Co je to?
Definice výrazu Aleluja. Co znamená odborný pojem Aleluja z kategorie Náboženství?

Co to je Aleluja? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Aleluja?

Aleluja je výraz, který má význam Chvalte Pána, popřípadě Chvalte Hospodina. Tento termín je složen z rozkazovací ho způsobu slovesa chválit a zkrácené podoby pojmenování Boha. Vyskytoval se v žalmech Starého zákona a byl převzat křesťanskými církvemi. Aleluja se postupně stalo jedním z nejčetněji používaných obřadních výrazů a je charakteristické pro dobu Velikonoc, kdy se vzdává chvála Bohu, který vzkřísil Krista.
Celosvětovou oblibu si získala píseň Leonarda Cohena z roku 1984 s názvem Hallelujah, kterou pak upravilo a nazpívalo mnoho zpěváků světových jmen a melodie byla použita i ve filmech.


Co je to Aleluja? Význam slova, termín, Definice výrazu Aleluja. Co znamená odborný pojem Aleluja z kategorie Náboženství?

Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte uvedený text s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Aleluja je v kategorii náboženství

Klíčová slova: význam, Aleluja, informace, přesný výraz, slovo, náboženství, definice pojmu, vysvětlení, terminus technicus, význam slova, slovník, názvosloví, lexikon, přesný význam, formulace, synonymum, význam pojmu, heslo


Pojem Aleluja je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Aleluja? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Aleluja (latinsky Alleluia, anglicky Hallelujah) pochází z hebrejského výrazu הללויה‎‎ (haleluja), který znamená Chvalte Hospodina nebo Chvalte Pána. Skládá se z imperativu plurálu slovesa הלל hll, „chválit“, a Božího jména v jeho kratší podobě יה (Jah). To se obvykle překládá jako „Pán“, „Hospodin“ nebo „Jehova“.
Latinská podoba tohoto termínu, z níž pak vznikla podoba česká, je alleluia.
Tento výraz se (ve svých různých obměnách Haleluja, Halelu El, Halelu Hu apod.) vyskytuje především v starozákonních žalmech (146–150). Křesťanské církve jej přejaly a učinily z něj jedno z klíčových a nejpoužívanějších slov v liturgii, podobně, jako to učinily i s jinými hebrejskými slovy (amen apod.)

Jiné doporučené zdroje informací

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Aleluja ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Aleluja na Google.cz

Zkusit najít heslo Aleluja ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Aleluja ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Aleluja na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Aleluja ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Aleluja například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Aleluja? resp. co je to Aleluja? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aleluja, odpověď na dotaz co je to Aleluja?. Víte např. kdo to je Lucie Borhyová? Znáte a víte kdo je Rozpočtář? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste hledání odborného pojmu Aleluja i v jiné kategorii než je sekce náboženství. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Blízký východ je dnes hodně horká a diskutovaná oblast. Víte však, které země do této oblasti patří? Poznali byste jejich vlajky? Navštivte náš spřátelený web, který obsahuje nejenom vlajky zemí blízkého východu.