Co je to?
Odborný výraz, definice slova Česle. Co znamená pojem Česle z kategorie Technika?

Co je to Česle? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Česle

Česle je název technologie, která umožňuje zachytit plovoucí nečistoty hrubého charakteru. Tyto nečistoty bývají rozptýlené, jejich zachycení se podobá shrábnutí, proto se označují jako shrabky. Zařízení vypadá jako mříže umístěné ve vodě blízko hladiny. Je složeno z mezer a prutů, česlic a průlin. Ty se kvůli proudu nastavují na úhel kolem 60 stupňů. Proud tak nečistoty z vody sám nadzvedává.
Úlohou česlí je zachytit větší odpadky, plovoucí větve či kmeny a podobně, v mrazech i ledové kry. Česle se umisťují hlavně u vodních děl. Jsou také součástí čističek odpadních vod, kde se podílejí na mechanickém čištění.


Co je to Česle? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Česle. Co znamená pojem Česle z kategorie Technika?

Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s jinými lidmi na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Česle patří do sekce technika

Klíčová slova: význam slova, definice, technika, slovo, odborný výraz, informace, slovník, co to je, co znamená, názvosloví, odborné názvosloví, wiki, formulace, definice pojmu, technika, vysvětlení, význam, synonymum


Pojem Česle je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Česle? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Česle jsou technologické zařízení sloužící k zachycení plovoucích hrubě rozptýlených nečistot. Zachycené předměty se nazývají shrabky.
Česle je vlastně mřížoví ve vodě, zejména u hladiny. Skládá se z česlic (pruty) a z průlin (mezery mezi nimi). Umisťují se pod úhlem asi 60°, aby proud shrabky vyzvedával z vody.
Slovo je odvozeno od česání proudu vody.
Jednotné číslo česlo, množné česla, rod střední. Pomnožné číslo česle.

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít termín Česle ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Česle na Youtube

Najít heslo Česle ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Česle ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Česle ve Wikimedia Commons

Najít výraz Česle ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Česle například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Česle? resp. co přesně označuje termín Česle? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Česle, odpověď na dotaz co je to Česle?. Víte např. kdo to je Playmate? Znáte a víte kdo je Dominik Landsman? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v technika. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.