Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Krumpáč. Co znamená pojem Krumpáč z kategorie Nástroje?

Co to je Krumpáč? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Krumpáč?

Krumpáč je název těžkého druhu motyky. Jde o pracovní nástroj, používaný při zemních pracích, které se dělají ručně. Odděluje se jím zemina, narušuje se její povrch a hloubí se jámy. Krumpáč má dvě základní části, dřevěnou násadu, nejčastěji z buku, a ocelového podlouhlého vršku, který je dvoustranný. Na jedné straně se nachází hrot, na druhé části tenčí klín. Jde sice o nekomplikovaný nástroj, ale pro práci s ním je potřeba určité zdatnosti a zkušenosti. Uživatel musí být zdatný také fyzicky.
Na krumpáč se nesmí tlačit, je ho potřeba zvednout do určité výšky a pak spustit, aby potřebná energie pro kopání vznikala jen jako důsledek volného pádu. Většinou se využívá širší konec krumpáče, pouze u velmi tvrdých nebo kamenitých povrchů se využívá špičatý konec. Délka násady se pohybuje kolem jednoho metru. Před použitím je potřeba krumpáč vykovat a naostřit.


Co je to Krumpáč? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Krumpáč. Co znamená pojem Krumpáč z kategorie Nástroje?

Chyby vyhrazeny. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte uvedený text s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Krumpáč je v kategorii Nástroje

Klíčová slova: synonymum, slovník, termín, terminus technicus, terminologie, formulace, definice pojmu, význam pojmu, pojem, lexikon, vysvětlení, význam slova, slovo, informace, popis, Nástroje, význam, názvosloví


Pojem Krumpáč je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Krumpáč? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Krumpáč je druh těžké motyky, sloužící jako nástroj pro oddělování zeminy při ručně prováděných zemních pracích. Skládá se z dřevěné, obvykle bukové násady a dvoustranné ocelové části s hrotem na jedné a tenkým klínem na druhé straně. Je to nástroj jednoduchý, ale platí zde nepřímá úměra: čím jednodušší nástroj, tím větší zručnost a cvik dělník potřebuje, jestliže s ním má pracovat den co den. Za 1. světové války měli zákopníci denní normu 3 m3 zeminy, to znamená 660 plných, středně velkých lopat zeminy nakopat a vyházet. Aby bylo možno tu dřinu vydržet, záleželo na každém pohybu. Na krumpáč se netlačí, zvedá se přesně do potřebné výšky a kopání se provádí jen energií vznikající při jeho volném pádu. Pozorujeme-li zkušeného kopáče při práci, máme dojem, jakoby si krumpáčem jen tak lehce pohazoval. Princip je ve stále stejném odkrajování zeminy širší stranou krumpáče. U tvrdšího nebo kamenitého podloží je možno použít špičatý konec krumpáče, který snáze rozruší a pronikne podkladem. Špice krupáče se taktéž používá k vyvalení kamenů na velkém kolovrátku. Zkušený kopáč si chrání železné ostří a proto si kamenitou zeminu prověří (rozkope) špicí boty.

Linky na jiné informační zdroje

Hledat slovo Krumpáč ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Krumpáč na Youtube

Vyhledat slovo Krumpáč ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Krumpáč ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Krumpáč ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Krumpáč ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Krumpáč například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Krumpáč? resp. co přesně znamená slovo Krumpáč? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Krumpáč, odpověď na dotaz co je to Krumpáč?. Víte např. kdo to je Dan Ťok? Znáte a víte kdo je Dalibor Janda? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Nástroje). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.