Co je to?
Definice výrazu, termínu Průliv. Co znamená odborný pojem Průliv z kategorie Příroda?

Co je to Průliv? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Průliv

Průliv, někdy nazývaný také úžina, je označení používané pro pás nebo užší pruh moře, který ohraničují dva pevninské výběžky. Tvoří spojení mezi dvěma moři nebo vodu na pobřeží a mořem. Pokud je průliv velký, má dobrou splavnost a propojuje důležité oblasti, hraje velmi významnou roli pro námořní dopravu. Pokud by byl tento pás vytvořen uměle, nejedná se o průliv, ale průplav. K nejvýznamnějším průlivům patří kanál La Manche, Beringův průliv, Bospor a Dardanely, Gibraltarský průliv a další. Průlivy vytvořila příroda, vznikly tedy bez zásahu člověka.
Mnohé průlivy mají také velký historický i politický význam. Některé průlivy mají stejný význam jako oceány. Působí v nich větry, slapové dmutí a různé proudy, které ovlivňují plavbu i rybářství. Mohou také vytvářet hranici mezi státy nebo mezi ostrovy a pevninou. Mezinárodní úprava režimu pro mořské průlivy není sjednocená a pro jednotlivé průlivy se sjednává zvlášť. Jde o otevřenost průlivu pro všechny nebo jen některé státy, pro průjezd různých druhů lodí, obchodních i válečných.


Co je to Průliv? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Průliv. Co znamená odborný pojem Průliv z kategorie Příroda?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Průliv můžete samozřejmě sdílet s vašimi kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Pojem Průliv je v sekci příroda

Klíčová slova: co je to Průliv?, informace, definice pojmu, význam pojmu, význam slova, heslo, Průliv, přesný výraz, odborný výraz, slovník, pojem, příroda, význam, co to je, popis, synonymum, příroda, slovo


Pojem Průliv je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Průliv? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Průliv, v některých názvech také úžina, je pás nebo úzký pruh moře mezi dvěma výběžky pevniny. Spojuje pobřežní vody s mořem nebo dvě různá moře. Například Lamanšský průliv, který odděluje Velkou Británii od Evropy. Řada dostatečně velkých a splavných průlivů spojujících významné oblasti má velký význam pro námořní dopravu. Umělou obdobou průlivu je průplav. Opakem průlivu je pevninská šíje.

Jiné informační zdroje o pojmu Průliv

Zkusit najít Průliv ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Průliv ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Průliv ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Průliv ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Průliv ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Průliv na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Průliv například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Právě nyní již víte jaký je význam slova Průliv? resp. jaký je význam slova Průliv? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Průliv, odpověď na dotaz co je to Průliv?. Víte např. kdo to je Ludvík XIV? Znáte a víte kdo je Génius? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle různých oborů. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Průliv i jinde než v sekci než v příroda. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.