Co je to?
Definice výrazu Pleonasmus. Co znamená odborný pojem Pleonasmus z kategorie Český jazyk?

Co to je Pleonasmus? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Pleonasmus

Pleonasmus je pojmenování stylistického útvaru, Pleonasmus je založen na užití většího množství slov pro vyjádření určité ideje. Jedná se o slova, která jsou nadbytečná, jejich užití se však nehodnotí jako chybné. Často bývají využity v literárních dílech, hlavně v poezii.
Básníci používají pleonasmy cíleně, když chtějí nějakou informaci zvýraznit a dodat jí zvláštní význam. V takovém případě není pleonasmus považován za stylistický nedostatek.


Co je to Pleonasmus? Význam slova, termín, Definice výrazu Pleonasmus. Co znamená odborný pojem Pleonasmus z kategorie Český jazyk?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Pleonasmus? Pak se o ní podělte s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Pleonasmus patří do sekce Český jazyk

Klíčová slova: Český jazyk, co to je, odborný výraz, co je to Pleonasmus?, informace, terminologie, význam slova, slovník, formulace, význam pojmu, synonymum, popis, termín, slovo, wiki, lexikon, přesný výraz, terminus technicus


Pojem Pleonasmus je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Pleonasmus dozvíte následující

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pleonasmus (nebo novějším pravopisem pleonazmus, z řeckého: πλεονασμóς, pleonasmos, nadbytek) je stylistický útvar, který vzniká užitím pro vyjádření dané myšlenky nadbytečných (redundantních) slov. Ne všechny pleonasmy jsou však hodnoceny jako jazykové chyby, existence některých má i z věcného hlediska dobrý smysl, nemluvě o jejich užití v poezii; stylistické hodnocení pleonasmů je často sporné. Opakem pleonasmu je oxymóron.

Další informační zdroje

Zkusit najít heslo Pleonasmus ve Wikizdrojích

Zkusit najít pojem Pleonasmus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pleonasmus ve Wikimedia Commons

Najít heslo Pleonasmus ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Pleonasmus ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Pleonasmus ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Pleonasmus například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice termínu Pleonasmus? resp. co se skrývá pod slovem Pleonasmus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pleonasmus, odpověď na dotaz co je to Pleonasmus?. Víte např. kdo to je Jessica Biel? Znáte a víte kdo je Dacan? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Český jazyk). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.