Co je Relikviář?
Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Relikviář
Relikviář je ozdobná schránka na ostatky svatých. Nemusí v nich být uloženy jen části těl, ale třeba také části oděvu nebo nějaké předměty, které svatému patřily. Velmi ceněné byly např. údajně pravé třísky nebo kousky dřeva z Kristova kříže (jedna taková tříska je uložena přímo ve Svatováclavské koruně, hlavní součásti českých korunovačních klenotů). Relikvie byly ve středověku velmi ceněné, a čím více jich nějaký kostel nebo klášter vlastnil, tím byl "atraktivnější" pro poutníky. Poutníci, stejně jako dnešní turisté, byli významným zdrojem příjmu místních obyvatel. Není třeba dodávat, že prodej svatých ostatků byl svého druhu výnosný byznys a právě proto by někteří světci měli, kdyby byly všechny relikvie pravé, tři ruce, dvě hlavy a podobně. Existují např. tři lebky připisované svatému Vojtěchovi. Nejvýznamnějším relikviářem v České republice je Relikviář svatého Maura, který se nachází na zámku v Bečově nad Teplou.
Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz
Relikviář sv. Jana z Touyl
Relikviář sv. Jana z Touyl z roku 1328. Zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain
Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Relikviář?
Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.
Relikviář je schránka na relikvie. Jsou v ní uloženy, a často i vystaveny, části těl světců nebo předměty, nějakým způsobem související s Ježíšem Kristem.
Relikviář měl devoční význam. Díky tomu, že uchovával ostatky, lidé věřili, že má v sobě jakousi posvátnou sílu. Dotýkali se relikviářů, což jim mělo přinést ve spojení s modlitbou zvláštní požehnání. V katolických kostelech jsou relikviáře celkem běžné, nejvíce je drobných ostatkových relikviářů ve tvaru drobné monstrance. Jsou v nich uchovávány drobné ostatky světců (kůstky, části oděvu) nebo částky dřeva, dotýkané se svatým křížem. Mnohdy jsou relikviáře pevnou součástí retabula oltáře. Vzácnější jsou celá těla mučedníků a světců, uchovávané v prosklených tumbách a rovněž vystavená úctě v prostoru kostela nebo kaple.
Hledejte pojem Relikviář v následujících vyhledávačích
Hledat heslo Relikviář na Google.cz
Chraňte své soukromí a hledejte slovo Relikviář ve vyhledávači DuckDuckGo
Najít pojem Relikviář ve vyhledávači Yandex
Hledat termín Relikviář ve slovníku cizích slov od Seznam.cz
Zkusit najít frázi Relikviář ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Relikviář ve Wikimedia Commons
Dál můžete zkusit hledat slovo Relikviář například v metavyhledávači Info.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikizdrojích, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.
Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů
Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co znamená slovo Relikviář? resp. co se přesně ukrývá za slovem Relikviář? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Relikviář, odpověď na dotaz co je to Relikviář?. Víte např. kdo to je Sádrokartonář? Znáte a víte kdo je Buchta? Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Relikviář i jinde než v sekci než v náboženství. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.
Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.
Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?