Co je to?
Odborný výraz, definice slova Burek. Co znamená slovo Burek z kategorie Jídlo?

Co je Burek? Definice pojmu

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Burek

Burek je označení typického balkánského pečiva. Jde o pečivo plněné, které se může péci nebo smažit. Jeho základem je tenké listové těsto, které se naplní sýrem, mletým masem či zeleninou. Druhy sýrů, které se nejčastěji používají, jsou feta, siren nebo kasar. Původ burku lze hledat n Osmanské říši v 15. nebo 16. století, kdy byl nedílnou součástí tamní kuchyně. Může se připravit jako jednotlivé kousky pečiva nebo upéct na pánvi a pak nakrájen na porce. Často se také na povrchu sype sezamový semínkem.
Kromě Balkánu je burek populární také v severní Africe. U jižních Slovanů lze najít pečivo, které bylo burkem inspirováno. Důvodem je častý kontakt s turkickými národy. Burek je též tradičním židovským pokrmem. V Turecku je toto pečivo velmi rozšířené, ovšem jako burek se označuje každý pokrm, k jehož přípravě bylo použito tenké listové těsto. Bývá často připravovaná jak točené ve tvaru hada, slovo bur – znamená stočit.


Co je to Burek? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Burek. Co znamená slovo Burek z kategorie Jídlo?

Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Text napsán pro Superia.cz

Tento text (Burek) můžete sdílet s kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Termín Burek patří do kategorie jídlo

Klíčová slova: definice pojmu, informace, jídlo, Burek, popis, formulace, slovo, názvosloví, vysvětlení, terminologie, pojem, co znamená, význam pojmu, přesný význam, wiki, odborný výraz, slovník, co to je


Pojem Burek je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Burek dozvíte následující

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Burek je skupina plněného pečeného nebo smaženého pečiva, z tenkého listového těsta známého jako filo (nebo yufka). Muže být plněný sýrem (často fetou), sirenem nebo kaşarem, mletým masem nebo zeleninou. Pravděpodobně mohl být vyvinutý v oblasti, kde dnes leží moderní Turecko, v antalijských provinciích Osmanské říše v jejím raném období (15. nebo 16. stol.), aby se stal populární součástí osmanské kuchyně. Burek může být připravován na velké pánvi a po dopečení nakrájen na porce, nebo jako jednotlivé pečivo. Seshora může být burek posypán sezamovými semínky.
Burek je také velmi populární v kuchyních bývalé Osmanské říše, a to zejména v severní Africe a na celém Balkánu. V kuchyních jižních Slovanů, historicky ovlivněných úzkým kontaktem s turkickými národy v Asii a Evropě, mají také odvozeniny bureku. Burek je také součástí mizrahi a sefardských židovských tradic.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Vyhledat pojem Burek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít frázi Burek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Burek ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Burek ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Burek na Youtube

Vyhledat pojem Burek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Burek například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, v Google obrázcích nebo v projektu slovnik.cz.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Právě jste zjistili co znamená Burek? resp. co označuje slovo Burek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Burek, odpověď na dotaz co je to Burek?. Víte např. kdo to je Milan Kubek? Znáte a víte kdo je Oldřich Vízner? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než jídlo. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.