Co je to?
Odborný výraz, definice slova Průliv. Co znamená pojem Průliv z kategorie Příroda?

Co je Průliv?

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Průliv

Průliv, někdy nazývaný také úžina, je označení používané pro pás nebo užší pruh moře, který ohraničují dva pevninské výběžky. Tvoří spojení mezi dvěma moři nebo vodu na pobřeží a mořem. Pokud je průliv velký, má dobrou splavnost a propojuje důležité oblasti, hraje velmi významnou roli pro námořní dopravu. Pokud by byl tento pás vytvořen uměle, nejedná se o průliv, ale průplav. K nejvýznamnějším průlivům patří kanál La Manche, Beringův průliv, Bospor a Dardanely, Gibraltarský průliv a další. Průlivy vytvořila příroda, vznikly tedy bez zásahu člověka.
Mnohé průlivy mají také velký historický i politický význam. Některé průlivy mají stejný význam jako oceány. Působí v nich větry, slapové dmutí a různé proudy, které ovlivňují plavbu i rybářství. Mohou také vytvářet hranici mezi státy nebo mezi ostrovy a pevninou. Mezinárodní úprava režimu pro mořské průlivy není sjednocená a pro jednotlivé průlivy se sjednává zvlášť. Jde o otevřenost průlivu pro všechny nebo jen některé státy, pro průjezd různých druhů lodí, obchodních i válečných.


Co je to Průliv? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Průliv. Co znamená pojem Průliv z kategorie Příroda?

Žádným způsobem neručíme za informace nebo obsah uvedený na těchto internetových stránkách. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Průliv doporučujeme sdílet s dalšími lidmi na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Heslo Průliv se nachází v sekci příroda

Klíčová slova: formulace, význam pojmu, přesný význam, co je to Průliv?, terminus technicus, co to je, význam, termín, definice pojmu, vysvětlení, příroda, slovo, přesný výraz, pojem, definice, wiki, informace, popis


Pojem Průliv je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co označuje termín Průliv? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Průliv, v některých názvech také úžina, je pás nebo úzký pruh moře mezi dvěma výběžky pevniny. Spojuje pobřežní vody s mořem nebo dvě různá moře. Například Lamanšský průliv, který odděluje Velkou Británii od Evropy. Řada dostatečně velkých a splavných průlivů spojujících významné oblasti má velký význam pro námořní dopravu. Umělou obdobou průlivu je průplav. Opakem průlivu je pevninská šíje.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít pojem Průliv ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Průliv ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo Průliv ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Průliv ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Průliv ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Průliv ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Průliv například v Google obrázcích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Průliv? resp. co se skrývá pod slovem Průliv? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Průliv, odpověď na dotaz co je to Průliv?. Víte např. kdo to je Klára Vavrušková? Znáte a víte kdo je Eva Vejmělková? Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. v různých oborech lidské činnosti. Pokuste se najít termín Průliv i v jiné kategorii než v příroda. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, významy slov, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.