Co je to?
Definice výrazu, termínu Memento mori. Co znamená odborný pojem Memento mori z kategorie Latina?

Co je to Memento mori? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Memento mori

Memento mori znamená "pamatuj na smrt". Ve středověku to bylo upozornění na pomíjivost života, na jeho dočasnost a časovou ohraničenost se záměrem, aby se člověk choval v souladu s mravními zásadami. Setkáme se s ním i ve výtvarném umění (obrazy, sochy, plastiky), kde mívá podobu lebky se zkříženými hnáty nebo přesýpacích hodin, oboje pak opět označuje krátkost času, která nám byla vyměřena. Postoj ke smrti byl ve středověku totiž úplně jiný než dnes, byla brána jako běžná a nevyhnutelná součást života a lidé s ní přicházeli do kontaktu naprosto běžně.


Co je to Memento mori? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Memento mori. Co znamená odborný pojem Memento mori z kategorie Latina?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Memento mori sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Memento mori patří do sekce Latina

Klíčová slova: přesný význam, informace, význam, Latina, co to je, význam slova, definice, popis, pojem, co znamená, slovo, význam pojmu, synonymum, odborné názvosloví, formulace, přesný výraz, heslo, definice pojmu


Pojem Memento mori je v kategorii Latina, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Memento mori?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Memento mori (latinsky: pamatuj na smrt; pamatuj, že jsi smrtelný) je mravní zásada, často citovaná ve středověku a raném novověku, jež upozorňuje člověka, aby nikdy nezapomínal na svou pomíjivost a připravoval se na smrt. Zároveň jde o umělecký motiv, založený na ztvárnění smrti a smrtelnosti a ve výtvarném umění často využívající symboly jako lidská kostra a její části (smrt) nebo přesýpací hodiny (krátkost času).

Další možné informační zdroje

Zkusit najít heslo Memento mori ve Wikizdrojích

Hledat slovo Memento mori ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Memento mori ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Memento mori ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat výraz Memento mori ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Memento mori ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Memento mori například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Memento mori? resp. co se přesně ukrývá za slovem Memento mori? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Memento mori, odpověď na dotaz co je to Memento mori?. Víte např. kdo to je Mukl? Znáte a víte kdo je Bolek Polívka? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Latina). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.