Co je to?
Odborný výraz, definice slova Polyuretan. Co znamená slovo Polyuretan z kategorie Materiály?

Co je Polyuretan?

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Polyuretan?

Polyuretan, zkráceně PU, je jeden z druhů polymeru. Je nejpopulárnějším a nejčastěji využívaným polymerem. Má totiž obrovské možnosti použití. Proces vzniku polyuretanu se nazývá adiční polymerace. Při ní se multifunkční izokyanáty míchají s ropnými polyoly. Dojde tak k chemické reakci a tvorbě polyuretanu, většinou ve formě pěny. Díky polyolové složce, ve které jsou obsaženy pomocné látky, lze ovlivňovat výsledné vlastnosti polyuretanu. Změnou těchto složek lze ovlivnit pevnost, pružnost i tuhost. Polyuretan pak lze použít na mnoha místech.
Velmi rozšířený je ve stavebnictví, kde se využívá v betonu, na izolaci stěn, nádrží, k upevňování a utěsňování spojů například na výrobních linkách. Polyuretanové plasty přispívají k udržitelnějšímu a efektivnějšímu využívání přírodních zdrojů. PUR pěny nacházejí široké využití v automobilovém průmyslu, protože vykazuje vlastnosti materiálu pohlcujícího nárazy. V dopravě se pak používají i polyuretanové nátěry. PU pěna je vhodným materiálem i v oblasti dopravy i výroby nábytku. Izolace z něj účinně ochraňuje před hlukem. Univerzálnost a jedinečné vlastnosti dělají z polyuretanu materiál budoucnosti.


Co je to Polyuretan? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Polyuretan. Co znamená slovo Polyuretan z kategorie Materiály?

Texty mohou obsahovat chyby. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Tento text (Polyuretan) můžete sdílet s přáteli na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Polyuretan patří do kategorie materiály

Klíčová slova: co je to Polyuretan?, slovo, materiály, přesný význam, slovník, termín, co to je, lexikon, materiály, informace, Polyuretan, definice pojmu, význam, význam slova, formulace, význam pojmu, definice, wiki


Pojem Polyuretan je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Polyuretan píše následující

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Polyuretan je polymer, který se vyrábí polyadicí diisokyanátů s dvojsytnými nebo vícesytnými alkoholy za vzniku karbamátové (uretanové) vazby.
Polyuretany jsou lehké, pevné, pružné, otěruvzdorné. Tyto vlastnosti jsou velmi důležité pro celou řadu výrobků. Polyuretany se dnes využívají především k izolaci budov (cca 30 %), při výrobě nábytku a matrací (cca 20 %), v automobilovém průmyslu (cca 15 %), pro výrobu barev a laků (cca 10 %) a mnoha dalších produktů.

Další informační zdroje o slovu Polyuretan

Zkusit najít termín Polyuretan ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Polyuretan ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo Polyuretan ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Polyuretan na Google obrázcích

Zkusit najít slovo Polyuretan ve vyhledávači Yahoo

Hledat frázi Polyuretan ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Polyuretan například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Teďka již bezesporu víte jaký je význam slova Polyuretan? resp. jaký je význam pojmu Polyuretan? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Polyuretan, odpověď na dotaz co je to Polyuretan?. Víte např. kdo to je Proutník? Znáte a víte kdo je Dagmar Honsová? Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v materiály. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie materiály, borovice, polyuretan, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.