Co je to?
Výraz, termín, definice slova Etiologie. Co znamená odborný pojem Etiologie z kategorie Nemoce?

Co je to Etiologie? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Etiologie

Etiologie je pojem užívaný ve více vědních disciplínách – lékařství, psychologii a filozofii. Jedná se o neustále hledání příčin nějakého jevu a jejich výklad. Etiologie v lékařství se zabývá příčinami a původem nemocí. Ve filosofii se jednalo o jednu z hlavních činností filozofů a vědců z dalších oborů – hledání příčin na rozumovém základě.
V lékařství přestavuje etiologie vědní disciplínu, která se zabývá původem a příčinami nemocí. Každá nemoc vzniká z nějakých příčin, těchto příčin může být i více.


Co je to Etiologie? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Etiologie. Co znamená odborný pojem Etiologie z kategorie Nemoce?

Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Etiologie patří do sekce nemoce

Klíčová slova: informace, synonymum, terminologie, Etiologie, terminus technicus, odborný výraz, definice, názvosloví, formulace, popis, význam pojmu, odborné názvosloví, význam, co to je, termín, lexikon, slovo, přesný význam


Pojem Etiologie je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co označuje termín Etiologie? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Etiologie (také aetiologie, aitiologie, z řec. αἰτία aitia, příčina) znamená soustavné hledání a výklad příčin. Pojem se užívá v lékařství, v psychologii a ve filosofii.
Starší lékařská etiologie rozlišovala příčinu dostatečnou (causa sufficiens), jež sama stačí k vyvolání choroby, a příčinu blízkou (causa proxima), která ji vyvolá na základě jistých předpokladů. Průlomem v lékařské etiologii byl objev bakterií (Louis Pasteur) a zejména bacila tuberkulózy (Robert Koch).
Současná lékařská etiologie je nauka o příčinách a původu nemoci. Každá nemoc má svou příčinu, přičemž příčina může být jedna nebo několik. V případě polyetiologických nemocí je příčin více (např. kardiovaskulární choroby jsou důsledkem několika příčin: vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu apod.) Naopak i jeden původce může vyvolat více forem různých onemocnění.

Pro další informace o termínu Etiologie zkuste tyto odkazy

Zkusit najít heslo Etiologie na Google.cz

Vyhledat termín Etiologie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Etiologie ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Etiologie na Youtube

Vyhledat pojem Etiologie ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Etiologie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Etiologie například ve Wikizdrojích, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Etiologie? resp. co označuje slovo Etiologie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Etiologie, odpověď na dotaz co je to Etiologie?. Víte např. kdo to je Jakub Voráček? Znáte a víte kdo je Determinista? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než nemoce). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.