Co je to?
Definice výrazu Pleonasmus. Co znamená odborný pojem Pleonasmus z kategorie Český jazyk?

Co to je Pleonasmus? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Pleonasmus?

Pleonasmus je pojmenování stylistického útvaru, Pleonasmus je založen na užití většího množství slov pro vyjádření určité ideje. Jedná se o slova, která jsou nadbytečná, jejich užití se však nehodnotí jako chybné. Často bývají využity v literárních dílech, hlavně v poezii.
Básníci používají pleonasmy cíleně, když chtějí nějakou informaci zvýraznit a dodat jí zvláštní význam. V takovém případě není pleonasmus považován za stylistický nedostatek.


Co je to Pleonasmus? Význam slova, termín, Definice výrazu Pleonasmus. Co znamená odborný pojem Pleonasmus z kategorie Český jazyk?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Pleonasmus se nachází v sekci Český jazyk

Klíčová slova: terminologie, definice, heslo, přesný význam, pojem, popis, význam, co je to Pleonasmus?, synonymum, lexikon, slovo, slovník, názvosloví, přesný výraz, odborné názvosloví, vysvětlení, Pleonasmus, co to je


Pojem Pleonasmus je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Pleonasmus můžete dozvědět následující

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pleonasmus (nebo novějším pravopisem pleonazmus, z řeckého: πλεονασμóς, pleonasmos, nadbytek) je stylistický útvar, který vzniká užitím pro vyjádření dané myšlenky nadbytečných (redundantních) slov. Ne všechny pleonasmy jsou však hodnoceny jako jazykové chyby, existence některých má i z věcného hlediska dobrý smysl, nemluvě o jejich užití v poezii; stylistické hodnocení pleonasmů je často sporné. Opakem pleonasmu je oxymóron.

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit najít výraz Pleonasmus ve Wikislovníku

Hledat slovo Pleonasmus na Google.cz

Zkusit najít termín Pleonasmus ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pleonasmus ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Pleonasmus ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Pleonasmus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Pleonasmus například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova Pleonasmus? resp. co se skrývá pod slovem Pleonasmus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pleonasmus, odpověď na dotaz co je to Pleonasmus?. Víte např. kdo to je Saturn? Znáte a víte kdo je Ťulpas? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Český jazyk). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.