Co je to?
Definice výrazu, termínu Arkýř. Co znamená odborný pojem Arkýř z kategorie Stavebnictví?

Co je to Arkýř? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Arkýř?

V architektuře označuje slovo arkýř rohový výstupek na nároží nebo průčelí budovy nesený na nosnících vystupujících ze zdiva, tzv. krakorcích. Arkýř se vždy vyskytuje v některém z vyšších pater budovy a zlepšuje rozhled z fasády, což napomáhá při obraně stavby. Z arkýřů bylo možné také střílet na nepřátele nebo se v těchto výklencích nacházely středověké záchody - prevéty.


Co je to Arkýř? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Arkýř. Co znamená odborný pojem Arkýř z kategorie Stavebnictví?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Arkýř patří do sekce Stavebnictví

Klíčová slova: vysvětlení, pojem, definice pojmu, slovo, Arkýř, synonymum, informace, wiki, terminologie, přesný výraz, co to je, význam pojmu, popis, formulace, lexikon, odborné názvosloví, co znamená, přesný význam


Pojem Arkýř je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co označuje termín Arkýř? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Arkýř (z latinského arcere – opevňovat, ohrazovat) je architektonický stavební prvek. Je to výstupek, vyčnívající z průčelí budovy nebo z jejího nároží, který je posazený na nosnících vystupujících ze zdiva (krakorcích) nebo na trámech stropu nad přízemím.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat termín Arkýř na Google.cz

Vyhledat heslo Arkýř ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Arkýř ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Arkýř ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Arkýř ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Arkýř na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Arkýř například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikizdrojích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Arkýř? resp. jaká je definice slova Arkýř? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Arkýř, odpověď na dotaz co je to Arkýř?. Víte např. kdo to je Mary Poppins? Znáte a víte kdo je Savec? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Stavebnictví). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte kdo je to Abbé? Pokud ne a přitom byste to vědět chtěli, klikněte sem