Co je to?
Výraz, termín, definice slova Dogmatismus. Co znamená odborný pojem Dogmatismus z kategorie Filozofie?

Co je to Dogmatismus? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Dogmatismus

Dogmatismus je poněkud hanlivé pojmenování způsobu myšlení či postoje. Jeho podstatou je přesvědčení, že některá tvrzení mohou mít neměnnou platnost. Negativní na dogmatismu je to, že kritiku prosazovaných postojů tvrdě postihuje, zakazuje nebo dokonce stanoví tresty. Pojem se často používá v oblastech politiky a ideologie a v nejrůznějších diskuzích.
Přední filozofové tento směr uvažování odsuzovali, protože nebyl založen na kritickém přístupu v poznání. Dogma využívá často církev, která je považuje za přirozenou podstatu výkladu jevů. Dogmata jsou také součástí práva, kde určité výklady nemohou být zpochybňovány. Označení dogmatismus je pak platné tam, kde není snaha o zkoumání a výklad, ale je zakázána jakákoli kritika.


Co je to Dogmatismus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Dogmatismus. Co znamená odborný pojem Dogmatismus z kategorie Filozofie?

Veškeré texty jsou bez záruky. Napsáno redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi známými a kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Heslo Dogmatismus patří do sekce filozofie

Klíčová slova: odborný výraz, vysvětlení, popis, filozofie, co znamená, Dogmatismus, pojem, filozofie, synonymum, wiki, význam slova, význam, co je to Dogmatismus?, slovník, slovo, přesný význam, terminus technicus, lexikon


Pojem Dogmatismus je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Dogmatismus můžete dozvědět následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dogmatismus (z řec. dogma - mínění, rozhodnutí, učení) je spíše pejorativní označení pro takový postoj či způsob myšlení, který určitým tvrzením přisuzuje absolutní platnost. Má-li zároveň k dispozici donucovací prostředky, může pokusy o kritiku těchto mínění zakazovat a trestat. Tak se dogmatismus chápe v politických a ideologických diskusích.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít slovo Dogmatismus ve Wikislovníku

Hledat termín Dogmatismus na Google.cz

Zkusit najít heslo Dogmatismus ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dogmatismus ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Dogmatismus ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Dogmatismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Dogmatismus například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Dogmatismus? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Dogmatismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dogmatismus, odpověď na dotaz co je to Dogmatismus?. Víte např. kdo to je José Carreras? Znáte a víte kdo je Soudruh? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než filozofie. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.