Co je to?
Definice odborného termínu, slova Ostropestřec mariánský. Co znamená pojem Ostropestřec mariánský z kategorie Rostliny?

Co je to Ostropestřec mariánský? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Jeho léčivé účinky jsou známy již několik tisíciletí. Pochází ze Středomoří, Afriky a Asie a roste i v našich podmínkách, především na hlinité a propustné půdě do 700 metrů n. m. Připomíná bodlák a je poměrně vysoký, až do dvou metrů. Jedná se o jedno až dvouletou bylinu s plody nažkami.
Využívány jsou právě nažky, popřípadě i kořen a listy. Ostropestřec mariánský má obnovovat a chránit tkáň jater, užívá se i při poruchách trávení, posiluje vylučování žluči a imunitní systém, zvyšuje chuť k jídlu a působí jako sedativum. Může také snižovat horečku. Pomáhá při léčení hemoroidů, křečových žil a bércových vředů. Při otravách zvyšuje šanci na přežití. Ostropestřec mariánský je vysoce ceněn pro široké spektrum účinků.


Co je to Ostropestřec mariánský? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Ostropestřec mariánský. Co znamená pojem Ostropestřec mariánský z kategorie Rostliny?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Ostropestřec mariánský? Potom se o definici podělte s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Ostropestřec mariánský se nachází v kategorii Rostliny

Klíčová slova: synonymum, terminologie, přesný výraz, význam, co je to Ostropestřec mariánský?, slovo, co to je, lexikon, odborný výraz, vysvětlení, pojem, definice pojmu, termín, význam slova, Ostropestřec mariánský, odborné názvosloví, wiki, terminus technicus


Pojem Ostropestřec mariánský je v kategorii Rostliny, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Ostropestřec mariánský? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je jednoletá nebo dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Pokud je to dvouletka, vypučí na jaře trsem bodlinatých listů s výraznými bílými žilkami. Koncem června se na asi 1 m dlouhých lodyhách objevují purpurově červená květenství. Na konci léta se z květů vyvinou plody, které se pak sklízí. Ostropestřec mariánský má blahodárné účinky na játra. Název souvisí se starou legendou, podle níž vznikly bílé skvrny na lístcích z mléka Panny Marie.

Boldák ostropestřec

Kvetoucí boldák ostropestřec mariánský. Autor: Anna Draghi, zdroj: Pixabay
Kvetoucí boldák ostropestřec mariánský. Autor: Anna Draghi, zdroj: Pixabay


Další možné informační zdroje

Hledat videa s názvem Ostropestřec mariánský na Youtube

Najít termín Ostropestřec mariánský ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Ostropestřec mariánský ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Ostropestřec mariánský ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Ostropestřec mariánský ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Ostropestřec mariánský ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Ostropestřec mariánský například v Microsoft Bing, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Ostropestřec mariánský? resp. co se skrývá pod slovem Ostropestřec mariánský? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ostropestřec mariánský, odpověď na dotaz co je to Ostropestřec mariánský?. Víte např. kdo to je Koželuh? Znáte a víte kdo je Natalia Oreiro? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Rostliny Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.