Co je to?
Odborný výraz, definice slova Sugestivní otázka. Co znamená slovo Sugestivní otázka z kategorie Český jazyk?

Co je Sugestivní otázka? Definice pojmu

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Sugestivní otázka?

Sugestivní otázka, jinak označovaná také jako návodná, je typ otázky, vyjadřující postoj mluvčího k tématu, na které se ptá. Má tázací formu, ale řečník s její pomocí již předkládá odpověď, kterou by chtěl slyšet. Toto vložení požadované odpovědi může být nenápadné, skryté, nebo naopak zcela zjevné. Sugestivnost otázky tvoří její obsah, ale může mít různou míru. To závisí na tom, jak je otázka formulovaná. K tomu se přidávají ještě další okolnosti, jako to, zda je tazatel k adresátovi v nadřízeném postavení, jaké jsou osobnosti tazatele i tázaného. Svou roli zde hrají i vnější podmínky komunikace. Ke zdůraznění se využívá neverbální komunikace, gesta, mimika, řeč těla a také intonace hlasu.
Sugestivní otázky se často objevují v partnerských vztazích, kde slouží například k potvrzení vztahu nebo souhlasu tam, kde se kladná odpověď předpokládá. Tyto otázky se nesmějí používat při policejním vyšetřování nebo v soudních procesech, kde by jejich důsledkem bylo ohrožení pravdivosti výpovědí.


Co je to Sugestivní otázka? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Sugestivní otázka. Co znamená slovo Sugestivní otázka z kategorie Český jazyk?

Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Sugestivní otázka s přáteli na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Sugestivní otázka patří do kategorie Český jazyk

Klíčová slova: terminus technicus, co znamená, názvosloví, Český jazyk, definice, definice pojmu, lexikon, termín, informace, heslo, odborné názvosloví, odborný výraz, slovník, význam pojmu, Český jazyk, pojem, popis, wiki


Pojem Sugestivní otázka je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Sugestivní otázka? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Sugestivní otázka (též návodná) je otázka, která v tázací formě vyjadřuje určitý postoj řečníka k tomu, na co se ptá. Tazatel tak do otázky – zjevně či skrytě – vkládá požadovanou odpověď.
Sugestivní otázka je například: „Taky si myslíš, že černá auta jsou hezčí?“ Méně sugestivně působí otázka: „Myslíš si, že jsou hezčí tmavá auta?“ Bez sugestivního ovlivnění je pak otázka: „Jaká barva aut ti připadá nejhezčí?“

Další informace o pojmu Sugestivní otázka hledejte v níže uvedených zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Sugestivní otázka ve Wikimedia Commons

Najít heslo Sugestivní otázka na Google.cz

Vyhledat pojem Sugestivní otázka ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Sugestivní otázka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Sugestivní otázka na Youtube

Zkusit najít slovo Sugestivní otázka ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Sugestivní otázka například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Teď už víte jaká je definice termínu Sugestivní otázka? resp. co znamená výraz Sugestivní otázka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sugestivní otázka, odpověď na dotaz co je to Sugestivní otázka?. Víte např. kdo to je Filip Antonio? Znáte a víte kdo je Olga Havlová? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je Český jazyk. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.