Co je to?
Definice výrazu, termínu Betlémská hvězda. Co znamená odborný pojem Betlémská hvězda z kategorie Náboženství?

Co je to Betlémská hvězda? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Betlémská hvězda

Betlémská hvězda je pojmenování úkazu, který je znám již z Bible. V Matoušově evangeliu je tam popsáno putování tří mudrců z východu do Betléma, kde se chtěli poklonit novorozenému Ježíškovi a předat mu dary. Lidově se tito mudrcové označují jako Tři králové. Astronomický jev Betlémská hvězda se tradičně pojí s obdobím Vánoc. Často bývá nesprávně označován jako kometa, jedná se však o přiblížení Jupitera a Saturnu. Jako biblický úkaz je tato událost spojována s přiblíženími v letech 2,7, 10-12 př. n. l. nebo jevem, kdy Měsíc zakryl Jupitera v roce 6 př. n. l. Většina vědců se shoduje na roce 7 př. n. l., kdy v souhvězdí Ryb došlo ke zvláštní trojnásobné konjunkci Jupitera a Saturnu, která trvala skoro jeden rok. Výjimečné bylo to, že začátek proběhl v období před Vánoci.
Označení Betlémské hvězdy jako komety bylo zpochybněno již v 17. století, kdy tuto myšlenku označil za špatnou Johannes Kepler. Historici se zabývali příčinou této záměny a jako autora představy Betlémské hvězdy jako komety označili předrenesančního italského malíře Giotta di Bondone. Vypráví se, že na začátku 14. století maloval fresky v kapli svatého Františka z Assisi a uviděl na nebi kometu. Líbil se mu její svit a tvar, a tak v betlémské scéně zaměnil klasickou hvězdu s paprsky dolů za kometu, která je zobrazována dodnes. Náboženství se na Betlémskou hvězdu dívá jako na součást zázraku, kdy světlo z Betléma vyzývá k následování na cestě ke Spasiteli.


Definice výrazu, termínu Betlémská hvězda. Co znamená odborný pojem Betlémská hvězda z kategorie Náboženství?

Neručíme za přesnost, úplnost a hodnověrnost jakýchkoliv informací sdělovaných prostřednictvím těchto webových stránek. Text vytvořen pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pojem Betlémská hvězda patří do sekce náboženství

Klíčová slova: význam, popis, co je to Betlémská hvězda?, wiki, názvosloví, informace, odborné názvosloví, význam pojmu, terminologie, vysvětlení, terminus technicus, přesný výraz, Betlémská hvězda, heslo, co znamená, pojem, slovo, odborný výraz


Pojem Betlémská hvězda je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Betlémská hvězda

Najít pojem Betlémská hvězda ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat termín Betlémská hvězda ve Wikipedii

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Betlémská hvězda ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Betlémská hvězda na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Betlémská hvězda ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Betlémská hvězda ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Betlémská hvězda například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Právě nyní již víte jaký je význam slova Betlémská hvězda? resp. jaká je definice termínu Betlémská hvězda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Betlémská hvězda, odpověď na dotaz co je to Betlémská hvězda?. Víte např. kdo to je Projektant? Znáte a víte kdo je Vezír? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle různých oborů. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je náboženství. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.