Co je to?
Odborný výraz, definice slova Relikviář. Co znamená pojem Relikviář z kategorie Náboženství?

Co je to Relikviář? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Relikviář

Relikviář je ozdobná schránka na ostatky svatých. Nemusí v nich být uloženy jen části těl, ale třeba také části oděvu nebo nějaké předměty, které svatému patřily. Velmi ceněné byly např. údajně pravé třísky nebo kousky dřeva z Kristova kříže (jedna taková tříska je uložena přímo ve Svatováclavské koruně, hlavní součásti českých korunovačních klenotů). Relikvie byly ve středověku velmi ceněné, a čím více jich nějaký kostel nebo klášter vlastnil, tím byl "atraktivnější" pro poutníky. Poutníci, stejně jako dnešní turisté, byli významným zdrojem příjmu místních obyvatel. Není třeba dodávat, že prodej svatých ostatků byl svého druhu výnosný byznys a právě proto by někteří světci měli, kdyby byly všechny relikvie pravé, tři ruce, dvě hlavy a podobně. Existují např. tři lebky připisované svatému Vojtěchovi. Nejvýznamnějším relikviářem v České republice je Relikviář svatého Maura, který se nachází na zámku v Bečově nad Teplou.


Co je to Relikviář? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Relikviář. Co znamená pojem Relikviář z kategorie Náboženství?

Možnost chyb vyhrazena. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s partnery, kolegy a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Relikviář je v sekci Náboženství

Klíčová slova: Náboženství, co je to Relikviář?, odborný výraz, popis, termín, význam slova, názvosloví, wiki, formulace, vysvětlení, slovo, terminologie, význam pojmu, Relikviář, odborné názvosloví, co znamená, přesný výraz, význam


Pojem Relikviář je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Relikviář dozvíte následující

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Relikviář je schránka na relikvie. Jsou v ní uloženy, a často i vystaveny, části těl světců nebo předměty, nějakým způsobem související s Ježíšem Kristem.
Relikviář měl devoční význam. Díky tomu, že uchovával ostatky, lidé věřili, že má v sobě jakousi posvátnou sílu. Dotýkali se relikviářů, což jim mělo přinést ve spojení s modlitbou zvláštní požehnání. V katolických kostelech jsou relikviáře celkem běžné, nejvíce je drobných ostatkových relikviářů ve tvaru drobné monstrance. Jsou v nich uchovávány drobné ostatky světců (kůstky, části oděvu) nebo částky dřeva, dotýkané se svatým křížem. Mnohdy jsou relikviáře pevnou součástí retabula oltáře. Vzácnější jsou celá těla mučedníků a světců, uchovávané v prosklených tumbách a rovněž vystavená úctě v prostoru kostela nebo kaple.

Relikviář sv. Jana z Touyl

Relikviář sv. Jana z Touyl z roku 1328. Zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain
Relikviář sv. Jana z Touyl z roku 1328. Zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain


Zkuste zjistit více informací o slovu Relikviář v následujících zdrojích

Hledat slovo Relikviář ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Relikviář ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat heslo Relikviář ve Wikislovníku

Najít pojem Relikviář ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Relikviář ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Relikviář ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Relikviář například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená Relikviář? resp. co znamená výraz Relikviář? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Relikviář, odpověď na dotaz co je to Relikviář?. Víte např. kdo to je Daniela Kolářová? Znáte a víte kdo je Pizda? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle různých oborů. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Náboženství. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?