Co je to?
Definice výrazu Burek. Co znamená odborný pojem Burek z kategorie Jídlo?

Co to je Burek? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Burek

Burek je označení typického balkánského pečiva. Jde o pečivo plněné, které se může péci nebo smažit. Jeho základem je tenké listové těsto, které se naplní sýrem, mletým masem či zeleninou. Druhy sýrů, které se nejčastěji používají, jsou feta, siren nebo kasar. Původ burku lze hledat n Osmanské říši v 15. nebo 16. století, kdy byl nedílnou součástí tamní kuchyně. Může se připravit jako jednotlivé kousky pečiva nebo upéct na pánvi a pak nakrájen na porce. Často se také na povrchu sype sezamový semínkem.
Kromě Balkánu je burek populární také v severní Africe. U jižních Slovanů lze najít pečivo, které bylo burkem inspirováno. Důvodem je častý kontakt s turkickými národy. Burek je též tradičním židovským pokrmem. V Turecku je toto pečivo velmi rozšířené, ovšem jako burek se označuje každý pokrm, k jehož přípravě bylo použito tenké listové těsto. Bývá často připravovaná jak točené ve tvaru hada, slovo bur – znamená stočit.


Co je to Burek? Význam slova, termín, Definice výrazu Burek. Co znamená odborný pojem Burek z kategorie Jídlo?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Burek? Pak se o ní podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Burek patří do sekce jídlo

Klíčová slova: význam slova, odborný výraz, lexikon, popis, názvosloví, wiki, co je to Burek?, přesný význam, slovník, synonymum, význam, pojem, co znamená, informace, definice, slovo, co to je, Burek


Pojem Burek je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Burek? Výraz, definice slova z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Burek je skupina plněného pečeného nebo smaženého pečiva, z tenkého listového těsta známého jako filo (nebo yufka). Muže být plněný sýrem (často fetou), sirenem nebo kaşarem, mletým masem nebo zeleninou. Pravděpodobně mohl být vyvinutý v oblasti, kde dnes leží moderní Turecko, v antalijských provinciích Osmanské říše v jejím raném období (15. nebo 16. stol.), aby se stal populární součástí osmanské kuchyně. Burek může být připravován na velké pánvi a po dopečení nakrájen na porce, nebo jako jednotlivé pečivo. Seshora může být burek posypán sezamovými semínky.
Burek je také velmi populární v kuchyních bývalé Osmanské říše, a to zejména v severní Africe a na celém Balkánu. V kuchyních jižních Slovanů, historicky ovlivněných úzkým kontaktem s turkickými národy v Asii a Evropě, mají také odvozeniny bureku. Burek je také součástí mizrahi a sefardských židovských tradic.

Jiné zdroje informací o pojmu Burek

Hledat výraz Burek na Google.cz

Najít pojem Burek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Burek ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Burek ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Burek na Youtube

Zkusit najít termín Burek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Burek například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Burek? resp. jaký je přesný význam slova Burek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Burek, odpověď na dotaz co je to Burek?. Víte např. kdo to je Dulcinea? Znáte a víte kdo je Jirchář? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto termín Burek hledat i v jiných kategoriích (než jídlo). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.