Co je to?
Definice odborného termínu, slova Nížina. Co znamená pojem Nížina z kategorie Příroda?

Co je Nížina? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Nížina

Nížina je pojem používaný pro pojmenování části povrchu Země, který má nadmořskou výšku od 0 do 200, popř. 300m a je tvořen málo zpevněnými nebo nezpevněnými sedimentárními horninami. Nížina je buď plochá, nebo málo zvlněná, výšková členitost není vyšší než 75m. Nížiny mívají velmi úrodnou půdu, protože jimi většinou protékají dolní toky velkých řek, a ty přinášejí povodňové sedimenty. Tyto oblasti mají velmi husté zalidnění, protože nabízejí nejen úrodnost, ale tak dobrou dostupnost.
Pokud se jedná o nížiny nacházející se v mírném podnebním pásu, vyznačují se velmi příznivým klimatem. V nížinách, které jsou blízko rovníku, vládne horko a vysoká vlhkost, proto zalidněnější bývají vyšší polohy. Rozlišují se různé typy nížin: nížina pobřežní, jezerní, deltová, říční nebo piedmontová. Samotný pojem se někdy zaměňuje s rovinou, ta se však může nacházet v různých nadmořských výškách a je vertikálně minimálně členitá.


Co je to Nížina? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Nížina. Co znamená pojem Nížina z kategorie Příroda?

Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi kamarády, známými a přáteli na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Nížina patří do sekce příroda

Klíčová slova: wiki, co znamená, příroda, odborný výraz, význam pojmu, slovo, přesný výraz, význam, Nížina, termín, terminologie, názvosloví, synonymum, popis, lexikon, odborné názvosloví, definice, definice pojmu


Pojem Nížina je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Nížina? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Nížina je část zemského povrchu o nadmořské výšce 0–200 m (popř. až 300 m), tvořená nezpevněnými nebo málo zpevněnými sedimentárními horninami, plochá nebo jen málo zvlněná, s relativní výškovou členitostí do 75 m. Obvykle tudy protékají velké řeky svými dolními toky, které zde zanechávají povodňové sedimenty, díky nimž bývají nížiny velmi úrodné.
Celosvětově jsou nížiny nejhustěji zalidněnou výškovou zónou, což je způsobeno zejména dobrou dostupností (mořské pobřeží, plochý terén) a úrodností. V mírném podnebném pásmu se též jedná o oblasti s nejpříznivějším klimatem. To ale neplatí blíže k rovníku, kde jsou často nížiny příliš vlhké a horké, a více zalidněné jsou vyšší polohy.

Hledejte výraz Nížina v dalších zdrojích

Vyhledat výraz Nížina ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Nížina ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Nížina ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Nížina ve Wikislovníku

Hledat výraz Nížina ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Nížina ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Nížina například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Právě nyní již víte co je to Nížina? resp. co znamená výraz Nížina? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Nížina, odpověď na dotaz co je to Nížina?. Víte např. kdo to je Michaela Šojdrová? Znáte a víte kdo je Přímý příbuzný? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle různých oborů. Radíme proto zkusit hledat pojem Nížina v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je příroda. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?