Co je to?
Definice výrazu Opuka. Co znamená odborný pojem Opuka z kategorie Materiály?

Co je Opuka? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Opuka

Opuka je označení pro usazenou horninu, která pochází z mělkého křídového moře. Jejími základními součástmi jsou jílové minerály, křemenný prach a uhličitan vápenatý. Někdy k základu patří také menší zkameněliny a opálové jehlice hub z moře. Podle toho, kolik těchto jehlic opuka obsahuje, je možné určovat její trvanlivost a pevnost. Někdy se vyskytují i zbytky dírkonošců. Označuje se jako teplý kámen, který připomíná dřevo lípy. Barva je šedá, světle šedá a přechází až do žluté.
Opuky mají více druhů a podle druhu se liší způsoby jejich zvětrávání, což pak způsobuje obtíže při opravách staveb z opuky. Těch je velké množství, neboť opuka patří na českém území k prvním hromadně těženým kamenům. Je to jeden z prvních názvů kamenů, podle opuky se jmenuje i město Opočno. Opuka nebyla jen důležitým stavebním materiálem, ale vzhledem ke snadné opracovatelnosti ji používali i kamenosochaři. Pokud měla opuka nízký obsah jehlic a vysoký obsah vápna, mohla být využita na produkci cementu a vápna.


Co je to Opuka? Význam slova, termín, Definice výrazu Opuka. Co znamená odborný pojem Opuka z kategorie Materiály?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s vašimi kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Pojem Opuka je v sekci materiály

Klíčová slova: Opuka, co znamená, informace, význam pojmu, odborný výraz, definice, heslo, odborné názvosloví, terminus technicus, pojem, materiály, materiály, přesný výraz, vysvětlení, popis, wiki, co to je, slovník


Pojem Opuka je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Opuka?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Opuka je usazená hornina, prachovitý druh slínovce. Opuka vznikala z nejjemnějších částic usazených na mořském dně. Tvoří ji jílovité a prachovité částice, vápencové složky a jehlice mořských hub mikroskopických rozměrů (tzv. spongie). Množství jehlic určuje pevnost a trvanlivost opuky. Kromě jehlic jsou časté i zbytky dírkonošců. Běžnou minerální příměsí je glaukonit. Opuka má bělavou až pískově žlutošedou barvu.
V Evropě je označení opuka (z dnešního hlediska geologicky nepřesné) rozšířené stejně, jako bylo používání opuky coby lehce opracovatelného stavebního kamene – opuka (česky, slovensky), opoka (polsky, litavsky), gaize (francouzsky), Pläner (německy).

Další zdroje informací

Vyhledat termín Opuka ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít slovo Opuka na Google.cz

Vyhledat pojem Opuka ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Opuka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Opuka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Opuka na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Opuka například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v metavyhledávači Info.com, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Opuka? resp. co to je Opuka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Opuka, odpověď na dotaz co je to Opuka?. Víte např. kdo to je Náborář? Znáte a víte kdo je Aleš Opata? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než materiály). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.