Co je to?
Výraz, termín, definice slova Křivítko. Co znamená odborný pojem Křivítko z kategorie Nástroje?

Co je to Křivítko? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Křivítko?

Křivítko je nástroj, používaný v kancelářích a konstrukcích. Jde o pomocníka při rýsování a kreslení. Nachází využití i jinde, například v matematice, ve fyzice i dalších disciplínách zaměřených technicky nebo přírodovědně. V deskriptivní geometrii a v technických výkresech pomáhá křivítko jako šablona, díky které se snadno ručně vykreslují různé křivky jako paraboly, hyperboly, elipsy a podobně.
Křivítka se vyrábějí z různých materiálů, především z kovu, dřeva nebo plastu. Mají však i určité nevýhody. Pokud se při kreslení křivky použije křivítko, nejsou křivky zcela přesné, protože pouze napodobují tvar. Míra dokonalosti záleží na tom, jak je uživatel šikovný, jaké má znalosti, dovednosti a také odhad. Křivítko se využívá také v krejčovství, kde pomáhá při tvorbě střihů. V současnosti bývají křivítka nahrazována speciálními programy počítačů, které dokážou i nejsložitější křivky nakreslit přesně.


Co je to Křivítko? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Křivítko. Co znamená odborný pojem Křivítko z kategorie Nástroje?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet se známými na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Křivítko se nachází v kategorii nástroje

Klíčová slova: slovo, co je to Křivítko?, definice, synonymum, přesný výraz, termín, názvosloví, vysvětlení, význam slova, informace, odborné názvosloví, co to je, lexikon, co znamená, terminus technicus, Křivítko, formulace, pojem


Pojem Křivítko je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Křivítko dozvíte následující

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Křivítko je pomocný kancelářský a konstrukční nástroj, rýsovací a kreslicí pomůcka, jež při technickém kreslení a deskriptivní geometrii slouží jakožto šablona pro ruční vykreslování křivek, např. elips, hyperbol, parabol, exponenciál apod. Využívá se také v matematice, fyzice a dalších technických i přírodních disciplínách. Může být kovové, dřevěné či plastové.
Křivka nakreslená pomocí křivítka obvykle není zcela přesná křivkou (jedná se pouze o více či méně povedenou nápodobu přesného tvaru), provedení záleží na znalostech, dovednosti a odhadu uživatele křivítka. Používání křivítek je vytlačováno osobními počítači, s jejichž pomocí je kreslení složitějších křivek výrazně přesnější.
Speciální tvar křivítka se používá při výrobě střihů v krejčovství (krejčovské pravítko).

Jiné zdroje informací o pojmu Křivítko

Vyhledat výraz Křivítko ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Křivítko ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Křivítko ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Křivítko ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Křivítko ve Wikizdrojích

Hledat heslo Křivítko ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Křivítko například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, ve videích na Youtube, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Nyní již víte jaká je definice termínu Křivítko? resp. jaká je definice slova Křivítko? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Křivítko, odpověď na dotaz co je to Křivítko?. Víte např. kdo to je Vězeň? Znáte a víte kdo je Anežka Rusevová? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než nástroje). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.