Co je to?
Odborný výraz, definice slova Křivítko. Co znamená slovo Křivítko z kategorie Nástroje?

Co je Křivítko?

Co znamená termín Křivítko? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Křivítko je nástroj, používaný v kancelářích a konstrukcích. Jde o pomocníka při rýsování a kreslení. Nachází využití i jinde, například v matematice, ve fyzice i dalších disciplínách zaměřených technicky nebo přírodovědně. V deskriptivní geometrii a v technických výkresech pomáhá křivítko jako šablona, díky které se snadno ručně vykreslují různé křivky jako paraboly, hyperboly, elipsy a podobně.
Křivítka se vyrábějí z různých materiálů, především z kovu, dřeva nebo plastu. Mají však i určité nevýhody. Pokud se při kreslení křivky použije křivítko, nejsou křivky zcela přesné, protože pouze napodobují tvar. Míra dokonalosti záleží na tom, jak je uživatel šikovný, jaké má znalosti, dovednosti a také odhad. Křivítko se využívá také v krejčovství, kde pomáhá při tvorbě střihů. V současnosti bývají křivítka nahrazována speciálními programy počítačů, které dokážou i nejsložitější křivky nakreslit přesně.


Co je to Křivítko? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Křivítko. Co znamená slovo Křivítko z kategorie Nástroje?

Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Tento text (Křivítko) můžete sdílet s přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Křivítko patří do kategorie nástroje

Klíčová slova: odborné názvosloví, co to je, terminus technicus, heslo, lexikon, Křivítko, definice, přesný význam, význam slova, co je to Křivítko?, pojem, slovník, wiki, synonymum, co znamená, význam, termín, terminologie


Pojem Křivítko je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Křivítko? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Křivítko je pomocný kancelářský a konstrukční nástroj, rýsovací a kreslicí pomůcka, jež při technickém kreslení a deskriptivní geometrii slouží jakožto šablona pro ruční vykreslování křivek, např. elips, hyperbol, parabol, exponenciál apod. Využívá se také v matematice, fyzice a dalších technických i přírodních disciplínách. Může být kovové, dřevěné či plastové.
Křivka nakreslená pomocí křivítka obvykle není zcela přesná křivkou (jedná se pouze o více či méně povedenou nápodobu přesného tvaru), provedení záleží na znalostech, dovednosti a odhadu uživatele křivítka. Používání křivítek je vytlačováno osobními počítači, s jejichž pomocí je kreslení složitějších křivek výrazně přesnější.
Speciální tvar křivítka se používá při výrobě střihů v krejčovství (krejčovské pravítko).

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Křivítko ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Křivítko ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Křivítko ve Wikimedia Commons

Hledat termín Křivítko na Google.cz

Zkusit najít frázi Křivítko ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít Křivítko ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Křivítko například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Teďka už zajisté víte jaký je význam slova Křivítko? resp. co vlastně znamená slovo Křivítko? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Křivítko, odpověď na dotaz co je to Křivítko?. Víte např. kdo to je Coura? Znáte a víte kdo je Filofob? Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než nástroje). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie nástroje, Šroubek, křivítko, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.