Co je to?
Výraz, termín, definice slova Ostropestřec mariánský. Co znamená odborný pojem Ostropestřec mariánský z kategorie Rostliny?

Co je to Ostropestřec mariánský? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Jeho léčivé účinky jsou známy již několik tisíciletí. Pochází ze Středomoří, Afriky a Asie a roste i v našich podmínkách, především na hlinité a propustné půdě do 700 metrů n. m. Připomíná bodlák a je poměrně vysoký, až do dvou metrů. Jedná se o jedno až dvouletou bylinu s plody nažkami.
Využívány jsou právě nažky, popřípadě i kořen a listy. Ostropestřec mariánský má obnovovat a chránit tkáň jater, užívá se i při poruchách trávení, posiluje vylučování žluči a imunitní systém, zvyšuje chuť k jídlu a působí jako sedativum. Může také snižovat horečku. Pomáhá při léčení hemoroidů, křečových žil a bércových vředů. Při otravách zvyšuje šanci na přežití. Ostropestřec mariánský je vysoce ceněn pro široké spektrum účinků.


Co je to Ostropestřec mariánský? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Ostropestřec mariánský. Co znamená odborný pojem Ostropestřec mariánský z kategorie Rostliny?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Definici slova Ostropestřec mariánský můžete sdílet s vašimi přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Heslo Ostropestřec mariánský je v kategorii rostliny

Klíčová slova: význam slova, popis, slovník, definice pojmu, termín, formulace, význam pojmu, informace, rostliny, wiki, heslo, co to je, přesný výraz, odborné názvosloví, definice, názvosloví, význam, rostliny


Pojem Ostropestřec mariánský je v kategorii rostliny, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Ostropestřec mariánský?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je jednoletá nebo dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Pokud je to dvouletka, vypučí na jaře trsem bodlinatých listů s výraznými bílými žilkami. Koncem června se na asi 1 m dlouhých lodyhách objevují purpurově červená květenství. Na konci léta se z květů vyvinou plody, které se pak sklízí. Ostropestřec mariánský má blahodárné účinky na játra. Název souvisí se starou legendou, podle níž vznikly bílé skvrny na lístcích z mléka Panny Marie.

Boldák ostropestřec

Kvetoucí boldák ostropestřec mariánský. Autor: Anna Draghi, zdroj: Pixabay
Kvetoucí boldák ostropestřec mariánský. Autor: Anna Draghi, zdroj: Pixabay


Pro další informace o termínu Ostropestřec mariánský zkuste tyto odkazy

Najít slovo Ostropestřec mariánský ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Ostropestřec mariánský ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Ostropestřec mariánský ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Ostropestřec mariánský ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Ostropestřec mariánský na Youtube

Vyhledat pojem Ostropestřec mariánský ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Ostropestřec mariánský například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Nyní už nejspíš víte co to je Ostropestřec mariánský? resp. jaký je přesný význam slova Ostropestřec mariánský? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ostropestřec mariánský, odpověď na dotaz co je to Ostropestřec mariánský?. Víte např. kdo to je Jaroslav Dušek? Znáte a víte kdo je Leoš Stránský? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než rostliny). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.