Co je to?
Odborný výraz, definice slova Zlatý řez. Co znamená slovo Zlatý řez z kategorie Matematika?

Co je Zlatý řez? Definice pojmu

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Zlatý řez?

Zlatý řez je jiné označení pro Fibonacciho číslo – 1.61803… , které označuje ideální poměr mezi délkami. Je známo již od starověku, označení zlatý poměr získalo v 19. století. Vzniká rozdělením úsečky na dvě základní části. Poměr větší části k menší musí odpovídat poměru celé úsečky k větší části. Vzniklá hodnota je iracionální číslo.
Zlatý řez se využívá nejen v matematice, ale i v umění, a v současnosti se s ní hojně setkat i v teorii fotografie, kde jako poměr stran působí esteticky příznivě. Zlatý řez lze objevit i v mnoha přírodních úkazech.


Co je to Zlatý řez? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Zlatý řez. Co znamená slovo Zlatý řez z kategorie Matematika?

Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Text vytvořen pro Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Zlatý řez s partnery, kolegy a kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Zlatý řez patří do kategorie matematika

Klíčová slova: formulace, informace, odborný výraz, názvosloví, význam, vysvětlení, popis, slovník, definice pojmu, lexikon, co je to Zlatý řez?, význam slova, přesný výraz, přesný význam, co to je, heslo, terminus technicus, matematika


Pojem Zlatý řez je v kategorii matematika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Zlatý řez? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Jako zlatý řez (latinsky sectio aurea) se označuje poměr o hodnotě přibližně 1,618. V umění a fotografii je pokládán za ideální proporci mezi různými délkami. Zlatý řez vznikne rozdělením úsečky na dvě části tak, že poměr větší části k menší je stejný jako poměr celé úsečky k větší části. Hodnota tohoto poměru je rovna iracionálnímu číslu.

Internetové odkazy na vyhledávače

Najít heslo Zlatý řez ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Zlatý řez na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Zlatý řez ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Zlatý řez ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo Zlatý řez ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Zlatý řez ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Zlatý řez například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Teď už víte co znamená slovo Zlatý řez? resp. jaký je význam slova Zlatý řez? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Zlatý řez, odpověď na dotaz co je to Zlatý řez?. Víte např. kdo to je Petr Hapka? Znáte a víte kdo je Wabi Daněk? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je matematika. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.