Co je to?
Odborný výraz, definice slova Amputace. Co znamená pojem Amputace z kategorie Lékařství?

Co je Amputace?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Amputace

Amputace je termín pro odstranění prstů rukou, nohou nebo jiné periferní části těla. Může k ní dojít úrazem nebo chirurgickým zákrokem. K amputacím se v různých částech světa přistupuje odlišně. Někde jsou tímto způsobem trestání odsouzení zločinci, v jiných kulturách jde o náboženské nebo rituální zvyky, při kterých dochází ke zmrzačení nebo menším amputacím. Amputace probíhaly již v dávných dobách, doloženy jsou již paleolitu. Většinou šlo o prsty, ty se amputovaly v rámci manželství nebo jako projev úcty k zemřelým. Amputována mohu být i varlata, pak se jedná o kastraci.
Chirurgická amputace slouží ke zmírnění nebo odstranění bolestí. Dalším důvodem je zamezení šíření infekce nebo nádorů, které ohrožují život jedince. U některých živočichů mohou amputované části těla dorůstat, u člověka je však nápravou pouze protéza a u některých orgánů transplantace. Postiženému může zůstat dojem, že končetinu stále má, tento jev se nazývá fantomová končetina.


Co je to Amputace? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Amputace. Co znamená pojem Amputace z kategorie Lékařství?

Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Amputace s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pojem Amputace se nachází v sekci lékařství

Klíčová slova: heslo, synonymum, definice pojmu, definice, odborné názvosloví, význam pojmu, co znamená, odborný výraz, popis, názvosloví, lékařství, význam slova, terminologie, informace, slovo, pojem, lékařství, co je to Amputace?


Pojem Amputace je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Amputace píše následující

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Amputace je odstranění periferní části těla od celku úrazem nebo chirurgicky. V některých zemích byla a je amputace prstů, rukou či nohou praktikována jako trest u odsouzených zločinců. V některých kulturách a náboženstvích se drobnější amputace či zmrzačení praktikují z rituálních důvodů. Amputace prstů byla prováděna i z důvodu manželství a to především u žen a amputace prstů jako takové jsou doloženy v paleolitu. Amputace varlat u samců se nazývá kastrace.

Pro více informací o heslu Amputace zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Amputace ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Amputace ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat slovo Amputace ve Wikislovníku

Najít výraz Amputace ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Amputace ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Amputace ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Amputace například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaký je význam slova Amputace? resp. jaká je definice slova Amputace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Amputace, odpověď na dotaz co je to Amputace?. Víte např. kdo to je Sanitář? Znáte a víte kdo je Karel Vlach? Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci lékařství. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, Defibrilátor, amputace, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.