Co je to?
Definice výrazu, termínu Kupole. Co znamená odborný pojem Kupole z kategorie Stavebnictví?

Co je to Kupole? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Kupole

Kupole je druh klenby, která je většinou tvořena půlkou kulové plochy. Je umístěna nad prostorem, který může mít jiný tvar, půdorysem tedy může být elipsa, kruh nebo některý z pravidelných mnohoúhelníků.
Tento typ klenby je typický především pro antické římské stavby, byzantské, renesanční a barokní památky. Kupole se zdily nebo lily, jako materiál se používaly cihly, kámen, malta beton, později i ocel a sklo.


Co je to Kupole? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Kupole. Co znamená odborný pojem Kupole z kategorie Stavebnictví?

Chyby vyhrazeny. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Kupole? Pak se o ní podělte s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Kupole je v kategorii Stavebnictví

Klíčová slova: wiki, formulace, vysvětlení, Stavebnictví, odborné názvosloví, definice pojmu, co znamená, definice, popis, co je to Kupole?, terminus technicus, význam slova, Stavebnictví, synonymum, Kupole, termín, odborný výraz, heslo


Pojem Kupole je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co označuje termín Kupole? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kupole nebo kopule (z latinsky copa, vypouklina, sud, a italsky cupola, kupole) je zhruba sférická klenba tvořená částí kulové nebo jiné rotační plochy nad kruhovým, čtvercovým či polygonálním prostorem. Půdorysem vlastní kupole může být kruh, elipsa nebo pravidelný mnohoúhelník. Používána byla především v římské antické architektuře, v architektuře byzantské, islámské, renesanční a barokní.

Více informací o slovu Kupole doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat heslo Kupole ve Wikizdrojích

Najít výraz Kupole ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Kupole ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat termín Kupole na Google.cz

Zkusit najít termín Kupole ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít pojem Kupole ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Kupole například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Kupole? resp. co se skrývá pod slovem Kupole? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kupole, odpověď na dotaz co je to Kupole?. Víte např. kdo to je Jan Cempírek? Znáte a víte kdo je Uvaděč? Jednotlivá slova můžou mít několik významů podle různých oborů. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Stavebnictví). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Chcete si zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Jedním z rychlých a levných způsobů je změna tapety pracovní plochy. Mezi neoblíbenější pozadí patří horský vrchol, kapky vody a obilí.