Co je to?
Definice výrazu Memento mori. Co znamená odborný pojem Memento mori z kategorie Latina?

Co je Memento mori? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Memento mori

Memento mori znamená "pamatuj na smrt". Ve středověku to bylo upozornění na pomíjivost života, na jeho dočasnost a časovou ohraničenost se záměrem, aby se člověk choval v souladu s mravními zásadami. Setkáme se s ním i ve výtvarném umění (obrazy, sochy, plastiky), kde mívá podobu lebky se zkříženými hnáty nebo přesýpacích hodin, oboje pak opět označuje krátkost času, která nám byla vyměřena. Postoj ke smrti byl ve středověku totiž úplně jiný než dnes, byla brána jako běžná a nevyhnutelná součást života a lidé s ní přicházeli do kontaktu naprosto běžně.


Co je to Memento mori? Význam slova, termín, Definice výrazu Memento mori. Co znamená odborný pojem Memento mori z kategorie Latina?

Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s jinými lidmi na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Termín Memento mori je v sekci latina

Klíčová slova: synonymum, přesný výraz, wiki, definice pojmu, formulace, co je to Memento mori?, slovník, latina, vysvětlení, definice, význam, latina, odborný výraz, pojem, význam slova, názvosloví, co znamená, Memento mori


Pojem Memento mori je v kategorii latina, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Memento mori? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Memento mori (latinsky: pamatuj na smrt; pamatuj, že jsi smrtelný) je mravní zásada, často citovaná ve středověku a raném novověku, jež upozorňuje člověka, aby nikdy nezapomínal na svou pomíjivost a připravoval se na smrt. Zároveň jde o umělecký motiv, založený na ztvárnění smrti a smrtelnosti a ve výtvarném umění často využívající symboly jako lidská kostra a její části (smrt) nebo přesýpací hodiny (krátkost času).

Další informační zdroje o slovu Memento mori

Vyhledat výraz Memento mori ve Wikislovníku

Najít heslo Memento mori ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít termín Memento mori ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Memento mori ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Memento mori ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Memento mori ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Memento mori například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Právě jste zjistili jaká je definice slova Memento mori? resp. co označuje slovo Memento mori? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Memento mori, odpověď na dotaz co je to Memento mori?. Víte např. kdo to je Patrick Swayze? Znáte a víte kdo je Jaroslava Pokorná Jermanová? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie latina. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.