Co je to?
Definice výrazu, termínu Memento mori. Co znamená odborný pojem Memento mori z kategorie Latina?

Co je to Memento mori? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Memento mori

Memento mori znamená "pamatuj na smrt". Ve středověku to bylo upozornění na pomíjivost života, na jeho dočasnost a časovou ohraničenost se záměrem, aby se člověk choval v souladu s mravními zásadami. Setkáme se s ním i ve výtvarném umění (obrazy, sochy, plastiky), kde mívá podobu lebky se zkříženými hnáty nebo přesýpacích hodin, oboje pak opět označuje krátkost času, která nám byla vyměřena. Postoj ke smrti byl ve středověku totiž úplně jiný než dnes, byla brána jako běžná a nevyhnutelná součást života a lidé s ní přicházeli do kontaktu naprosto běžně.


Co je to Memento mori? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Memento mori. Co znamená odborný pojem Memento mori z kategorie Latina?

Texty mohou obsahovat chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Memento mori? Pak se o ní podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Memento mori patří do sekce Latina

Klíčová slova: informace, terminus technicus, význam, slovník, Latina, heslo, co to je, terminologie, význam pojmu, pojem, Memento mori, definice pojmu, odborný výraz, termín, definice, názvosloví, vysvětlení, popis


Pojem Memento mori je v kategorii Latina, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Memento mori dozvíte následující

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Memento mori (latinsky: pamatuj na smrt; pamatuj, že jsi smrtelný) je mravní zásada, často citovaná ve středověku a raném novověku, jež upozorňuje člověka, aby nikdy nezapomínal na svou pomíjivost a připravoval se na smrt. Zároveň jde o umělecký motiv, založený na ztvárnění smrti a smrtelnosti a ve výtvarném umění často využívající symboly jako lidská kostra a její části (smrt) nebo přesýpací hodiny (krátkost času).

Hledejte pojem Memento mori v následujících vyhledávačích

Zkusit najít pojem Memento mori ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Memento mori na Google.cz

Najít termín Memento mori ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Memento mori ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Memento mori ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Memento mori na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Memento mori například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice termínu Memento mori? resp. co to je Memento mori? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Memento mori, odpověď na dotaz co je to Memento mori?. Víte např. kdo to je Tereza Martincová? Znáte a víte kdo je Orlando Bloom? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Latina). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.