Co je to?
Výraz, termín, definice slova Sugestivní otázka. Co znamená odborný pojem Sugestivní otázka z kategorie Český jazyk?

Co je to Sugestivní otázka? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Sugestivní otázka?

Sugestivní otázka, jinak označovaná také jako návodná, je typ otázky, vyjadřující postoj mluvčího k tématu, na které se ptá. Má tázací formu, ale řečník s její pomocí již předkládá odpověď, kterou by chtěl slyšet. Toto vložení požadované odpovědi může být nenápadné, skryté, nebo naopak zcela zjevné. Sugestivnost otázky tvoří její obsah, ale může mít různou míru. To závisí na tom, jak je otázka formulovaná. K tomu se přidávají ještě další okolnosti, jako to, zda je tazatel k adresátovi v nadřízeném postavení, jaké jsou osobnosti tazatele i tázaného. Svou roli zde hrají i vnější podmínky komunikace. Ke zdůraznění se využívá neverbální komunikace, gesta, mimika, řeč těla a také intonace hlasu.
Sugestivní otázky se často objevují v partnerských vztazích, kde slouží například k potvrzení vztahu nebo souhlasu tam, kde se kladná odpověď předpokládá. Tyto otázky se nesmějí používat při policejním vyšetřování nebo v soudních procesech, kde by jejich důsledkem bylo ohrožení pravdivosti výpovědí.


Co je to Sugestivní otázka? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Sugestivní otázka. Co znamená odborný pojem Sugestivní otázka z kategorie Český jazyk?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s blízkými na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Sugestivní otázka se nachází v kategorii Český jazyk

Klíčová slova: popis, význam, synonymum, heslo, definice pojmu, slovo, odborné názvosloví, Český jazyk, termín, pojem, přesný význam, slovník, Český jazyk, terminologie, wiki, vysvětlení, názvosloví, co je to Sugestivní otázka?


Pojem Sugestivní otázka je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co označuje termín Sugestivní otázka? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sugestivní otázka (též návodná) je otázka, která v tázací formě vyjadřuje určitý postoj řečníka k tomu, na co se ptá. Tazatel tak do otázky – zjevně či skrytě – vkládá požadovanou odpověď.
Sugestivní otázka je například: „Taky si myslíš, že černá auta jsou hezčí?“ Méně sugestivně působí otázka: „Myslíš si, že jsou hezčí tmavá auta?“ Bez sugestivního ovlivnění je pak otázka: „Jaká barva aut ti připadá nejhezčí?“

Další zdroje informací o slovu Sugestivní otázka

Zkusit najít slovo Sugestivní otázka ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Sugestivní otázka ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Sugestivní otázka ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Sugestivní otázka ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Sugestivní otázka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Sugestivní otázka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Sugestivní otázka například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Sugestivní otázka? resp. jaký je přesný význam slova Sugestivní otázka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sugestivní otázka, odpověď na dotaz co je to Sugestivní otázka?. Víte např. kdo to je Neurolog? Znáte a víte kdo je David Bowie? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Český jazyk). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.