Co je to?
Výraz, termín, definice slova Dynamo. Co znamená odborný pojem Dynamo z kategorie Technika?

Co je to Dynamo? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Dynamo

Dynamo je označení pro stroj poháněný elektřinou a pracující na principu točení. Funguje jako stejnoměrný elektrický generátor, což znamená, že energii, kterou vyrobí rotor hnacího stroje, přemění na energii elektrickou. Dynamo tvoří stator a rotor. Stator je většinou magnet nebo elektromagnet, rotor má vinutí a komutátor.
V minulosti byl tento stroj nejdůležitějším zdrojem elektřiny pro dopravní prostředky a průmysl. Na významu ztratilo dynamo o nasazení alternátorů a usměrňovačů. Dynama se odlišují způsobem zapojení statoru. Napětí dynam, která se běžně vyskytují v dopravních prostředcích je 6, 12 nebo 24 V. Existují i speciální dynama s jinou voltáží. Dynama mohou mít problém s prvním startem, potřebují dodat malý impuls od jiného dynama či permanentního magnetu.


Co je to Dynamo? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Dynamo. Co znamená odborný pojem Dynamo z kategorie Technika?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Dynamo s kolegy na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Pojem Dynamo se nachází v kategorii technika

Klíčová slova: názvosloví, definice, co je to Dynamo?, co to je, slovo, význam slova, termín, přesný význam, informace, vysvětlení, co znamená, synonymum, slovník, definice pojmu, pojem, Dynamo, formulace, popis


Pojem Dynamo je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dynamo? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Dynamo je v elektrotechnice zastaralý točivý elektrický stroj, který přeměňuje mechanickou energii na stejnosměrný proud (tzv. elektrický generátor). Mechanickou energii dodává dynamu vnější zdroj (např. turbína, klika). Dynamo bylo prvním známým zdrojem elektrické energie, který mohl být využit v průmyslu a stalo se základem pro vynalezení dalších elektrických zařízení (elektromotor, alternátor, rotační konvertor). V současné době jsou dynama nahrazena alternátory, které jsou jednodušší, spolehlivější a lacinější i přes potřebu usměrňování střídavého proudu.

Linky na jiné informační zdroje

Vyhledat pojem Dynamo ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Dynamo na Youtube

Najít pojem Dynamo ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Dynamo ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Dynamo ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Dynamo na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Dynamo například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Právě nyní již víte jaký je význam slova Dynamo? resp. jaká je definice termínu Dynamo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dynamo, odpověď na dotaz co je to Dynamo?. Víte např. kdo to je Tiskař? Znáte a víte kdo je Ivan Trojan? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle různých oborů. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než technika. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..