Co je to?
Definice odborného termínu, slova Cizrna. Co znamená pojem Cizrna z kategorie Jídlo?

Co je Cizrna?

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Cizrna

Cizrna je luštěnina kulatého tvaru s výrazným zobáčkem. Nejznámější je cizrna beraní, které se říká také římský hrách. Sušená cizrna je žlutá, po přípravě má lehce oříškovou chuť. Samotná rostlina patří mezi bobovité, je vytrvalá a jednoletá a má složené listy. Existuje více druhů cizrny. Jedná se o velmi starou rostlinu, známou již před cca 7 000 lety. Pochází ze současného Turecka a Sýrie, odkud se rozšířila do dalších zemí. K největším pěstitelům a dodavatelům cizrny patří Indie, Blízký východ, Mexiko a severní Afrika. Cizrna obsahuje mnoho látek, které jsou prospěšné zdraví, proto je velmi oblíbená mezi příznivci zdravého životního stylu. Díky tomu, že neobsahuje lepek, je cizrna vhodná i pro celiaky.
Populární je cizrna i u vegetariánů a veganů. Její další předností je vysoký obsah vlákniny a bílkovin. Z dalších prvků je významné množství listové kyseliny, železa a vitamínů skupiny B. Může však způsobovat nadýmání, proto je při přípravě vhodná kombinace s bylinkami, které mají opačný účinek.


Co je to Cizrna? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Cizrna. Co znamená pojem Cizrna z kategorie Jídlo?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Text vytvořen pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vaším okruhem známých osob na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Cizrna patří do sekce jídlo

Klíčová slova: co to je, pojem, přesný význam, jídlo, definice pojmu, slovník, význam pojmu, informace, vysvětlení, co znamená, názvosloví, význam slova, definice, slovo, formulace, wiki, přesný výraz, odborný výraz


Pojem Cizrna je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Cizrna? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Cizrna (Cicer) je rozsáhlý rod bobovitých rostlin a jediný rod tribu Cicereae. Po celém světě je známo přibližně 43 druhů. Druh cizrna beraní (Cicer arietinum), známý také jako římský hrách, byl domestikován již v dávných dobách a je pěstován jako luštěnina.

Další možné informační zdroje

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cizrna ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Cizrna na Google obrázcích

Zkusit najít výraz Cizrna ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Cizrna na Youtube

Najít výraz Cizrna ve fulltextu Seznam.cz

Hledat frázi Cizrna ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Cizrna například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Cizrna? resp. co znamená slovo Cizrna? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cizrna, odpověď na dotaz co je to Cizrna?. Víte např. kdo to je Zora Kolínska? Znáte a víte kdo je Alibista? Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Radíme proto zkusit hledat pojem Cizrna v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je jídlo. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie jídlo, stůl se zeleninou, cizrna, ilustrační obrázek

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na popisy termínů, významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte kdo je to Abbé? Pokud ne a přitom byste to vědět chtěli, klikněte sem