Co je to?
Definice odborného termínu, slova Dogmatismus. Co znamená pojem Dogmatismus z kategorie Filozofie?

Co je to Dogmatismus? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Dogmatismus

Dogmatismus je poněkud hanlivé pojmenování způsobu myšlení či postoje. Jeho podstatou je přesvědčení, že některá tvrzení mohou mít neměnnou platnost. Negativní na dogmatismu je to, že kritiku prosazovaných postojů tvrdě postihuje, zakazuje nebo dokonce stanoví tresty. Pojem se často používá v oblastech politiky a ideologie a v nejrůznějších diskuzích.
Přední filozofové tento směr uvažování odsuzovali, protože nebyl založen na kritickém přístupu v poznání. Dogma využívá často církev, která je považuje za přirozenou podstatu výkladu jevů. Dogmata jsou také součástí práva, kde určité výklady nemohou být zpochybňovány. Označení dogmatismus je pak platné tam, kde není snaha o zkoumání a výklad, ale je zakázána jakákoli kritika.


Co je to Dogmatismus? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Dogmatismus. Co znamená pojem Dogmatismus z kategorie Filozofie?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Dogmatismus? Pak se o ní podělte s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Dogmatismus patří do sekce Filozofie

Klíčová slova: definice pojmu, termín, terminologie, Filozofie, význam pojmu, odborný výraz, vysvětlení, přesný význam, názvosloví, co znamená, význam slova, lexikon, informace, co je to Dogmatismus?, popis, slovo, wiki, formulace


Pojem Dogmatismus je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Dogmatismus? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dogmatismus (z řec. dogma - mínění, rozhodnutí, učení) je spíše pejorativní označení pro takový postoj či způsob myšlení, který určitým tvrzením přisuzuje absolutní platnost. Má-li zároveň k dispozici donucovací prostředky, může pokusy o kritiku těchto mínění zakazovat a trestat. Tak se dogmatismus chápe v politických a ideologických diskusích.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat slovo Dogmatismus ve Wikislovníku

Najít pojem Dogmatismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dogmatismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Dogmatismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Dogmatismus na Youtube

Zkusit najít slovo Dogmatismus ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Dogmatismus například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Dogmatismus? resp. co označuje slovo Dogmatismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dogmatismus, odpověď na dotaz co je to Dogmatismus?. Víte např. kdo to je Sabina Slonková? Znáte a víte kdo je Tomáš Baldýnský? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Filozofie). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.