladovými jazyky jsou jazyky slovanské nebo ugrofinské, používající celý systém ohýbání.


Definice výrazu, termínu Slovosled. Co znamená odborný pojem Slovosled z kategorie Český jazyk?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Slovosled? Potom se o definici podělte s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Slovosled se nachází v kategorii Český jazyk

Klíčová slova: definice pojmu, terminologie, co znamená, lexikon, informace, vysvětlení, slovník, co je to Slovosled?, význam slova, pojem, terminus technicus, heslo, Český jazyk, formulace, přesný význam, popis, Slovosled, co to je


Pojem Slovosled je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Slovosled? Definice slova, termínu z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Slovosled (slovní pořádek, pořad) je pořadí slov a větných členů ve větách, frázích, rozvitých větných členech atp. Toto pořadí není náhodné, ale řídí se podle typu jazyka určitými pravidly.

Hledejte pojem Slovosled v následujících vyhledávačích

Vyhledat pojem Slovosled ve Wikislovníku

Hledat slovo Slovosled ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Slovosled na Google.cz

Najít slovo Slovosled ve Wikizdrojích

Hledat termín Slovosled ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít termín Slovosled ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Slovosled například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova Slovosled? resp. co znamená Slovosled? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Slovosled, odpověď na dotaz co je to Slovosled?. Víte např. kdo to je Předák? Znáte a víte kdo je Rozumbrada? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Český jazyk). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího slovníková hesla, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.