Co je to?
Výraz, termín, definice slova Prolog. Co znamená odborný pojem Prolog z kategorie Literatura?

Co je to Prolog? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Prolog?

Prolog je pojmenování používané pro označení úvodní části nějakého díla, nejčastěji dramatu. Často se však toto slovo využívá pro jakoukoli předmluvu. Prolog v řeckých dramatech pronášela vždy nějaká božská postava, která ještě před zahájením samotné hry promlouvala k publiku a vysvětlovala podstatu hry, takže ji diváci lépe pochopili a dali jí náležité ocenění. Těmto promluvám byl přisuzován velký význam, někdy se jednalo o celou povídku a na tu pak navázalo samotné drama. Za autora prologu je považován Euripidés. Římské drama dávalo prologu ještě větší význam, forma byla často básnická. Podobně vypadaly i některé prology v době alžbětinského divadla.
Jako prolog také bývají označovány liturgické sborníky obsahující stručnou formu životopisů svatých. Ty vznikaly kolem 12. století především v písemnictví Slovanů. Šlo o překlad byzantských spisů, které byly postupně obohacovány o životopisy místních světců.


Co je to Prolog? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Prolog. Co znamená odborný pojem Prolog z kategorie Literatura?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Prolog? Potom se o definici podělte s kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Prolog se nachází v kategorii literatura

Klíčová slova: odborný výraz, vysvětlení, termín, literatura, heslo, význam pojmu, definice pojmu, přesný význam, přesný výraz, informace, definice, wiki, co znamená, popis, synonymum, význam slova, co je to Prolog?, terminus technicus


Pojem Prolog je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Prolog? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Prolog (řecky πρόλογος prologos < πρό před + λόγος slovo, řeč) je úvodní část spisu, která má obvykle za úkol uvést drama. V širším smyslu se však používá pro předmluvu jakéhokoli druhu (podobně jako latinské praefatio).

Pro více informací o heslu Prolog zkuste navštívit tyto odkazy

Vyhledat slovo Prolog ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Prolog ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Prolog ve Wikizdrojích

Najít slovo Prolog ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Prolog ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Prolog ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Prolog například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Teď už víte co znamená slovo Prolog? resp. co se přesně ukrývá za slovem Prolog? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Prolog, odpověď na dotaz co je to Prolog?. Víte např. kdo to je Poustevník? Znáte a víte kdo je Pokrytec? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než literatura). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.