Co je to?
Výraz, termín, definice slova Kupole. Co znamená odborný pojem Kupole z kategorie Stavebnictví?

Co je to Kupole? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Kupole

Kupole je druh klenby, která je většinou tvořena půlkou kulové plochy. Je umístěna nad prostorem, který může mít jiný tvar, půdorysem tedy může být elipsa, kruh nebo některý z pravidelných mnohoúhelníků.
Tento typ klenby je typický především pro antické římské stavby, byzantské, renesanční a barokní památky. Kupole se zdily nebo lily, jako materiál se používaly cihly, kámen, malta beton, později i ocel a sklo.


Co je to Kupole? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Kupole. Co znamená odborný pojem Kupole z kategorie Stavebnictví?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Kupole sdílet s vašimi přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Kupole patří do sekce stavebnictví

Klíčová slova: slovník, co to je, slovo, přesný význam, význam, terminus technicus, přesný výraz, stavebnictví, definice, názvosloví, odborné názvosloví, informace, lexikon, význam pojmu, vysvětlení, popis, wiki, co znamená


Pojem Kupole je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Kupole?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kupole nebo kopule (z latinsky copa, vypouklina, sud, a italsky cupola, kupole) je zhruba sférická klenba tvořená částí kulové nebo jiné rotační plochy nad kruhovým, čtvercovým či polygonálním prostorem. Půdorysem vlastní kupole může být kruh, elipsa nebo pravidelný mnohoúhelník. Používána byla především v římské antické architektuře, v architektuře byzantské, islámské, renesanční a barokní.

Linky na další online zdroje

Hledat slovo Kupole ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Kupole ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Kupole ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít pojem Kupole ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kupole ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Kupole na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Kupole například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Kupole? resp. co se skrývá pod slovem Kupole? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kupole, odpověď na dotaz co je to Kupole?. Víte např. kdo to je Specialista ISO? Znáte a víte kdo je Světlana Witowská? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je stavebnictví. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Chcete si zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Jedním z rychlých a levných způsobů je změna tapety pracovní plochy. Mezi neoblíbenější pozadí patří horský vrchol, kapky vody a obilí.