Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Kastrace. Co znamená pojem Kastrace z kategorie Lékařství?

Co je Kastrace?

Co znamená pojem, definice termínu Kastrace?

Kastrace znamená odstranění těch pohlavních žláz, které jsou zodpovědné za produkci pohlavních hormonů a tvorbu pohlavních buněk. U žen jsou odstraňovány vaječníky, popřípadě i děloha, u mužů varlata. Po kastraci dochází často ke snížení potence a zájmu o sex.
Mužští kastráti, eunuchové, byli v Orientu využíváni jako strážci harémů a plnili i další důležité funkce. Kastrace bývala využívána i jako trest. V současnosti je tento úkon i terapeutický, jeho využití je často považováno za kontroverzní.


Co je to Kastrace? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Kastrace. Co znamená pojem Kastrace z kategorie Lékařství?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Kastrace s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Termín Kastrace se nachází v kategorii lékařství

Klíčová slova: přesný význam, význam slova, co to je, význam pojmu, lékařství, slovo, definice pojmu, odborné názvosloví, wiki, názvosloví, terminus technicus, formulace, popis, vysvětlení, synonymum, termín, co znamená, přesný výraz


Pojem Kastrace je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kastrace? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kastrace je odstranění pohlavních žláz, které produkují pohlavní hormony; u mužů se jedná o odstranění varlat (orchiektomie); u žen se jedná o odstranění vaječníků – ovária (ovariektomie) nebo vaječníků i dělohy (ovariohysterektomie). Kastrace rovněž zamezuje tvorbě pohlavních buněk, tedy má vždy zároveň efekt sterilizace (t. j. neplodnost). Kastrát (latinsky castratus = kleštěnec) je jedinec po kastraci, popřípadě po úrazu s podobným následkem. U kastrovaných jedinců je snížena sexuální apetence a zpravidla i potence. Pokud ke kastraci dojde před dospíváním, kastrátovi chybějí sekundární pohlavní znaky, avšak i kastrace dospělých jedinců způsobuje značné tělesné, psychické a zdravotní změny. Pokud dojde ke kastraci muže před pubertou, chybí mu vousy, více vyroste a mívá typický vyšší hlas. Kastrace ženy před pubertou způsobí, že dívce nenarostou prsa, nedojde k zaoblení v oblasti pánevní a mívá hlubší hlas. Mužskému kastrátu se v některých historických a kulturálních souvislostech říká eunuch. V Orientu se využívali eunuchové jako strážci harémů nebo k jiným speciálním společenským rolím (v Číně například k vládním funkcím). V Evropě se jich od 16. až do začátku 20. století využívalo ke zpěvu. V různých dobách se kastrace lidí používala také jako trest, jako způsob, jak zajatým nepřátelům či poraženému vládci znemožnit reprodukci, a v moderní době také jako kontroverzní terapeutický prostředek.

Pro další informace o termínu Kastrace zkuste tyto odkazy

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kastrace ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Kastrace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít termín Kastrace ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kastrace ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Kastrace ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít frázi Kastrace ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Kastrace například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Teďka již bezesporu víte co znamená Kastrace? resp. jaký je význam pojmu Kastrace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kastrace, odpověď na dotaz co je to Kastrace?. Víte např. kdo to je Cardi B? Znáte a víte kdo je Dagmar Pecková? Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie lékařství. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Blízký východ je dnes hodně horká a diskutovaná oblast. Víte však, které země do této oblasti patří? Poznali byste jejich vlajky? Navštivte náš spřátelený web, který obsahuje nejenom vlajky zemí blízkého východu.