Co je to?
Odborný výraz, definice slova Relikviář. Co znamená pojem Relikviář z kategorie Náboženství?

Co je to Relikviář? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Relikviář

Relikviář je ozdobná schránka na ostatky svatých. Nemusí v nich být uloženy jen části těl, ale třeba také části oděvu nebo nějaké předměty, které svatému patřily. Velmi ceněné byly např. údajně pravé třísky nebo kousky dřeva z Kristova kříže (jedna taková tříska je uložena přímo ve Svatováclavské koruně, hlavní součásti českých korunovačních klenotů). Relikvie byly ve středověku velmi ceněné, a čím více jich nějaký kostel nebo klášter vlastnil, tím byl "atraktivnější" pro poutníky. Poutníci, stejně jako dnešní turisté, byli významným zdrojem příjmu místních obyvatel. Není třeba dodávat, že prodej svatých ostatků byl svého druhu výnosný byznys a právě proto by někteří světci měli, kdyby byly všechny relikvie pravé, tři ruce, dvě hlavy a podobně. Existují např. tři lebky připisované svatému Vojtěchovi. Nejvýznamnějším relikviářem v České republice je Relikviář svatého Maura, který se nachází na zámku v Bečově nad Teplou.


Co je to Relikviář? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Relikviář. Co znamená pojem Relikviář z kategorie Náboženství?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Sepsáno redaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Relikviář? se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Relikviář je v sekci Náboženství

Klíčová slova: termín, co znamená, pojem, přesný význam, význam, Náboženství, názvosloví, terminologie, Relikviář, definice pojmu, Náboženství, význam slova, odborný výraz, popis, význam pojmu, co to je, přesný výraz, informace


Pojem Relikviář je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Relikviář?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Relikviář je schránka na relikvie. Jsou v ní uloženy, a často i vystaveny, části těl světců nebo předměty, nějakým způsobem související s Ježíšem Kristem.
Relikviář měl devoční význam. Díky tomu, že uchovával ostatky, lidé věřili, že má v sobě jakousi posvátnou sílu. Dotýkali se relikviářů, což jim mělo přinést ve spojení s modlitbou zvláštní požehnání. V katolických kostelech jsou relikviáře celkem běžné, nejvíce je drobných ostatkových relikviářů ve tvaru drobné monstrance. Jsou v nich uchovávány drobné ostatky světců (kůstky, části oděvu) nebo částky dřeva, dotýkané se svatým křížem. Mnohdy jsou relikviáře pevnou součástí retabula oltáře. Vzácnější jsou celá těla mučedníků a světců, uchovávané v prosklených tumbách a rovněž vystavená úctě v prostoru kostela nebo kaple.

Relikviář sv. Jana z Touyl

Relikviář sv. Jana z Touyl z roku 1328. Zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain
Relikviář sv. Jana z Touyl z roku 1328. Zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain


Pro více informací o heslu Relikviář zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Relikviář ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Relikviář ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Relikviář ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Relikviář ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Relikviář ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Relikviář na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Relikviář například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova Relikviář? resp. jaká je definice termínu Relikviář? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Relikviář, odpověď na dotaz co je to Relikviář?. Víte např. kdo to je Adolf Hitler? Znáte a víte kdo je Justin Bieber? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Náboženství). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?