Co je to?
Definice odborného termínu, slova Aleluja. Co znamená pojem Aleluja z kategorie Náboženství?

Co je Aleluja? Význam slova

Co znamená termín Aleluja? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Aleluja je výraz, který má význam Chvalte Pána, popřípadě Chvalte Hospodina. Tento termín je složen z rozkazovací ho způsobu slovesa chválit a zkrácené podoby pojmenování Boha. Vyskytoval se v žalmech Starého zákona a byl převzat křesťanskými církvemi. Aleluja se postupně stalo jedním z nejčetněji používaných obřadních výrazů a je charakteristické pro dobu Velikonoc, kdy se vzdává chvála Bohu, který vzkřísil Krista.
Celosvětovou oblibu si získala píseň Leonarda Cohena z roku 1984 s názvem Hallelujah, kterou pak upravilo a nazpívalo mnoho zpěváků světových jmen a melodie byla použita i ve filmech.


Co je to Aleluja? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Aleluja. Co znamená pojem Aleluja z kategorie Náboženství?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Text vytvořen pro server Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Aleluja sdílet s blízkými na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Termín Aleluja patří do sekce náboženství

Klíčová slova: heslo, přesný význam, názvosloví, význam pojmu, Aleluja, co je to Aleluja?, co to je, lexikon, význam, slovo, náboženství, slovník, odborný výraz, definice, synonymum, definice pojmu, terminologie, význam slova


Pojem Aleluja je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Aleluja? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Aleluja (latinsky Alleluia, anglicky Hallelujah) pochází z hebrejského výrazu הללויה‎‎ (haleluja), který znamená Chvalte Hospodina nebo Chvalte Pána. Skládá se z imperativu plurálu slovesa הלל hll, „chválit“, a Božího jména v jeho kratší podobě יה (Jah). To se obvykle překládá jako „Pán“, „Hospodin“ nebo „Jehova“.
Latinská podoba tohoto termínu, z níž pak vznikla podoba česká, je alleluia.
Tento výraz se (ve svých různých obměnách Haleluja, Halelu El, Halelu Hu apod.) vyskytuje především v starozákonních žalmech (146–150). Křesťanské církve jej přejaly a učinily z něj jedno z klíčových a nejpoužívanějších slov v liturgii, podobně, jako to učinily i s jinými hebrejskými slovy (amen apod.)

Další informační zdroje

Najít slovo Aleluja na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Aleluja ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat frázi Aleluja ve Wikizdrojích

Zkusit najít slovo Aleluja ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Aleluja ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Aleluja ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Aleluja například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Právě jste zjistili co znamená Aleluja? resp. jaký je význam slova Aleluja? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aleluja, odpověď na dotaz co je to Aleluja?. Víte např. kdo to je Martin Kupka? Znáte a víte kdo je Specialista ERP? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Radíme proto zkusit hledat pojem Aleluja v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je náboženství. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Blízký východ je dnes hodně horká a diskutovaná oblast. Víte však, které země do této oblasti patří? Poznali byste jejich vlajky? Navštivte náš spřátelený web, který obsahuje nejenom vlajky zemí blízkého východu.