Co je to?
Výraz, termín, definice slova Síra. Co znamená odborný pojem Síra z kategorie Chemie?

Co je to Síra? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Síra

Síra je název nekovového chemického prvku, který má silné zastoupení v přírodě. Označuje se značkou S a tvoří sloučeniny se všemi ostatními prvky kromě vzácných plynů, vzácných kovů, telluru, dusíku, jodu a iridia. Tento prvek je znám již z dávných dob. Byl používán například jako součást střelného prachu. Stále tvoří součást zábavní pyrotechniky a některých druhů výbušnin. Síra vyniká výraznou žlutou, popřípadě lehce nazelenalou barvou. Tvoří různé útvary houbovité, práškové nebo jemnozrnné konzistence. Lze ji najít jako seskupení, povlaky, krápníky nebo krystaly sdružené v drúzách.
Krystaly jsou pravidelné, průsvitné lesklé jako sklo. Jsou velmi křehké. Nevedou dobře teplo, takže i když snadno hoří, vlivem tepla praskají. Největší krystaly se nacházejí v ložiscích síry, kde mohou být doprovázeny dalšími minerály. Síra je původem vulkanická, sedimentární, druhotná nebo biogenní. Na vzduchu hoří modrým plamenem, při hoření vzniká oxid siřičitý a oxid sírový.


Co je to Síra? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Síra. Co znamená odborný pojem Síra z kategorie Chemie?

Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Text vytvořen pro server Superia.cz

Definici pojmu Síra sdílejte s kamarády na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Heslo Síra je v kategorii chemie

Klíčová slova: definice, názvosloví, terminus technicus, přesný výraz, slovník, termín, odborný výraz, co znamená, terminologie, heslo, definice pojmu, co je to Síra?, slovo, přesný význam, co to je, odborné názvosloví, informace, vysvětlení


Pojem Síra je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Síra?

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Síra (chemická značka S, latinsky Sulphur) je nekovový chemický prvek žluté barvy, poměrně hojně zastoupený v přírodě. Patří do skupiny chalkogenů.
Síra je poměrně reaktivní prvek; přímo se slučuje se všemi prvky kromě vzácných plynů, dusíku, telluru, jodu, iridia, platiny a zlata. Při teplotě 120 °C velmi pomalu reaguje s vodíkem, v atmosféře plynného fluoru se vznítí za vzniku SF6, reakce s dalšími halogeny probíhá při normální teplotě klidně. S čistým kyslíkem síra za normální teploty nereaguje, stejně jako s dusíkem. Ostatní nekovy reagují se sírou až za zvýšené teploty. Přechodné prvky, lanthanoidy a aktinoidy reagují se sírou živě za vzniku podvojných sulfidů.

Další informační zdroje

Najít termín Síra ve Wikislovníku

Hledat heslo Síra ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Síra ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Síra ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Síra na Google.cz

Najít pojem Síra ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Síra například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikizdrojích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Síra? resp. co se přesně ukrývá za slovem Síra? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Síra, odpověď na dotaz co je to Síra?. Víte např. kdo to je Jean Reno? Znáte a víte kdo je Soudkyně Barbara? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než chemie). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.