Co je to?
Výraz, termín, definice slova Arkýř. Co znamená odborný pojem Arkýř z kategorie Stavebnictví?

Co je to Arkýř? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Arkýř?

V architektuře označuje slovo arkýř rohový výstupek na nároží nebo průčelí budovy nesený na nosnících vystupujících ze zdiva, tzv. krakorcích. Arkýř se vždy vyskytuje v některém z vyšších pater budovy a zlepšuje rozhled z fasády, což napomáhá při obraně stavby. Z arkýřů bylo možné také střílet na nepřátele nebo se v těchto výklencích nacházely středověké záchody - prevéty.


Co je to Arkýř? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Arkýř. Co znamená odborný pojem Arkýř z kategorie Stavebnictví?

Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Arkýř s kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Heslo Arkýř se nachází v kategorii stavebnictví

Klíčová slova: názvosloví, odborné názvosloví, stavebnictví, terminologie, lexikon, slovo, definice, co to je, heslo, význam pojmu, stavebnictví, slovník, termín, synonymum, význam, popis, terminus technicus, informace


Pojem Arkýř je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Arkýř? Definice slova, termínu z Wikipedie

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Arkýř (z latinského arcere – opevňovat, ohrazovat) je architektonický stavební prvek. Je to výstupek, vyčnívající z průčelí budovy nebo z jejího nároží, který je posazený na nosnících vystupujících ze zdiva (krakorcích) nebo na trámech stropu nad přízemím.

Zkuste zjistit více informací o slovu Arkýř v následujících zdrojích

Najít pojem Arkýř ve Wikizdrojích

Hledat výraz Arkýř na Google.cz

Zkusit najít termín Arkýř ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Arkýř ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Arkýř ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo Arkýř ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Arkýř například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Arkýř? resp. co znamená Arkýř? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Arkýř, odpověď na dotaz co je to Arkýř?. Víte např. kdo to je Ben Cristovao? Znáte a víte kdo je Josef Lada? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než stavebnictví). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte kdo je to Abbé? Pokud ne a přitom byste to vědět chtěli, klikněte sem