Co je to?
Odborný výraz, definice slova Rozeta. Co znamená pojem Rozeta z kategorie Stavebnictví?

Co je to Rozeta? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Rozeta

Rozeta, jinak též růžice, je pojem z oblasti architektury. Používá se pro pojmenování okna kruhového tvaru, které se nachází nad vstupem do stavby nebo ve štítu chrámu. Mívá větší rozměry a obsahuje vitrážovou výplň.
Rozeta je typická pro kostely a synagogy z období gotiky, později renesance nebo klasicizmu a na stavbách napodobujících historii. Rozety se vyskytovaly již ve starověkém Egyptě a Mezopotámii.


Co je to Rozeta? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Rozeta. Co znamená pojem Rozeta z kategorie Stavebnictví?

Možnost chyb vyhrazena. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Rozeta doporučujeme sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Rozeta se nachází v sekci Stavebnictví

Klíčová slova: wiki, slovo, terminus technicus, význam, definice pojmu, formulace, vysvětlení, informace, pojem, přesný význam, přesný výraz, co to je, synonymum, slovník, lexikon, terminologie, Stavebnictví, názvosloví


Pojem Rozeta je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Rozeta? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Rozeta (z francouzského „la rosette“ - růžička) nebo také růžice je v architektuře označení pro kruhové okno, často velkých rozměrů, umístěné většinou nad vstupním portálem stavby nebo ve štítech příčních chrámových lodí. V Evropě je typické pro gotické kostely i pro synagogy, kde bývá vyplněna vitrážemi. Objevuje se i v období renesance či klasicismu a také v 19. století na historizujících stavbách.

Pro více informací o heslu Rozeta zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Rozeta ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Rozeta ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Rozeta ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Rozeta ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Rozeta na Youtube

Zkusit najít slovo Rozeta ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Rozeta například ve vyhledávači Seznam.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená Rozeta? resp. co znamená výraz Rozeta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Rozeta, odpověď na dotaz co je to Rozeta?. Víte např. kdo to je Jiří Dědeček? Znáte a víte kdo je Chalífa? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Stavebnictví. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů je Egypt. Na těchto webových stránkách se o něm dozvíte mnoho zajímavého.