Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Azulen. Co znamená pojem Azulen z kategorie Lékařství?

Co to je Azulen? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Azulen

Azulen je organická sloučenina s protizánětlivými a zklidňujícími účinky. Je využíván jako součást různých mastí, gelů, krémů nebo dětské kosmetiky (šampony, zásypy). Je získáván např. z guajakového dřeva, ale též z heřmánku nebo z řebříčku. Má tmavě modrou barvu, podle níž získal ze španělštiny svůj název.


Co je to Azulen? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Azulen. Co znamená pojem Azulen z kategorie Lékařství?

Uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text (Azulen) můžete sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Azulen patří do kategorie Lékařství

Klíčová slova: lexikon, co to je, co je to Azulen?, názvosloví, terminologie, přesný význam, termín, heslo, synonymum, odborné názvosloví, odborný výraz, význam slova, definice, Lékařství, informace, pojem, popis, slovo


Pojem Azulen je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Azulen? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Azulen je organická sloučenina, izomer naftalenu. Jeho jméno pochází ze španělského slova azul, což znamená modrý. Na rozdíl od bezbarvého naftalenu je totiž azulen tmavě modré barvy. Azulenové jádro obsahují některé přírodní terpeny, např. vetivazulen (4,8-dimethyl-2-isopropylazulen) a guajazulen (1,4-dimethyl-7-isopropylazulen). Tyto terpeny se nachází v přírodě jako součást barviv některých hub (například druh Lactarius indigo), v olejích získávaných ze stromu Bulnesia sarmientoi (guajakové dřevo), ale i v dalších rostlinách jako heřmánek pravý (Matricaria recutita) nebo řebříček obecný (Achillea millefolium L.) a také v těle některých mořských bezobratlých. Sloučenina byla objevena již roku 1863 Septimem Piessem a její strukturu objasnil chorvatský chemik Leopold Ružička.
Získává se v podobě silic ze složnokvětých rostlin, nejbohatší zásobou silic je pak guajakové dřevo. Azulen má protizánětlivé a zklidňující účinky a je hojně využíván ve farmacii. Je součástí mnoha mastí, gelů nebo krémů a využívá se i jako složka do výrobků šetrných k dětské pokožce jako zásypy, šampony apod.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat slovo Azulen ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Azulen ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Azulen na Youtube

Vyhledat heslo Azulen ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Azulen ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Azulen ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Azulen například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikizdrojích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Azulen? resp. co to je Azulen? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Azulen, odpověď na dotaz co je to Azulen?. Víte např. kdo to je Azrael? Znáte a víte kdo je Radek Hlaváček? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto termín Azulen hledat i v jiných kategoriích (než Lékařství) Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.