Co je to?
Odborný výraz, definice slova Relikviář. Co znamená pojem Relikviář z kategorie Náboženství?

Co je to Relikviář? Význam slova

Co znamená termín Relikviář? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Relikviář je ozdobná schránka na ostatky svatých. Nemusí v nich být uloženy jen části těl, ale třeba také části oděvu nebo nějaké předměty, které svatému patřily. Velmi ceněné byly např. údajně pravé třísky nebo kousky dřeva z Kristova kříže (jedna taková tříska je uložena přímo ve Svatováclavské koruně, hlavní součásti českých korunovačních klenotů). Relikvie byly ve středověku velmi ceněné, a čím více jich nějaký kostel nebo klášter vlastnil, tím byl "atraktivnější" pro poutníky. Poutníci, stejně jako dnešní turisté, byli významným zdrojem příjmu místních obyvatel. Není třeba dodávat, že prodej svatých ostatků byl svého druhu výnosný byznys a právě proto by někteří světci měli, kdyby byly všechny relikvie pravé, tři ruce, dvě hlavy a podobně. Existují např. tři lebky připisované svatému Vojtěchovi. Nejvýznamnějším relikviářem v České republice je Relikviář svatého Maura, který se nachází na zámku v Bečově nad Teplou.


Co je to Relikviář? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Relikviář. Co znamená pojem Relikviář z kategorie Náboženství?

Veškeré texty jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Relikviář? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Relikviář je v kategorii Náboženství

Klíčová slova: wiki, informace, slovník, Náboženství, lexikon, terminologie, Náboženství, vysvětlení, slovo, přesný výraz, názvosloví, terminus technicus, heslo, termín, význam, synonymum, pojem, co znamená


Pojem Relikviář je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Relikviář?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Relikviář je schránka na relikvie. Jsou v ní uloženy, a často i vystaveny, části těl světců nebo předměty, nějakým způsobem související s Ježíšem Kristem.
Relikviář měl devoční význam. Díky tomu, že uchovával ostatky, lidé věřili, že má v sobě jakousi posvátnou sílu. Dotýkali se relikviářů, což jim mělo přinést ve spojení s modlitbou zvláštní požehnání. V katolických kostelech jsou relikviáře celkem běžné, nejvíce je drobných ostatkových relikviářů ve tvaru drobné monstrance. Jsou v nich uchovávány drobné ostatky světců (kůstky, části oděvu) nebo částky dřeva, dotýkané se svatým křížem. Mnohdy jsou relikviáře pevnou součástí retabula oltáře. Vzácnější jsou celá těla mučedníků a světců, uchovávané v prosklených tumbách a rovněž vystavená úctě v prostoru kostela nebo kaple.

Odkazy na jiné weby

Hledat pojem Relikviář ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít pojem Relikviář ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat výraz Relikviář ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Relikviář na Youtube

Vyhledat heslo Relikviář ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Relikviář ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Relikviář například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Relikviář? resp. co je to Relikviář? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Relikviář, odpověď na dotaz co je to Relikviář?. Víte např. kdo to je Plynař? Znáte a víte kdo je Justin Bieber? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Relikviář v jiné sekci než Náboženství. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího popisy termínů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?