Co je Opuka?
Jaký je význam slova Opuka?
Opuka je označení pro usazenou horninu, která pochází z mělkého křídového moře. Jejími základními součástmi jsou jílové minerály, křemenný prach a uhličitan vápenatý. Někdy k základu patří také menší zkameněliny a opálové jehlice hub z moře. Podle toho, kolik těchto jehlic opuka obsahuje, je možné určovat její trvanlivost a pevnost. Někdy se vyskytují i zbytky dírkonošců. Označuje se jako teplý kámen, který připomíná dřevo lípy. Barva je šedá, světle šedá a přechází až do žluté.
Opuky mají více druhů a podle druhu se liší způsoby jejich zvětrávání, což pak způsobuje obtíže při opravách staveb z opuky. Těch je velké množství, neboť opuka patří na českém území k prvním hromadně těženým kamenům. Je to jeden z prvních názvů kamenů, podle opuky se jmenuje i město Opočno. Opuka nebyla jen důležitým stavebním materiálem, ale vzhledem ke snadné opracovatelnosti ji používali i kamenosochaři. Pokud měla opuka nízký obsah jehlic a vysoký obsah vápna, mohla být využita na produkci cementu a vápna.
Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Informace uvedené v textu pocházejí od redaktorů Superia.cz
Myslíte, že by si vaši přátelé měli přečíst význam slova Opuka? Sdílejte odkaz s vaším okruhem známých osob na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.
Pojem Opuka patří do sekce materiály
Klíčová slova: formulace, přesný význam, terminologie, heslo, co to je, slovo, popis, co znamená, definice pojmu, slovník, wiki, význam pojmu, materiály, přesný výraz, pojem, význam slova, materiály, Opuka
Co vlastně vyjadřuje pojem Opuka? Podrobná definice termínu a výrazu je převzata z Wikipedie.
Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.
Opuka je usazená hornina, prachovitý druh slínovce. Opuka vznikala z nejjemnějších částic usazených na mořském dně. Tvoří ji jílovité a prachovité částice, vápencové složky a jehlice mořských hub mikroskopických rozměrů (tzv. spongie). Množství jehlic určuje pevnost a trvanlivost opuky. Kromě jehlic jsou časté i zbytky dírkonošců. Běžnou minerální příměsí je glaukonit. Opuka má bělavou až pískově žlutošedou barvu.
V Evropě je označení opuka (z dnešního hlediska geologicky nepřesné) rozšířené stejně, jako bylo používání opuky coby lehce opracovatelného stavebního kamene – opuka (česky, slovensky), opoka (polsky, litavsky), gaize (francouzsky), Pläner (německy).
Přehled webů s vyhledávacími nástroji, online encyklopediemi a slovníky
Hledat videa s názvem Opuka na Youtube
Zkusit najít slovo Opuka ve vyhledávači Yahoo
Vyhledat heslo Opuka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz
Zkusit najít heslo Opuka ve Wikislovníku
Chraňte své soukromí a hledejte slovo Opuka ve vyhledávači DuckDuckGo
Najít termín Opuka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí
Dál můžete zkusit hledat slovo Opuka například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v metavyhledávači Info.com, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.
Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu
Na tomto webu jste našli potřebnou odpověď na otázku co je to Opuka? resp. co je to Opuka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Opuka, odpověď na dotaz co je to Opuka?. Víte např. kdo to je Androlog? Znáte a víte kdo je Petr Hanus? Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Mějte na paměti, že termíny i hesla se mohou interpretovat různými způsoby podle různých oborů. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je materiály. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.
Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme, že navštěvujete naše webové stránky shromažďující popisy termínů, významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.
Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.