Co je to?
Definice výrazu Dynamo. Co znamená odborný pojem Dynamo z kategorie Technika?

Co to je Dynamo? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Dynamo?

Dynamo je označení pro stroj poháněný elektřinou a pracující na principu točení. Funguje jako stejnoměrný elektrický generátor, což znamená, že energii, kterou vyrobí rotor hnacího stroje, přemění na energii elektrickou. Dynamo tvoří stator a rotor. Stator je většinou magnet nebo elektromagnet, rotor má vinutí a komutátor.
V minulosti byl tento stroj nejdůležitějším zdrojem elektřiny pro dopravní prostředky a průmysl. Na významu ztratilo dynamo o nasazení alternátorů a usměrňovačů. Dynama se odlišují způsobem zapojení statoru. Napětí dynam, která se běžně vyskytují v dopravních prostředcích je 6, 12 nebo 24 V. Existují i speciální dynama s jinou voltáží. Dynama mohou mít problém s prvním startem, potřebují dodat malý impuls od jiného dynama či permanentního magnetu.


Co je to Dynamo? Význam slova, termín, Definice výrazu Dynamo. Co znamená odborný pojem Dynamo z kategorie Technika?

Texty mohou obsahovat chyby. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Dynamo? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Dynamo je v kategorii Technika

Klíčová slova: názvosloví, Technika, definice pojmu, terminus technicus, Technika, přesný význam, co to je, přesný výraz, lexikon, popis, terminologie, synonymum, význam pojmu, pojem, informace, termín, vysvětlení, wiki


Pojem Dynamo je v kategorii Technika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Dynamo? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Dynamo je v elektrotechnice zastaralý točivý elektrický stroj, který přeměňuje mechanickou energii na stejnosměrný proud (tzv. elektrický generátor). Mechanickou energii dodává dynamu vnější zdroj (např. turbína, klika). Dynamo bylo prvním známým zdrojem elektrické energie, který mohl být využit v průmyslu a stalo se základem pro vynalezení dalších elektrických zařízení (elektromotor, alternátor, rotační konvertor). V současné době jsou dynama nahrazena alternátory, které jsou jednodušší, spolehlivější a lacinější i přes potřebu usměrňování střídavého proudu.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít slovo Dynamo ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Dynamo ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Dynamo na Youtube

Vyhledat heslo Dynamo ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Dynamo na Google.cz

Hledat výraz Dynamo ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Dynamo například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve Wikizdrojích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Dynamo? resp. co se přesně ukrývá za slovem Dynamo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dynamo, odpověď na dotaz co je to Dynamo?. Víte např. kdo to je Systémový inženýr? Znáte a víte kdo je Aristokratka? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Dynamo v jiné sekci než Technika. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..