Co je to?
Definice výrazu, termínu Memento mori. Co znamená odborný pojem Memento mori z kategorie Latina?

Co je Memento mori?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Memento mori

Memento mori znamená "pamatuj na smrt". Ve středověku to bylo upozornění na pomíjivost života, na jeho dočasnost a časovou ohraničenost se záměrem, aby se člověk choval v souladu s mravními zásadami. Setkáme se s ním i ve výtvarném umění (obrazy, sochy, plastiky), kde mívá podobu lebky se zkříženými hnáty nebo přesýpacích hodin, oboje pak opět označuje krátkost času, která nám byla vyměřena. Postoj ke smrti byl ve středověku totiž úplně jiný než dnes, byla brána jako běžná a nevyhnutelná součást života a lidé s ní přicházeli do kontaktu naprosto běžně.


Co je to Memento mori? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Memento mori. Co znamená odborný pojem Memento mori z kategorie Latina?

Neručíme za přesnost, úplnost a hodnověrnost jakýchkoliv informací sdělovaných prostřednictvím těchto webových stránek. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Memento mori se známými na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Memento mori je v kategorii latina

Klíčová slova: wiki, terminus technicus, informace, co znamená, pojem, definice, heslo, význam slova, lexikon, co je to Memento mori?, význam, latina, slovo, vysvětlení, přesný význam, termín, význam pojmu, odborné názvosloví


Pojem Memento mori je v kategorii latina, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Memento mori?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Memento mori (latinsky: pamatuj na smrt; pamatuj, že jsi smrtelný) je mravní zásada, často citovaná ve středověku a raném novověku, jež upozorňuje člověka, aby nikdy nezapomínal na svou pomíjivost a připravoval se na smrt. Zároveň jde o umělecký motiv, založený na ztvárnění smrti a smrtelnosti a ve výtvarném umění často využívající symboly jako lidská kostra a její části (smrt) nebo přesýpací hodiny (krátkost času).

Odkazy na jiné weby

Hledat heslo Memento mori ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Memento mori na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Memento mori ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Memento mori ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Memento mori na Google obrázcích

Zkusit najít výraz Memento mori na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Memento mori například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve Wikizdrojích, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co to je Memento mori? resp. jaká je definice slova Memento mori? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Memento mori, odpověď na dotaz co je to Memento mori?. Víte např. kdo to je Kaia Gerber? Znáte a víte kdo je Ivana Stráská? Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pojmy mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v latina. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie latina, latina kniha, memento mori, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.