Co je to?
Výraz, termín, definice slova Opuka. Co znamená odborný pojem Opuka z kategorie Materiály?

Co je to Opuka? Význam slova

Co znamená termín Opuka? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Opuka je označení pro usazenou horninu, která pochází z mělkého křídového moře. Jejími základními součástmi jsou jílové minerály, křemenný prach a uhličitan vápenatý. Někdy k základu patří také menší zkameněliny a opálové jehlice hub z moře. Podle toho, kolik těchto jehlic opuka obsahuje, je možné určovat její trvanlivost a pevnost. Někdy se vyskytují i zbytky dírkonošců. Označuje se jako teplý kámen, který připomíná dřevo lípy. Barva je šedá, světle šedá a přechází až do žluté.
Opuky mají více druhů a podle druhu se liší způsoby jejich zvětrávání, což pak způsobuje obtíže při opravách staveb z opuky. Těch je velké množství, neboť opuka patří na českém území k prvním hromadně těženým kamenům. Je to jeden z prvních názvů kamenů, podle opuky se jmenuje i město Opočno. Opuka nebyla jen důležitým stavebním materiálem, ale vzhledem ke snadné opracovatelnosti ji používali i kamenosochaři. Pokud měla opuka nízký obsah jehlic a vysoký obsah vápna, mohla být využita na produkci cementu a vápna.


Co je to Opuka? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Opuka. Co znamená odborný pojem Opuka z kategorie Materiály?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Opuka sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Výraz Opuka patří do sekce materiály

Klíčová slova: přesný výraz, terminus technicus, materiály, pojem, Opuka, popis, přesný význam, heslo, odborné názvosloví, slovník, lexikon, odborný výraz, informace, synonymum, co je to Opuka?, definice pojmu, formulace, význam


Pojem Opuka je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Opuka?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Opuka je usazená hornina, prachovitý druh slínovce. Opuka vznikala z nejjemnějších částic usazených na mořském dně. Tvoří ji jílovité a prachovité částice, vápencové složky a jehlice mořských hub mikroskopických rozměrů (tzv. spongie). Množství jehlic určuje pevnost a trvanlivost opuky. Kromě jehlic jsou časté i zbytky dírkonošců. Běžnou minerální příměsí je glaukonit. Opuka má bělavou až pískově žlutošedou barvu.
V Evropě je označení opuka (z dnešního hlediska geologicky nepřesné) rozšířené stejně, jako bylo používání opuky coby lehce opracovatelného stavebního kamene – opuka (česky, slovensky), opoka (polsky, litavsky), gaize (francouzsky), Pläner (německy).

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít heslo Opuka ve Wikislovníku

Vyhledat termín Opuka na Google.cz

Zkusit najít termín Opuka ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Opuka ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Opuka na Youtube

Hledat heslo Opuka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Opuka například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Nyní již víte jaká je definice termínu Opuka? resp. co je to Opuka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Opuka, odpověď na dotaz co je to Opuka?. Víte např. kdo to je Povstalec? Znáte a víte kdo je Šibal? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Opuka i jinde než v sekci než v materiály. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.