Co je to?
Definice výrazu, termínu Kuba. Co znamená odborný pojem Kuba z kategorie Jídlo?

Co je Kuba? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Kuba?

Kuba je název jednoho z tradičních českých pokrmů. Říká se mu také staročeský nebo houbový kuba. Patří k jídlům, která nesměla chybět na štědrovečerním stole. Dnes se kuba nejčastěji podává k obědu. Původní recept na tento pokrm, jehož základem jsou kroupy a houby, pochází až z pohanských dob. Protože v těch dobách probíhalo mnoho hladomorů a válek, stal se kuba jídlem hlavně chudší části obyvatelstva. Teprve v průběhu dalších staletí, když se hlavní vírou stalo křesťanství, bylo toto jídlo spojováno s narozením Ježíše Krista a oslavou této události. V době předkřesťanské obsahoval kuba velké množství hub. Staří Slované si velmi vážili lesů a ctili je, stejně jako jeho plody, tedy i houby. Jídla takového typu byla připravována i při oslavách zimního slunovratu. I nadále pak houby patřily ke stravě nejen chudých. Protože na našem území často probíhaly vojenské konflikty a obyvatelé se ukrývali v lesích, živili se lesními plody, tedy i houbami. Ty pak v kombinaci s kroupami vytvořily chutné jídlo, kubu.
Samotný název bývá spojován se jménem Jakub a situován do jižních Čech, ale tato tvrzení nejsou doložená a ověřená. Kuba má více variant a obměn, prapůvodní je staročeský černý kuba. Pro jeho přípravu se používají ječné kroupy a houba stroček. Právě stroček trubkovitý je příčinou velmi tmavé barvy jídla. Stroček je nyní většinou nahrazován obvyklejšími druhy, třeba hřiby. Ječné kroupy mají nejen výbornou chuť, ale jsou také zdrojem cenných látek, především minerálů. V původním receptu bylo používáno vepřové sádlo, které pokrm dochutilo. Kromě soli se postupně používala také cibule a česnek, houby mohly být čerstvé nebo sušené. Do kuby se ve východních Čechách přidávaly ještě škvarky, kmín, pepř a majoránka. V novějších obměnách mohou být kroupy nahrazené rýží a místo sádla lze použít rostlinný nebo olivový olej.


Definice výrazu, termínu Kuba. Co znamená odborný pojem Kuba z kategorie Jídlo?

Žádným způsobem neručíme za informace nebo obsah uvedený na těchto internetových stránkách. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Kuba s ostatními na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Heslo Kuba je v kategorii jídlo

Klíčová slova: slovo, co znamená, význam, jídlo, informace, slovník, jídlo, terminus technicus, přesný výraz, názvosloví, lexikon, synonymum, odborný výraz, význam pojmu, co je to Kuba?, význam slova, heslo, wiki


Pojem Kuba je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Kuba? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Kuba, také znám jako staročeský kuba, je tradiční české jídlo, jehož základem jsou kroupy a houby (zejména stroček trubkovitý). Podává se především jako polední jídlo na Štědrý den, protože se podle zvyku nemá jíst do štědrovečerní večeře maso.
Příprava - Základní postup
Kroupy se omyjí ve vodě. V hrnci se orestuje cibule, přidají se do ní kroupy a směs se osolí. Vše se zalije vodou a nechá se vařit do změknutí krup. Poté se na vymaštěný pekáč dají kroupy s cibulí a 15 minut dušené sušené houby. Může se přidat i nadrcený česnek. Po dvaceti minutách pečení je kuba hotový.

Pro více informací o heslu Kuba zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít výraz Kuba ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat výraz Kuba ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kuba ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Kuba ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Kuba na Youtube

Najít termín Kuba ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Kuba například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Kuba? resp. co znamená slovo Kuba? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kuba, odpověď na dotaz co je to Kuba?. Víte např. kdo to je Svatý Zikmund? Znáte a víte kdo je Marvin Gaye? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než jídlo. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.