Co je to?
Definice odborného termínu, slova Prolog. Co znamená pojem Prolog z kategorie Literatura?

Co je Prolog? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Prolog?

Prolog je pojmenování používané pro označení úvodní části nějakého díla, nejčastěji dramatu. Často se však toto slovo využívá pro jakoukoli předmluvu. Prolog v řeckých dramatech pronášela vždy nějaká božská postava, která ještě před zahájením samotné hry promlouvala k publiku a vysvětlovala podstatu hry, takže ji diváci lépe pochopili a dali jí náležité ocenění. Těmto promluvám byl přisuzován velký význam, někdy se jednalo o celou povídku a na tu pak navázalo samotné drama. Za autora prologu je považován Euripidés. Římské drama dávalo prologu ještě větší význam, forma byla často básnická. Podobně vypadaly i některé prology v době alžbětinského divadla.
Jako prolog také bývají označovány liturgické sborníky obsahující stručnou formu životopisů svatých. Ty vznikaly kolem 12. století především v písemnictví Slovanů. Šlo o překlad byzantských spisů, které byly postupně obohacovány o životopisy místních světců.


Co je to Prolog? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Prolog. Co znamená pojem Prolog z kategorie Literatura?

Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Prolog? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Výraz Prolog patří do sekce literatura

Klíčová slova: přesný výraz, vysvětlení, wiki, informace, synonymum, heslo, terminologie, formulace, co to je, slovo, názvosloví, popis, přesný význam, význam slova, termín, lexikon, co je to Prolog?, literatura


Pojem Prolog je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Prolog?

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Prolog (řecky πρόλογος prologos < πρό před + λόγος slovo, řeč) je úvodní část spisu, která má obvykle za úkol uvést drama. V širším smyslu se však používá pro předmluvu jakéhokoli druhu (podobně jako latinské praefatio).

Jiné zdroje informací o pojmu Prolog

Najít pojem Prolog ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Prolog ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Prolog ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Prolog ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat pojem Prolog ve vyhledávači Qwant

Najít termín Prolog ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Prolog například v Google obrázcích, v nabídce zboží na Heureka.cz, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Teď už víte co znamená slovo Prolog? resp. co označuje slovo Prolog? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Prolog, odpověď na dotaz co je to Prolog?. Víte např. kdo to je Kevin Spacey? Znáte a víte kdo je Martin Koloc? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je literatura. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.