Co je to?
Výraz, termín, definice slova Subsidiarita. Co znamená odborný pojem Subsidiarita z kategorie Politika?

Co je to Subsidiarita? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Subsidiarita

Subsidiarita je pojem pocházející z latiny. V překladu znamená subsidiarita pomoc nebo podporu. V současné době se pojem subsidiarita používá v politice pro označení politického principu, podle něhož by se rozhodování mělo odehrávat na té nejnižší a bezprostřední úrovni a ústřední orgány správy by měly provádět pouze ty úkony, které nelze na místní úrovni vykonávat. Veřejná správa se tak přibližuje občanům.


Co je to Subsidiarita? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Subsidiarita. Co znamená odborný pojem Subsidiarita z kategorie Politika?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Napsáno redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Subsidiarita patří do kategorie Politika

Klíčová slova: co znamená, pojem, slovo, heslo, přesný výraz, definice, odborné názvosloví, wiki, lexikon, význam pojmu, terminus technicus, slovník, odborný výraz, synonymum, vysvětlení, definice pojmu, informace, Politika


Pojem Subsidiarita je v kategorii Politika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Subsidiarita? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Subsidiarita (z lat. subsidiaris – pomocný, podpůrný od subsidium – pomoc, podpora) znamená princip subsidiarity, politickou zásadu, podle níž se rozhodování a zodpovědnost ve veřejných záležitostech má odehrávat na tom nejnižším stupni veřejné správy, který je nejblíže občanům. Vyšší úrovně správy mají rozhodovat jen tam, kde si to povaha věci vyžaduje. Například rozhodování o dětských jeslích nebo parku má patřit do kompetence obce, kdežto univerzita nebo dálnice má být v kompetenci kraje nebo státu. Princip subsidiarity je prohloubením myšlenky demokracie, je opakem centralismu a zdůrazňuje decentralizaci a úlohu samospráv.

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít slovo Subsidiarita na Google.cz

Hledat výraz Subsidiarita ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Subsidiarita ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Subsidiarita ve Wikizdrojích

Zkusit najít pojem Subsidiarita ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Subsidiarita ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Subsidiarita například ve vyhledávači Seznam.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Subsidiarita? resp. jaká je definice slova Subsidiarita? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Subsidiarita, odpověď na dotaz co je to Subsidiarita?. Víte např. kdo to je Risk manager? Znáte a víte kdo je Práskač? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Subsidiarita i v jiných kategoriích (než Politika). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.