Co je to?
Výraz, termín, definice slova Aleluja. Co znamená odborný pojem Aleluja z kategorie Náboženství?

Co je to Aleluja? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Aleluja

Aleluja je výraz, který má význam Chvalte Pána, popřípadě Chvalte Hospodina. Tento termín je složen z rozkazovací ho způsobu slovesa chválit a zkrácené podoby pojmenování Boha. Vyskytoval se v žalmech Starého zákona a byl převzat křesťanskými církvemi. Aleluja se postupně stalo jedním z nejčetněji používaných obřadních výrazů a je charakteristické pro dobu Velikonoc, kdy se vzdává chvála Bohu, který vzkřísil Krista.
Celosvětovou oblibu si získala píseň Leonarda Cohena z roku 1984 s názvem Hallelujah, kterou pak upravilo a nazpívalo mnoho zpěváků světových jmen a melodie byla použita i ve filmech.


Co je to Aleluja? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Aleluja. Co znamená odborný pojem Aleluja z kategorie Náboženství?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte uvedený text se známými prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Aleluja je v kategorii náboženství

Klíčová slova: informace, termín, co znamená, definice pojmu, co to je, přesný výraz, význam slova, význam, význam pojmu, terminologie, náboženství, definice, lexikon, wiki, slovník, co je to Aleluja?, Aleluja, popis


Pojem Aleluja je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Aleluja? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Aleluja (latinsky Alleluia, anglicky Hallelujah) pochází z hebrejského výrazu הללויה‎‎ (haleluja), který znamená Chvalte Hospodina nebo Chvalte Pána. Skládá se z imperativu plurálu slovesa הלל hll, „chválit“, a Božího jména v jeho kratší podobě יה (Jah). To se obvykle překládá jako „Pán“, „Hospodin“ nebo „Jehova“.
Latinská podoba tohoto termínu, z níž pak vznikla podoba česká, je alleluia.
Tento výraz se (ve svých různých obměnách Haleluja, Halelu El, Halelu Hu apod.) vyskytuje především v starozákonních žalmech (146–150). Křesťanské církve jej přejaly a učinily z něj jedno z klíčových a nejpoužívanějších slov v liturgii, podobně, jako to učinily i s jinými hebrejskými slovy (amen apod.)

Další zdroje informací

Zkusit najít slovo Aleluja ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Aleluja ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Aleluja na Google.cz

Zkusit najít pojem Aleluja ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Aleluja ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Aleluja na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Aleluja například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Aleluja? resp. jaká je definice slova Aleluja? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aleluja, odpověď na dotaz co je to Aleluja?. Víte např. kdo to je Josef Náhlovský? Znáte a víte kdo je Účetní? Ke každému slovo může existovat víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto termín Aleluja hledat i v jiných kategoriích (než náboženství) U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Blízký východ je dnes hodně horká a diskutovaná oblast. Víte však, které země do této oblasti patří? Poznali byste jejich vlajky? Navštivte náš spřátelený web, který obsahuje nejenom vlajky zemí blízkého východu.