Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Krumpáč. Co znamená pojem Krumpáč z kategorie Nástroje?

Co to je Krumpáč? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Krumpáč

Krumpáč je název těžkého druhu motyky. Jde o pracovní nástroj, používaný při zemních pracích, které se dělají ručně. Odděluje se jím zemina, narušuje se její povrch a hloubí se jámy. Krumpáč má dvě základní části, dřevěnou násadu, nejčastěji z buku, a ocelového podlouhlého vršku, který je dvoustranný. Na jedné straně se nachází hrot, na druhé části tenčí klín. Jde sice o nekomplikovaný nástroj, ale pro práci s ním je potřeba určité zdatnosti a zkušenosti. Uživatel musí být zdatný také fyzicky.
Na krumpáč se nesmí tlačit, je ho potřeba zvednout do určité výšky a pak spustit, aby potřebná energie pro kopání vznikala jen jako důsledek volného pádu. Většinou se využívá širší konec krumpáče, pouze u velmi tvrdých nebo kamenitých povrchů se využívá špičatý konec. Délka násady se pohybuje kolem jednoho metru. Před použitím je potřeba krumpáč vykovat a naostřit.


Co je to Krumpáč? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Krumpáč. Co znamená pojem Krumpáč z kategorie Nástroje?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text (Krumpáč) můžete sdílet s blízkými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Krumpáč patří do kategorie Nástroje

Klíčová slova: termín, popis, odborné názvosloví, Nástroje, co znamená, přesný výraz, slovník, význam slova, wiki, formulace, terminus technicus, co to je, synonymum, slovo, názvosloví, Krumpáč, definice pojmu, terminologie


Pojem Krumpáč je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Krumpáč dozvíte následující

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Krumpáč je druh těžké motyky, sloužící jako nástroj pro oddělování zeminy při ručně prováděných zemních pracích. Skládá se z dřevěné, obvykle bukové násady a dvoustranné ocelové části s hrotem na jedné a tenkým klínem na druhé straně. Je to nástroj jednoduchý, ale platí zde nepřímá úměra: čím jednodušší nástroj, tím větší zručnost a cvik dělník potřebuje, jestliže s ním má pracovat den co den. Za 1. světové války měli zákopníci denní normu 3 m3 zeminy, to znamená 660 plných, středně velkých lopat zeminy nakopat a vyházet. Aby bylo možno tu dřinu vydržet, záleželo na každém pohybu. Na krumpáč se netlačí, zvedá se přesně do potřebné výšky a kopání se provádí jen energií vznikající při jeho volném pádu. Pozorujeme-li zkušeného kopáče při práci, máme dojem, jakoby si krumpáčem jen tak lehce pohazoval. Princip je ve stále stejném odkrajování zeminy širší stranou krumpáče. U tvrdšího nebo kamenitého podloží je možno použít špičatý konec krumpáče, který snáze rozruší a pronikne podkladem. Špice krupáče se taktéž používá k vyvalení kamenů na velkém kolovrátku. Zkušený kopáč si chrání železné ostří a proto si kamenitou zeminu prověří (rozkope) špicí boty.

Více informací o slovu Krumpáč doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Krumpáč ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Krumpáč ve Wikizdrojích

Hledat termín Krumpáč ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Krumpáč ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Krumpáč ve Wikimedia Commons

Najít výraz Krumpáč ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Krumpáč například ve videích na Youtube, v Google překladači, v Microsoft Bing, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená Krumpáč? resp. jaký je význam slova Krumpáč? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Krumpáč, odpověď na dotaz co je to Krumpáč?. Víte např. kdo to je Adam Mišík? Znáte a víte kdo je Marek Hilšer? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic podle různých oborů. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Nástroje. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.