Co je to?
Definice výrazu Kuba. Co znamená odborný pojem Kuba z kategorie Jídlo?

Co je Kuba?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Kuba

Kuba je název jednoho z tradičních českých pokrmů. Říká se mu také staročeský nebo houbový kuba. Patří k jídlům, která nesměla chybět na štědrovečerním stole. Dnes se kuba nejčastěji podává k obědu. Původní recept na tento pokrm, jehož základem jsou kroupy a houby, pochází až z pohanských dob. Protože v těch dobách probíhalo mnoho hladomorů a válek, stal se kuba jídlem hlavně chudší části obyvatelstva. Teprve v průběhu dalších staletí, když se hlavní vírou stalo křesťanství, bylo toto jídlo spojováno s narozením Ježíše Krista a oslavou této události. V době předkřesťanské obsahoval kuba velké množství hub. Staří Slované si velmi vážili lesů a ctili je, stejně jako jeho plody, tedy i houby. Jídla takového typu byla připravována i při oslavách zimního slunovratu. I nadále pak houby patřily ke stravě nejen chudých. Protože na našem území často probíhaly vojenské konflikty a obyvatelé se ukrývali v lesích, živili se lesními plody, tedy i houbami. Ty pak v kombinaci s kroupami vytvořily chutné jídlo, kubu.
Samotný název bývá spojován se jménem Jakub a situován do jižních Čech, ale tato tvrzení nejsou doložená a ověřená. Kuba má více variant a obměn, prapůvodní je staročeský černý kuba. Pro jeho přípravu se používají ječné kroupy a houba stroček. Právě stroček trubkovitý je příčinou velmi tmavé barvy jídla. Stroček je nyní většinou nahrazován obvyklejšími druhy, třeba hřiby. Ječné kroupy mají nejen výbornou chuť, ale jsou také zdrojem cenných látek, především minerálů. V původním receptu bylo používáno vepřové sádlo, které pokrm dochutilo. Kromě soli se postupně používala také cibule a česnek, houby mohly být čerstvé nebo sušené. Do kuby se ve východních Čechách přidávaly ještě škvarky, kmín, pepř a majoránka. V novějších obměnách mohou být kroupy nahrazené rýží a místo sádla lze použít rostlinný nebo olivový olej.


Co je to Kuba? Význam slova, termín, Definice výrazu Kuba. Co znamená odborný pojem Kuba z kategorie Jídlo?

Chyby vyhrazeny. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Kuba můžete samozřejmě sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Heslo Kuba je v sekci jídlo

Klíčová slova: jídlo, co je to Kuba?, informace, terminologie, Kuba, odborný výraz, význam pojmu, termín, přesný význam, co znamená, pojem, formulace, význam slova, definice pojmu, popis, přesný výraz, odborné názvosloví, jídlo


Pojem Kuba je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Kuba?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kuba, také znám jako staročeský kuba, je tradiční české jídlo, jehož základem jsou kroupy a houby (zejména stroček trubkovitý). Podává se především jako polední jídlo na Štědrý den, protože se podle zvyku nemá jíst do štědrovečerní večeře maso.
Příprava - Základní postup
Kroupy se omyjí ve vodě. V hrnci se orestuje cibule, přidají se do ní kroupy a směs se osolí. Vše se zalije vodou a nechá se vařit do změknutí krup. Poté se na vymaštěný pekáč dají kroupy s cibulí a 15 minut dušené sušené houby. Může se přidat i nadrcený česnek. Po dvaceti minutách pečení je kuba hotový.

Pro více informací o heslu Kuba zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat videa s názvem Kuba na Youtube

Hledat frázi Kuba na Google obrázcích

Najít pojem Kuba ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít Kuba ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Kuba ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat termín Kuba ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Kuba například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Teďka již bezesporu víte jaký je přesný význam slova Kuba? resp. jaký je význam pojmu Kuba? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kuba, odpověď na dotaz co je to Kuba?. Víte např. kdo to je Bobby Clarke? Znáte a víte kdo je Caletník? Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci jídlo. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.