Co je to?
Výraz, termín, definice slova Mešita. Co znamená odborný pojem Mešita z kategorie Náboženství?

Co je Mešita? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Mešita

Mešita má v arabštině původ ve slově masdžid. Jde o označení chrámu, jehož hlavní funkcí je být místem, kde muslimové uctívají Alláha a modlí se k němu. Prostory musí být velké, protože se do ní musí vejít věřící z širokého okolí na páteční modlitbu. Pro muslimské obyvatele se mešita postupně stala společenským centrem. Jde o stavbu, která má zvláštní architekturu a výrazně se liší od svého okolí. Tato podoba byla dříve symbolem vlády nad městem. Jedná se o nejznámější stavbu islámské kultury. Evropané označení mešita používají pro každou budovu, kterou postavili muslimové a ve které probíhá uctívání Alláha. Pro muslimy má mešita také symbolický význam. Probíhají zde náboženské povinnosti, které jsou tradiční a mohly být přeneseny i z jiných kultur. Dospělý muslim má povinnost pomodlit se pětkrát denně. Před svítáním, v poledne, odpoledne, po západu slunce a také v noci.
Některé mešity nabízejí prostor pro všechny tyto modlitby, jiné pouze pro některé. Muslimové se nemusí modlit jen v mešitě, může jít i o jiné místo, pouze musí být čisté z hlediska rituálu. Vždy je však mešita otevřená k páteční modlitbě. Ta je v mešitě povinná pouze pro muže. V mešitách probíhají také pohřební modlitby, které pro rodinu vede imám. V době ramadánu zde probíhá i hromadné jídlo. Mešity mají podíl i na vzdělávání, v některých probíhá i stálá výuka. Postupně zde převládla politická funkce. Činnost mešity vede imám, který nese také zodpovědnost za dění v mešitě.


Co je to Mešita? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Mešita. Co znamená odborný pojem Mešita z kategorie Náboženství?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Sepsáno redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Mešita? Pak se o ní podělte s přáteli a kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Heslo Mešita je v kategorii náboženství

Klíčová slova: náboženství, formulace, definice pojmu, terminus technicus, náboženství, význam slova, co je to Mešita?, lexikon, informace, terminologie, odborné názvosloví, wiki, odborný výraz, slovník, názvosloví, heslo, Mešita, slovo


Pojem Mešita je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Mešita?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Mešita (arabsky مسجد‎, masdžid) je chrám, který primárně slouží muslimům k uctívání Alláha. Z původního ideálu, že mešita musí být tak velká, aby pojala při páteční modlitbě všechny věřící z okolí, se vyvinul i její sekundární význam, kdy se stává pro muslimy společenským centrem dané oblasti či městské čtvrti.
Historicky lze stavbu mešity ještě chápat jako stavbu, která architektonicky přinášela na nové území zcela nový styl, který výrazně měnil ráz města, čímž napomáhala jeho ovládnutí. Typickou architekturou ovlivňují dodnes ráz svého okolí v neislámských státech. Architektonicky je pak nejtypičtější stavbou islámské architektury a zároveň ji lze chápat jako nejstarší projev islámu.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Najít pojem Mešita ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Mešita ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Mešita na Youtube

Najít heslo Mešita ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Mešita ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít Mešita ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Mešita například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Mešita? resp. jaký je přesný význam slova Mešita? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mešita, odpověď na dotaz co je to Mešita?. Víte např. kdo to je Statik? Znáte a víte kdo je Pavel Zuna? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Zkuste hledat odborný výraz Mešita i v jiné sekci než je kategorie náboženství. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.