Co je to?
Výraz, termín, definice slova Ostropestřec mariánský. Co znamená odborný pojem Ostropestřec mariánský z kategorie Rostliny?

Co je to Ostropestřec mariánský? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Ostropestřec mariánský?

Ostropestřec mariánský je rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Jeho léčivé účinky jsou známy již několik tisíciletí. Pochází ze Středomoří, Afriky a Asie a roste i v našich podmínkách, především na hlinité a propustné půdě do 700 metrů n. m. Připomíná bodlák a je poměrně vysoký, až do dvou metrů. Jedná se o jedno až dvouletou bylinu s plody nažkami.
Využívány jsou právě nažky, popřípadě i kořen a listy. Ostropestřec mariánský má obnovovat a chránit tkáň jater, užívá se i při poruchách trávení, posiluje vylučování žluči a imunitní systém, zvyšuje chuť k jídlu a působí jako sedativum. Může také snižovat horečku. Pomáhá při léčení hemoroidů, křečových žil a bércových vředů. Při otravách zvyšuje šanci na přežití. Ostropestřec mariánský je vysoce ceněn pro široké spektrum účinků.


Co je to Ostropestřec mariánský? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Ostropestřec mariánský. Co znamená odborný pojem Ostropestřec mariánský z kategorie Rostliny?

Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Ostropestřec mariánský s blízkými na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Ostropestřec mariánský se nachází v kategorii rostliny

Klíčová slova: rostliny, odborný výraz, termín, slovník, význam pojmu, vysvětlení, informace, formulace, význam, popis, pojem, význam slova, terminus technicus, terminologie, wiki, slovo, rostliny, definice pojmu


Pojem Ostropestřec mariánský je v kategorii rostliny, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Ostropestřec mariánský? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je jednoletá nebo dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Pokud je to dvouletka, vypučí na jaře trsem bodlinatých listů s výraznými bílými žilkami. Koncem června se na asi 1 m dlouhých lodyhách objevují purpurově červená květenství. Na konci léta se z květů vyvinou plody, které se pak sklízí. Ostropestřec mariánský má blahodárné účinky na játra. Název souvisí se starou legendou, podle níž vznikly bílé skvrny na lístcích z mléka Panny Marie.

Boldák ostropestřec

Kvetoucí boldák ostropestřec mariánský. Autor: Anna Draghi, zdroj: Pixabay
Kvetoucí boldák ostropestřec mariánský. Autor: Anna Draghi, zdroj: Pixabay


Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat slovo Ostropestřec mariánský ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Ostropestřec mariánský ve Wikizdrojích

Najít výraz Ostropestřec mariánský ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Ostropestřec mariánský na Youtube

Zkusit najít termín Ostropestřec mariánský ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo Ostropestřec mariánský ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Ostropestřec mariánský například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Ostropestřec mariánský? resp. co přesně znamená slovo Ostropestřec mariánský? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ostropestřec mariánský, odpověď na dotaz co je to Ostropestřec mariánský?. Víte např. kdo to je Madonna? Znáte a víte kdo je Taxikář? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než rostliny). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.