Co je to?
Výraz, termín, definice slova Amputace. Co znamená odborný pojem Amputace z kategorie Lékařství?

Co je to Amputace? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Amputace?

Amputace je termín pro odstranění prstů rukou, nohou nebo jiné periferní části těla. Může k ní dojít úrazem nebo chirurgickým zákrokem. K amputacím se v různých částech světa přistupuje odlišně. Někde jsou tímto způsobem trestání odsouzení zločinci, v jiných kulturách jde o náboženské nebo rituální zvyky, při kterých dochází ke zmrzačení nebo menším amputacím. Amputace probíhaly již v dávných dobách, doloženy jsou již paleolitu. Většinou šlo o prsty, ty se amputovaly v rámci manželství nebo jako projev úcty k zemřelým. Amputována mohu být i varlata, pak se jedná o kastraci.
Chirurgická amputace slouží ke zmírnění nebo odstranění bolestí. Dalším důvodem je zamezení šíření infekce nebo nádorů, které ohrožují život jedince. U některých živočichů mohou amputované části těla dorůstat, u člověka je však nápravou pouze protéza a u některých orgánů transplantace. Postiženému může zůstat dojem, že končetinu stále má, tento jev se nazývá fantomová končetina.


Co je to Amputace? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Amputace. Co znamená odborný pojem Amputace z kategorie Lékařství?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte uvedený text s vašimi přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Amputace je v kategorii lékařství

Klíčová slova: vysvětlení, formulace, lékařství, synonymum, co to je, slovo, odborný výraz, přesný význam, přesný výraz, co je to Amputace?, popis, termín, význam, wiki, význam pojmu, co znamená, terminus technicus, informace


Pojem Amputace je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Amputace? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Amputace je odstranění periferní části těla od celku úrazem nebo chirurgicky. V některých zemích byla a je amputace prstů, rukou či nohou praktikována jako trest u odsouzených zločinců. V některých kulturách a náboženstvích se drobnější amputace či zmrzačení praktikují z rituálních důvodů. Amputace prstů byla prováděna i z důvodu manželství a to především u žen a amputace prstů jako takové jsou doloženy v paleolitu. Amputace varlat u samců se nazývá kastrace.

Pro další informace o termínu Amputace zkuste tyto odkazy

Zkusit najít slovo Amputace ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Amputace ve Wikizdrojích

Vyhledat výraz Amputace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Amputace ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Amputace ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Amputace ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Amputace například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Amputace? resp. co označuje slovo Amputace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Amputace, odpověď na dotaz co je to Amputace?. Víte např. kdo to je Pastafarián? Znáte a víte kdo je Hovado? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než lékařství). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.