Co je to?
Definice výrazu, termínu Etiologie. Co znamená odborný pojem Etiologie z kategorie Nemoce?

Co je to Etiologie? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Etiologie?

Etiologie je pojem užívaný ve více vědních disciplínách – lékařství, psychologii a filozofii. Jedná se o neustále hledání příčin nějakého jevu a jejich výklad. Etiologie v lékařství se zabývá příčinami a původem nemocí. Ve filosofii se jednalo o jednu z hlavních činností filozofů a vědců z dalších oborů – hledání příčin na rozumovém základě.
V lékařství přestavuje etiologie vědní disciplínu, která se zabývá původem a příčinami nemocí. Každá nemoc vzniká z nějakých příčin, těchto příčin může být i více.


Co je to Etiologie? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Etiologie. Co znamená odborný pojem Etiologie z kategorie Nemoce?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Text vytvořen pro server Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi kamarády na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Etiologie patří do kategorie nemoce

Klíčová slova: co to je, slovník, význam slova, terminus technicus, slovo, nemoce, vysvětlení, význam, odborný výraz, definice, přesný výraz, co znamená, popis, heslo, wiki, pojem, informace, formulace


Pojem Etiologie je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co označuje termín Etiologie? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Etiologie (také aetiologie, aitiologie, z řec. αἰτία aitia, příčina) znamená soustavné hledání a výklad příčin. Pojem se užívá v lékařství, v psychologii a ve filosofii.
Starší lékařská etiologie rozlišovala příčinu dostatečnou (causa sufficiens), jež sama stačí k vyvolání choroby, a příčinu blízkou (causa proxima), která ji vyvolá na základě jistých předpokladů. Průlomem v lékařské etiologii byl objev bakterií (Louis Pasteur) a zejména bacila tuberkulózy (Robert Koch).
Současná lékařská etiologie je nauka o příčinách a původu nemoci. Každá nemoc má svou příčinu, přičemž příčina může být jedna nebo několik. V případě polyetiologických nemocí je příčin více (např. kardiovaskulární choroby jsou důsledkem několika příčin: vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu apod.) Naopak i jeden původce může vyvolat více forem různých onemocnění.

Hledejte výraz Etiologie v dalších zdrojích

Zkusit najít pojem Etiologie ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Etiologie na Youtube

Hledat termín Etiologie ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Etiologie ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Etiologie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat heslo Etiologie na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Etiologie například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Právě nyní již víte jaký je význam slova Etiologie? resp. jaký je význam pojmu Etiologie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Etiologie, odpověď na dotaz co je to Etiologie?. Víte např. kdo to je Heidi Janků? Znáte a víte kdo je Vodník? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle různých oborů. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než nemoce). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.