Co je to?
Definice odborného termínu, slova Aleluja. Co znamená pojem Aleluja z kategorie Náboženství?

Co je to Aleluja? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Aleluja

Aleluja je výraz, který má význam Chvalte Pána, popřípadě Chvalte Hospodina. Tento termín je složen z rozkazovací ho způsobu slovesa chválit a zkrácené podoby pojmenování Boha. Vyskytoval se v žalmech Starého zákona a byl převzat křesťanskými církvemi. Aleluja se postupně stalo jedním z nejčetněji používaných obřadních výrazů a je charakteristické pro dobu Velikonoc, kdy se vzdává chvála Bohu, který vzkřísil Krista.
Celosvětovou oblibu si získala píseň Leonarda Cohena z roku 1984 s názvem Hallelujah, kterou pak upravilo a nazpívalo mnoho zpěváků světových jmen a melodie byla použita i ve filmech.


Co je to Aleluja? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Aleluja. Co znamená pojem Aleluja z kategorie Náboženství?

Chyby vyhrazeny. Sepsáno redaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Aleluja? s blízkými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Aleluja je v sekci Náboženství

Klíčová slova: Náboženství, lexikon, termín, Náboženství, názvosloví, terminologie, informace, co znamená, odborné názvosloví, pojem, přesný výraz, wiki, synonymum, terminus technicus, význam pojmu, význam slova, definice, odborný výraz


Pojem Aleluja je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Aleluja? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Aleluja (latinsky Alleluia, anglicky Hallelujah) pochází z hebrejského výrazu הללויה‎‎ (haleluja), který znamená Chvalte Hospodina nebo Chvalte Pána. Skládá se z imperativu plurálu slovesa הלל hll, „chválit“, a Božího jména v jeho kratší podobě יה (Jah). To se obvykle překládá jako „Pán“, „Hospodin“ nebo „Jehova“.
Latinská podoba tohoto termínu, z níž pak vznikla podoba česká, je alleluia.
Tento výraz se (ve svých různých obměnách Haleluja, Halelu El, Halelu Hu apod.) vyskytuje především v starozákonních žalmech (146–150). Křesťanské církve jej přejaly a učinily z něj jedno z klíčových a nejpoužívanějších slov v liturgii, podobně, jako to učinily i s jinými hebrejskými slovy (amen apod.)

Hledejte pojem Aleluja v následujících vyhledávačích

Najít slovo Aleluja ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Aleluja na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Aleluja ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Aleluja ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Aleluja na Youtube

Hledat termín Aleluja ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Aleluja například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Aleluja? resp. jaký je význam pojmu Aleluja? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aleluja, odpověď na dotaz co je to Aleluja?. Víte např. kdo to je Jitka Molavcová? Znáte a víte kdo je Radek Vondráček? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Náboženství). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Blízký východ je dnes hodně horká a diskutovaná oblast. Víte však, které země do této oblasti patří? Poznali byste jejich vlajky? Navštivte náš spřátelený web, který obsahuje nejenom vlajky zemí blízkého východu.