Co je to?
Výraz, termín, definice slova Dynamo. Co znamená odborný pojem Dynamo z kategorie Technika?

Co je Dynamo?

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Dynamo?

Dynamo je označení pro stroj poháněný elektřinou a pracující na principu točení. Funguje jako stejnoměrný elektrický generátor, což znamená, že energii, kterou vyrobí rotor hnacího stroje, přemění na energii elektrickou. Dynamo tvoří stator a rotor. Stator je většinou magnet nebo elektromagnet, rotor má vinutí a komutátor.
V minulosti byl tento stroj nejdůležitějším zdrojem elektřiny pro dopravní prostředky a průmysl. Na významu ztratilo dynamo o nasazení alternátorů a usměrňovačů. Dynama se odlišují způsobem zapojení statoru. Napětí dynam, která se běžně vyskytují v dopravních prostředcích je 6, 12 nebo 24 V. Existují i speciální dynama s jinou voltáží. Dynama mohou mít problém s prvním startem, potřebují dodat malý impuls od jiného dynama či permanentního magnetu.


Co je to Dynamo? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Dynamo. Co znamená odborný pojem Dynamo z kategorie Technika?

Omlouváme se za případné chyby, které se mohou vyskytnout na našich webových stránkách. Text vytvořen pro Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Dynamo? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Termín Dynamo je v kategorii technika

Klíčová slova: termín, technika, význam slova, co je to Dynamo?, Dynamo, význam, co to je, vysvětlení, popis, pojem, názvosloví, terminologie, heslo, wiki, formulace, lexikon, odborné názvosloví, terminus technicus


Pojem Dynamo je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Dynamo?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dynamo je v elektrotechnice zastaralý točivý elektrický stroj, který přeměňuje mechanickou energii na stejnosměrný proud (tzv. elektrický generátor). Mechanickou energii dodává dynamu vnější zdroj (např. turbína, klika). Dynamo bylo prvním známým zdrojem elektrické energie, který mohl být využit v průmyslu a stalo se základem pro vynalezení dalších elektrických zařízení (elektromotor, alternátor, rotační konvertor). V současné době jsou dynama nahrazena alternátory, které jsou jednodušší, spolehlivější a lacinější i přes potřebu usměrňování střídavého proudu.

Více informací o slovu Dynamo doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit najít Dynamo ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat pojem Dynamo na Google.cz

Hledat výraz Dynamo ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Dynamo ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dynamo ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Dynamo na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Dynamo například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co znamená Dynamo? resp. co se přesně ukrývá za slovem Dynamo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dynamo, odpověď na dotaz co je to Dynamo?. Víte např. kdo to je František Václav Krejčí? Znáte a víte kdo je Ted Bundy? Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než technika). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..