Co je to?
Definice výrazu, termínu Memento mori. Co znamená odborný pojem Memento mori z kategorie Latina?

Co je to Memento mori? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Memento mori

Memento mori znamená "pamatuj na smrt". Ve středověku to bylo upozornění na pomíjivost života, na jeho dočasnost a časovou ohraničenost se záměrem, aby se člověk choval v souladu s mravními zásadami. Setkáme se s ním i ve výtvarném umění (obrazy, sochy, plastiky), kde mívá podobu lebky se zkříženými hnáty nebo přesýpacích hodin, oboje pak opět označuje krátkost času, která nám byla vyměřena. Postoj ke smrti byl ve středověku totiž úplně jiný než dnes, byla brána jako běžná a nevyhnutelná součást života a lidé s ní přicházeli do kontaktu naprosto běžně.


Co je to Memento mori? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Memento mori. Co znamená odborný pojem Memento mori z kategorie Latina?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Memento mori s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Memento mori je v kategorii Latina

Klíčová slova: slovo, význam pojmu, definice pojmu, Memento mori, synonymum, definice, co je to Memento mori?, slovník, informace, odborné názvosloví, Latina, terminologie, co to je, přesný význam, význam, Latina, význam slova, formulace


Pojem Memento mori je v kategorii Latina, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Memento mori? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Memento mori (latinsky: pamatuj na smrt; pamatuj, že jsi smrtelný) je mravní zásada, často citovaná ve středověku a raném novověku, jež upozorňuje člověka, aby nikdy nezapomínal na svou pomíjivost a připravoval se na smrt. Zároveň jde o umělecký motiv, založený na ztvárnění smrti a smrtelnosti a ve výtvarném umění často využívající symboly jako lidská kostra a její části (smrt) nebo přesýpací hodiny (krátkost času).

Další informační zdroje o slovu Memento mori

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Memento mori ve Wikimedia Commons

Najít výraz Memento mori ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Memento mori ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít termín Memento mori ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít termín Memento mori ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem Memento mori ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Memento mori například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Memento mori? resp. jaká je definice slova Memento mori? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Memento mori, odpověď na dotaz co je to Memento mori?. Víte např. kdo to je Svatá Trojice? Znáte a víte kdo je Bolek Polívka? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Latina). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na významy slov, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.