Co je to?
Výraz, termín, definice slova Memento mori. Co znamená odborný pojem Memento mori z kategorie Latina?

Co je to Memento mori? Význam slova

Co znamená termín Memento mori? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Memento mori znamená "pamatuj na smrt". Ve středověku to bylo upozornění na pomíjivost života, na jeho dočasnost a časovou ohraničenost se záměrem, aby se člověk choval v souladu s mravními zásadami. Setkáme se s ním i ve výtvarném umění (obrazy, sochy, plastiky), kde mívá podobu lebky se zkříženými hnáty nebo přesýpacích hodin, oboje pak opět označuje krátkost času, která nám byla vyměřena. Postoj ke smrti byl ve středověku totiž úplně jiný než dnes, byla brána jako běžná a nevyhnutelná součást života a lidé s ní přicházeli do kontaktu naprosto běžně.


Co je to Memento mori? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Memento mori. Co znamená odborný pojem Memento mori z kategorie Latina?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Memento mori sdílet s přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Výraz Memento mori patří do sekce latina

Klíčová slova: přesný výraz, přesný význam, formulace, termín, lexikon, názvosloví, Memento mori, informace, heslo, co to je, latina, latina, význam slova, co znamená, vysvětlení, definice, slovo, terminologie


Pojem Memento mori je v kategorii latina, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Memento mori?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Memento mori (latinsky: pamatuj na smrt; pamatuj, že jsi smrtelný) je mravní zásada, často citovaná ve středověku a raném novověku, jež upozorňuje člověka, aby nikdy nezapomínal na svou pomíjivost a připravoval se na smrt. Zároveň jde o umělecký motiv, založený na ztvárnění smrti a smrtelnosti a ve výtvarném umění často využívající symboly jako lidská kostra a její části (smrt) nebo přesýpací hodiny (krátkost času).

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat termín Memento mori na Google.cz

Hledat videa s názvem Memento mori na Youtube

Hledat slovo Memento mori ve Wikislovníku

Najít pojem Memento mori ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Memento mori ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo Memento mori ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Memento mori například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Nyní již víte jaká je definice termínu Memento mori? resp. jaká je definice termínu Memento mori? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Memento mori, odpověď na dotaz co je to Memento mori?. Víte např. kdo to je Gabriela Koukalová? Znáte a víte kdo je John Travolta? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je latina. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.