Co je to?
Výraz, termín, definice slova Sugestivní otázka. Co znamená odborný pojem Sugestivní otázka z kategorie Český jazyk?

Co je to Sugestivní otázka? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Sugestivní otázka

Sugestivní otázka, jinak označovaná také jako návodná, je typ otázky, vyjadřující postoj mluvčího k tématu, na které se ptá. Má tázací formu, ale řečník s její pomocí již předkládá odpověď, kterou by chtěl slyšet. Toto vložení požadované odpovědi může být nenápadné, skryté, nebo naopak zcela zjevné. Sugestivnost otázky tvoří její obsah, ale může mít různou míru. To závisí na tom, jak je otázka formulovaná. K tomu se přidávají ještě další okolnosti, jako to, zda je tazatel k adresátovi v nadřízeném postavení, jaké jsou osobnosti tazatele i tázaného. Svou roli zde hrají i vnější podmínky komunikace. Ke zdůraznění se využívá neverbální komunikace, gesta, mimika, řeč těla a také intonace hlasu.
Sugestivní otázky se často objevují v partnerských vztazích, kde slouží například k potvrzení vztahu nebo souhlasu tam, kde se kladná odpověď předpokládá. Tyto otázky se nesmějí používat při policejním vyšetřování nebo v soudních procesech, kde by jejich důsledkem bylo ohrožení pravdivosti výpovědí.


Co je to Sugestivní otázka? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Sugestivní otázka. Co znamená odborný pojem Sugestivní otázka z kategorie Český jazyk?

Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Sugestivní otázka s vašimi kamarády, známými a přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Sugestivní otázka patří do kategorie Český jazyk

Klíčová slova: popis, co je to Sugestivní otázka?, lexikon, definice pojmu, pojem, Český jazyk, význam, terminus technicus, definice, Český jazyk, vysvětlení, Sugestivní otázka, přesný výraz, slovo, slovník, přesný význam, terminologie, co znamená


Pojem Sugestivní otázka je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Sugestivní otázka? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Sugestivní otázka (též návodná) je otázka, která v tázací formě vyjadřuje určitý postoj řečníka k tomu, na co se ptá. Tazatel tak do otázky – zjevně či skrytě – vkládá požadovanou odpověď.
Sugestivní otázka je například: „Taky si myslíš, že černá auta jsou hezčí?“ Méně sugestivně působí otázka: „Myslíš si, že jsou hezčí tmavá auta?“ Bez sugestivního ovlivnění je pak otázka: „Jaká barva aut ti připadá nejhezčí?“

Internetové odkazy na vyhledávače

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Sugestivní otázka ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Sugestivní otázka na Youtube

Hledat heslo Sugestivní otázka ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Sugestivní otázka na Google.cz

Hledat slovo Sugestivní otázka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Sugestivní otázka ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Sugestivní otázka například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Sugestivní otázka? resp. co přesně znamená slovo Sugestivní otázka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sugestivní otázka, odpověď na dotaz co je to Sugestivní otázka?. Víte např. kdo to je Ajťák? Znáte a víte kdo je Dolph Lundgren? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Český jazyk. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.