Co je to?
Výraz, termín, definice slova Kastrace. Co znamená odborný pojem Kastrace z kategorie Lékařství?

Co je to Kastrace? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Kastrace

Kastrace znamená odstranění těch pohlavních žláz, které jsou zodpovědné za produkci pohlavních hormonů a tvorbu pohlavních buněk. U žen jsou odstraňovány vaječníky, popřípadě i děloha, u mužů varlata. Po kastraci dochází často ke snížení potence a zájmu o sex.
Mužští kastráti, eunuchové, byli v Orientu využíváni jako strážci harémů a plnili i další důležité funkce. Kastrace bývala využívána i jako trest. V současnosti je tento úkon i terapeutický, jeho využití je často považováno za kontroverzní.


Co je to Kastrace? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Kastrace. Co znamená odborný pojem Kastrace z kategorie Lékařství?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s kolegy na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Výraz Kastrace se nachází v kategorii lékařství

Klíčová slova: Kastrace, pojem, terminus technicus, slovník, slovo, lékařství, termín, co to je, odborný výraz, odborné názvosloví, informace, význam, přesný výraz, lékařství, význam pojmu, význam slova, názvosloví, co znamená


Pojem Kastrace je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Kastrace? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kastrace je odstranění pohlavních žláz, které produkují pohlavní hormony; u mužů se jedná o odstranění varlat (orchiektomie); u žen se jedná o odstranění vaječníků – ovária (ovariektomie) nebo vaječníků i dělohy (ovariohysterektomie). Kastrace rovněž zamezuje tvorbě pohlavních buněk, tedy má vždy zároveň efekt sterilizace (t. j. neplodnost). Kastrát (latinsky castratus = kleštěnec) je jedinec po kastraci, popřípadě po úrazu s podobným následkem. U kastrovaných jedinců je snížena sexuální apetence a zpravidla i potence. Pokud ke kastraci dojde před dospíváním, kastrátovi chybějí sekundární pohlavní znaky, avšak i kastrace dospělých jedinců způsobuje značné tělesné, psychické a zdravotní změny. Pokud dojde ke kastraci muže před pubertou, chybí mu vousy, více vyroste a mívá typický vyšší hlas. Kastrace ženy před pubertou způsobí, že dívce nenarostou prsa, nedojde k zaoblení v oblasti pánevní a mívá hlubší hlas. Mužskému kastrátu se v některých historických a kulturálních souvislostech říká eunuch. V Orientu se využívali eunuchové jako strážci harémů nebo k jiným speciálním společenským rolím (v Číně například k vládním funkcím). V Evropě se jich od 16. až do začátku 20. století využívalo ke zpěvu. V různých dobách se kastrace lidí používala také jako trest, jako způsob, jak zajatým nepřátelům či poraženému vládci znemožnit reprodukci, a v moderní době také jako kontroverzní terapeutický prostředek.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít výraz Kastrace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kastrace ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Kastrace ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Kastrace ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kastrace ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Kastrace ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Kastrace například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Nyní již víte co znamená slovo Kastrace? resp. co se skrývá pod slovem Kastrace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kastrace, odpověď na dotaz co je to Kastrace?. Víte např. kdo to je Nicole Vaidišová? Znáte a víte kdo je Alessandro Volta? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Proto případně zapátrejte po pojmu Kastrace i v jiných kategoriích (než lékařství). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Blízký východ je dnes hodně horká a diskutovaná oblast. Víte však, které země do této oblasti patří? Poznali byste jejich vlajky? Navštivte náš spřátelený web, který obsahuje nejenom vlajky zemí blízkého východu.