Co je to?
Odborný výraz, definice slova Dynamo. Co znamená pojem Dynamo z kategorie Technika?

Co je to Dynamo? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Dynamo

Dynamo je označení pro stroj poháněný elektřinou a pracující na principu točení. Funguje jako stejnoměrný elektrický generátor, což znamená, že energii, kterou vyrobí rotor hnacího stroje, přemění na energii elektrickou. Dynamo tvoří stator a rotor. Stator je většinou magnet nebo elektromagnet, rotor má vinutí a komutátor.
V minulosti byl tento stroj nejdůležitějším zdrojem elektřiny pro dopravní prostředky a průmysl. Na významu ztratilo dynamo o nasazení alternátorů a usměrňovačů. Dynama se odlišují způsobem zapojení statoru. Napětí dynam, která se běžně vyskytují v dopravních prostředcích je 6, 12 nebo 24 V. Existují i speciální dynama s jinou voltáží. Dynama mohou mít problém s prvním startem, potřebují dodat malý impuls od jiného dynama či permanentního magnetu.


Co je to Dynamo? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Dynamo. Co znamená pojem Dynamo z kategorie Technika?

Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Dynamo s jinými lidmi na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Termín Dynamo se nachází v kategorii technika

Klíčová slova: technika, synonymum, co to je, definice, definice pojmu, přesný význam, odborné názvosloví, popis, technika, informace, lexikon, co znamená, termín, wiki, odborný výraz, co je to Dynamo?, význam slova, přesný výraz


Pojem Dynamo je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dynamo? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Dynamo je v elektrotechnice zastaralý točivý elektrický stroj, který přeměňuje mechanickou energii na stejnosměrný proud (tzv. elektrický generátor). Mechanickou energii dodává dynamu vnější zdroj (např. turbína, klika). Dynamo bylo prvním známým zdrojem elektrické energie, který mohl být využit v průmyslu a stalo se základem pro vynalezení dalších elektrických zařízení (elektromotor, alternátor, rotační konvertor). V současné době jsou dynama nahrazena alternátory, které jsou jednodušší, spolehlivější a lacinější i přes potřebu usměrňování střídavého proudu.

Odkazy na jiné weby

Najít heslo Dynamo ve Wikizdrojích

Najít pojem Dynamo ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Dynamo ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo Dynamo ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít slovo Dynamo ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Dynamo ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Dynamo například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, ve fulltextu Google.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Dynamo? resp. jaká je definice termínu Dynamo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dynamo, odpověď na dotaz co je to Dynamo?. Víte např. kdo to je Nikol Švantnerová? Znáte a víte kdo je Helen Mirren? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je technika. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje zajímavosti, významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..