Co je to?
Definice výrazu, termínu Kupole. Co znamená odborný pojem Kupole z kategorie Stavebnictví?

Co je to Kupole? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Kupole

Kupole je druh klenby, která je většinou tvořena půlkou kulové plochy. Je umístěna nad prostorem, který může mít jiný tvar, půdorysem tedy může být elipsa, kruh nebo některý z pravidelných mnohoúhelníků.
Tento typ klenby je typický především pro antické římské stavby, byzantské, renesanční a barokní památky. Kupole se zdily nebo lily, jako materiál se používaly cihly, kámen, malta beton, později i ocel a sklo.


Co je to Kupole? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Kupole. Co znamená odborný pojem Kupole z kategorie Stavebnictví?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Kupole s partnery, kolegy a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Kupole patří do kategorie Stavebnictví

Klíčová slova: termín, pojem, lexikon, Kupole, wiki, informace, synonymum, formulace, význam pojmu, terminologie, názvosloví, význam, Stavebnictví, popis, co to je, heslo, odborné názvosloví, co je to Kupole?


Pojem Kupole je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Kupole?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kupole nebo kopule (z latinsky copa, vypouklina, sud, a italsky cupola, kupole) je zhruba sférická klenba tvořená částí kulové nebo jiné rotační plochy nad kruhovým, čtvercovým či polygonálním prostorem. Půdorysem vlastní kupole může být kruh, elipsa nebo pravidelný mnohoúhelník. Používána byla především v římské antické architektuře, v architektuře byzantské, islámské, renesanční a barokní.

Další zdroje informací

Najít pojem Kupole ve Wikizdrojích

Zkusit najít výraz Kupole ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat termín Kupole ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Kupole ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Kupole ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Kupole ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Kupole například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova Kupole? resp. co je to Kupole? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kupole, odpověď na dotaz co je to Kupole?. Víte např. kdo to je Martin Netolický? Znáte a víte kdo je Císařovna? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Stavebnictví). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Chcete si zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Jedním z rychlých a levných způsobů je změna tapety pracovní plochy. Mezi neoblíbenější pozadí patří horský vrchol, kapky vody a obilí.