Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Subsidiarita. Co znamená pojem Subsidiarita z kategorie Politika?

Co je Subsidiarita? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Subsidiarita

Subsidiarita je pojem pocházející z latiny. V překladu znamená subsidiarita pomoc nebo podporu. V současné době se pojem subsidiarita používá v politice pro označení politického principu, podle něhož by se rozhodování mělo odehrávat na té nejnižší a bezprostřední úrovni a ústřední orgány správy by měly provádět pouze ty úkony, které nelze na místní úrovni vykonávat. Veřejná správa se tak přibližuje občanům.


Co je to Subsidiarita? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Subsidiarita. Co znamená pojem Subsidiarita z kategorie Politika?

Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Subsidiarita s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Subsidiarita se nachází v kategorii politika

Klíčová slova: slovník, popis, wiki, terminologie, politika, pojem, termín, informace, co znamená, formulace, význam pojmu, odborný výraz, definice pojmu, slovo, synonymum, odborné názvosloví, co je to Subsidiarita?, definice


Pojem Subsidiarita je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Subsidiarita? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Subsidiarita (z lat. subsidiaris – pomocný, podpůrný od subsidium – pomoc, podpora) znamená princip subsidiarity, politickou zásadu, podle níž se rozhodování a zodpovědnost ve veřejných záležitostech má odehrávat na tom nejnižším stupni veřejné správy, který je nejblíže občanům. Vyšší úrovně správy mají rozhodovat jen tam, kde si to povaha věci vyžaduje. Například rozhodování o dětských jeslích nebo parku má patřit do kompetence obce, kdežto univerzita nebo dálnice má být v kompetenci kraje nebo státu. Princip subsidiarity je prohloubením myšlenky demokracie, je opakem centralismu a zdůrazňuje decentralizaci a úlohu samospráv.

Pro další informace o termínu Subsidiarita zkuste tyto odkazy

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Subsidiarita ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Subsidiarita ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Subsidiarita ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít termín Subsidiarita ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Subsidiarita ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Subsidiarita ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Subsidiarita například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Právě nyní již víte co je to Subsidiarita? resp. co vlastně znamená slovo Subsidiarita? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Subsidiarita, odpověď na dotaz co je to Subsidiarita?. Víte např. kdo to je Svatý Florián? Znáte a víte kdo je Pletichář? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle různých oborů. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je politika. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.