Co je to?
Definice výrazu, termínu Amputace. Co znamená odborný pojem Amputace z kategorie Lékařství?

Co je Amputace? Význam slova

Co znamená termín Amputace? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Amputace je termín pro odstranění prstů rukou, nohou nebo jiné periferní části těla. Může k ní dojít úrazem nebo chirurgickým zákrokem. K amputacím se v různých částech světa přistupuje odlišně. Někde jsou tímto způsobem trestání odsouzení zločinci, v jiných kulturách jde o náboženské nebo rituální zvyky, při kterých dochází ke zmrzačení nebo menším amputacím. Amputace probíhaly již v dávných dobách, doloženy jsou již paleolitu. Většinou šlo o prsty, ty se amputovaly v rámci manželství nebo jako projev úcty k zemřelým. Amputována mohu být i varlata, pak se jedná o kastraci.
Chirurgická amputace slouží ke zmírnění nebo odstranění bolestí. Dalším důvodem je zamezení šíření infekce nebo nádorů, které ohrožují život jedince. U některých živočichů mohou amputované části těla dorůstat, u člověka je však nápravou pouze protéza a u některých orgánů transplantace. Postiženému může zůstat dojem, že končetinu stále má, tento jev se nazývá fantomová končetina.


Co je to Amputace? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Amputace. Co znamená odborný pojem Amputace z kategorie Lékařství?

Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Amputace? Pak se o tuto stránku podělte se známými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Amputace je v kategorii lékařství

Klíčová slova: přesný význam, odborné názvosloví, terminus technicus, lékařství, pojem, vysvětlení, co znamená, definice, slovník, význam slova, odborný výraz, lékařství, formulace, názvosloví, přesný výraz, wiki, synonymum, popis


Pojem Amputace je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Amputace?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Amputace je odstranění periferní části těla od celku úrazem nebo chirurgicky. V některých zemích byla a je amputace prstů, rukou či nohou praktikována jako trest u odsouzených zločinců. V některých kulturách a náboženstvích se drobnější amputace či zmrzačení praktikují z rituálních důvodů. Amputace prstů byla prováděna i z důvodu manželství a to především u žen a amputace prstů jako takové jsou doloženy v paleolitu. Amputace varlat u samců se nazývá kastrace.

Linky na další online zdroje

Zkusit najít pojem Amputace ve Wikizdrojích

Zkusit najít frázi Amputace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít termín Amputace ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Amputace na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Amputace ve Wikimedia Commons

Najít termín Amputace ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Amputace například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Nyní již víte co znamená slovo Amputace? resp. co znamená výraz Amputace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Amputace, odpověď na dotaz co je to Amputace?. Víte např. kdo to je Bruce Dickinson? Znáte a víte kdo je Jan Hartl? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Amputace i jinde než v sekci než v lékařství. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.