Co je to?
Definice odborného termínu, slova Aleluja. Co znamená pojem Aleluja z kategorie Náboženství?

Co je to Aleluja? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Aleluja

Aleluja je výraz, který má význam Chvalte Pána, popřípadě Chvalte Hospodina. Tento termín je složen z rozkazovací ho způsobu slovesa chválit a zkrácené podoby pojmenování Boha. Vyskytoval se v žalmech Starého zákona a byl převzat křesťanskými církvemi. Aleluja se postupně stalo jedním z nejčetněji používaných obřadních výrazů a je charakteristické pro dobu Velikonoc, kdy se vzdává chvála Bohu, který vzkřísil Krista.
Celosvětovou oblibu si získala píseň Leonarda Cohena z roku 1984 s názvem Hallelujah, kterou pak upravilo a nazpívalo mnoho zpěváků světových jmen a melodie byla použita i ve filmech.


Co je to Aleluja? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Aleluja. Co znamená pojem Aleluja z kategorie Náboženství?

Texty mohou obsahovat chyby. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Aleluja? Pak se o tuto stránku podělte s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Aleluja je v kategorii Náboženství

Klíčová slova: pojem, odborné názvosloví, vysvětlení, odborný výraz, terminus technicus, význam, přesný výraz, terminologie, lexikon, definice, termín, definice pojmu, wiki, co je to Aleluja?, synonymum, formulace, přesný význam, informace


Pojem Aleluja je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Aleluja? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Aleluja (latinsky Alleluia, anglicky Hallelujah) pochází z hebrejského výrazu הללויה‎‎ (haleluja), který znamená Chvalte Hospodina nebo Chvalte Pána. Skládá se z imperativu plurálu slovesa הלל hll, „chválit“, a Božího jména v jeho kratší podobě יה (Jah). To se obvykle překládá jako „Pán“, „Hospodin“ nebo „Jehova“.
Latinská podoba tohoto termínu, z níž pak vznikla podoba česká, je alleluia.
Tento výraz se (ve svých různých obměnách Haleluja, Halelu El, Halelu Hu apod.) vyskytuje především v starozákonních žalmech (146–150). Křesťanské církve jej přejaly a učinily z něj jedno z klíčových a nejpoužívanějších slov v liturgii, podobně, jako to učinily i s jinými hebrejskými slovy (amen apod.)

Pro další informace o termínu Aleluja zkuste tyto odkazy

Hledat pojem Aleluja ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Aleluja ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Aleluja ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít pojem Aleluja ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Aleluja ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Aleluja na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Aleluja například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Aleluja? resp. co přesně znamená slovo Aleluja? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aleluja, odpověď na dotaz co je to Aleluja?. Víte např. kdo to je Alzheimer? Znáte a víte kdo je Radek Vondráček? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Aleluja v jiné sekci než Náboženství. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Blízký východ je dnes hodně horká a diskutovaná oblast. Víte však, které země do této oblasti patří? Poznali byste jejich vlajky? Navštivte náš spřátelený web, který obsahuje nejenom vlajky zemí blízkého východu.