Co je to?
Odborný výraz, definice slova Dogmatismus. Co znamená slovo Dogmatismus z kategorie Filozofie?

Co je Dogmatismus?

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Dogmatismus?

Dogmatismus je poněkud hanlivé pojmenování způsobu myšlení či postoje. Jeho podstatou je přesvědčení, že některá tvrzení mohou mít neměnnou platnost. Negativní na dogmatismu je to, že kritiku prosazovaných postojů tvrdě postihuje, zakazuje nebo dokonce stanoví tresty. Pojem se často používá v oblastech politiky a ideologie a v nejrůznějších diskuzích.
Přední filozofové tento směr uvažování odsuzovali, protože nebyl založen na kritickém přístupu v poznání. Dogma využívá často církev, která je považuje za přirozenou podstatu výkladu jevů. Dogmata jsou také součástí práva, kde určité výklady nemohou být zpochybňovány. Označení dogmatismus je pak platné tam, kde není snaha o zkoumání a výklad, ale je zakázána jakákoli kritika.


Co je to Dogmatismus? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Dogmatismus. Co znamená slovo Dogmatismus z kategorie Filozofie?

Texty mohou obsahovat chyby. Text sestavily autoři (redaktoři a redaktorky) pro Superia.cz

Tento text (Dogmatismus) můžete sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Dogmatismus patří do kategorie filozofie

Klíčová slova: význam, informace, význam slova, synonymum, Dogmatismus, definice, pojem, terminologie, odborné názvosloví, slovník, heslo, přesný význam, terminus technicus, filozofie, co to je, popis, filozofie, wiki


Pojem Dogmatismus je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Dogmatismus? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Dogmatismus (z řec. dogma - mínění, rozhodnutí, učení) je spíše pejorativní označení pro takový postoj či způsob myšlení, který určitým tvrzením přisuzuje absolutní platnost. Má-li zároveň k dispozici donucovací prostředky, může pokusy o kritiku těchto mínění zakazovat a trestat. Tak se dogmatismus chápe v politických a ideologických diskusích.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Najít výraz Dogmatismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít heslo Dogmatismus na Google obrázcích

Zkusit najít slovo Dogmatismus ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít heslo Dogmatismus ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Dogmatismus na Youtube

Najít slovo Dogmatismus ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Dogmatismus například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Dogmatismus? resp. co je to Dogmatismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dogmatismus, odpověď na dotaz co je to Dogmatismus?. Víte např. kdo to je Pedolog? Znáte a víte kdo je Eva Mendes? Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v filozofie. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie filozofie, filozof busta, dogmatismus, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.