Co je to?
Výraz, termín, definice slova Relikviář. Co znamená odborný pojem Relikviář z kategorie Náboženství?

Co je to Relikviář? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Relikviář?

Relikviář je ozdobná schránka na ostatky svatých. Nemusí v nich být uloženy jen části těl, ale třeba také části oděvu nebo nějaké předměty, které svatému patřily. Velmi ceněné byly např. údajně pravé třísky nebo kousky dřeva z Kristova kříže (jedna taková tříska je uložena přímo ve Svatováclavské koruně, hlavní součásti českých korunovačních klenotů). Relikvie byly ve středověku velmi ceněné, a čím více jich nějaký kostel nebo klášter vlastnil, tím byl "atraktivnější" pro poutníky. Poutníci, stejně jako dnešní turisté, byli významným zdrojem příjmu místních obyvatel. Není třeba dodávat, že prodej svatých ostatků byl svého druhu výnosný byznys a právě proto by někteří světci měli, kdyby byly všechny relikvie pravé, tři ruce, dvě hlavy a podobně. Existují např. tři lebky připisované svatému Vojtěchovi. Nejvýznamnějším relikviářem v České republice je Relikviář svatého Maura, který se nachází na zámku v Bečově nad Teplou.


Co je to Relikviář? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Relikviář. Co znamená odborný pojem Relikviář z kategorie Náboženství?

Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Relikviář s blízkými na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Heslo Relikviář se nachází v kategorii náboženství

Klíčová slova: význam slova, vysvětlení, terminologie, co je to Relikviář?, odborný výraz, pojem, informace, formulace, význam, význam pojmu, synonymum, přesný význam, definice pojmu, náboženství, slovo, heslo, odborné názvosloví, co znamená


Pojem Relikviář je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Relikviář? Definice slova, termínu z Wikipedie

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Relikviář je schránka na relikvie. Jsou v ní uloženy, a často i vystaveny, části těl světců nebo předměty, nějakým způsobem související s Ježíšem Kristem.
Relikviář měl devoční význam. Díky tomu, že uchovával ostatky, lidé věřili, že má v sobě jakousi posvátnou sílu. Dotýkali se relikviářů, což jim mělo přinést ve spojení s modlitbou zvláštní požehnání. V katolických kostelech jsou relikviáře celkem běžné, nejvíce je drobných ostatkových relikviářů ve tvaru drobné monstrance. Jsou v nich uchovávány drobné ostatky světců (kůstky, části oděvu) nebo částky dřeva, dotýkané se svatým křížem. Mnohdy jsou relikviáře pevnou součástí retabula oltáře. Vzácnější jsou celá těla mučedníků a světců, uchovávané v prosklených tumbách a rovněž vystavená úctě v prostoru kostela nebo kaple.

Relikviář sv. Jana z Touyl

Relikviář sv. Jana z Touyl z roku 1328. Zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain
Relikviář sv. Jana z Touyl z roku 1328. Zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain


Další informace o pojmu Relikviář hledejte v níže uvedených zdrojích

Vyhledat heslo Relikviář ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Relikviář ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Relikviář na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Relikviář ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Relikviář ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Relikviář na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Relikviář například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Relikviář? resp. co znamená výraz Relikviář? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Relikviář, odpověď na dotaz co je to Relikviář?. Víte např. kdo to je Viktor Trkal? Znáte a víte kdo je Mrdna? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je náboženství. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího významy slov, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?