Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Pleonasmus. Co znamená pojem Pleonasmus z kategorie Český jazyk?

Co je Pleonasmus? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Pleonasmus

Pleonasmus je pojmenování stylistického útvaru, Pleonasmus je založen na užití většího množství slov pro vyjádření určité ideje. Jedná se o slova, která jsou nadbytečná, jejich užití se však nehodnotí jako chybné. Často bývají využity v literárních dílech, hlavně v poezii.
Básníci používají pleonasmy cíleně, když chtějí nějakou informaci zvýraznit a dodat jí zvláštní význam. V takovém případě není pleonasmus považován za stylistický nedostatek.


Co je to Pleonasmus? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Pleonasmus. Co znamená pojem Pleonasmus z kategorie Český jazyk?

Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s vašimi známými a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Termín Pleonasmus se nachází v kategorii Český jazyk

Klíčová slova: terminus technicus, přesný význam, terminologie, význam, názvosloví, slovník, význam slova, slovo, heslo, odborné názvosloví, pojem, Pleonasmus, definice, odborný výraz, Český jazyk, Český jazyk, co je to Pleonasmus?, termín


Pojem Pleonasmus je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Pleonasmus? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Pleonasmus (nebo novějším pravopisem pleonazmus, z řeckého: πλεονασμóς, pleonasmos, nadbytek) je stylistický útvar, který vzniká užitím pro vyjádření dané myšlenky nadbytečných (redundantních) slov. Ne všechny pleonasmy jsou však hodnoceny jako jazykové chyby, existence některých má i z věcného hlediska dobrý smysl, nemluvě o jejich užití v poezii; stylistické hodnocení pleonasmů je často sporné. Opakem pleonasmu je oxymóron.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít pojem Pleonasmus ve Wikizdrojích

Hledat slovo Pleonasmus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Pleonasmus na Google.cz

Vyhledat termín Pleonasmus ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Pleonasmus ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Pleonasmus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Pleonasmus například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Právě jste zjistili jaká je definice slova Pleonasmus? resp. jaký je význam slova Pleonasmus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pleonasmus, odpověď na dotaz co je to Pleonasmus?. Víte např. kdo to je Hermann Maier? Znáte a víte kdo je Jan Bierhanzl? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie Český jazyk. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, popisy termínů, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.