Co je to?
Definice odborného termínu, slova Chirurgická rouška. Co znamená pojem Chirurgická rouška z kategorie Lékařství?

Co je Chirurgická rouška?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Chirurgická rouška

Chirurgická rouška, jinak také ústenka nebo obličejová rouška, je prostředek, původně určený zdravotnickým pracovníkům, kteří ji používají během operačních zákroků. Má zachycovat aerosol a kapénky, které by se mohly přenášet z úst a nosu uživatele roušky. Chirurgické roušky se využívají také při kojení. Materiálem pro jejich výrobu je netkaný materiál nebo papír. Rouška má obvykle tři vrstvy, dvě z netkané textilie, mezi nimiž je umístěn materiál foukaný z taveniny. Ten se chová jako filtr a má bránit mikrobům ve vstupu do masky i v jejím opuštění. Materiál je nařasený nebo skládaný do záhybů. Většinou se jedná o tři záhyby, díky kterým je možnou roušku přetáhnout přes i přes bradu. K upevnění roušky se užívá ušní smyčka, vázání ze čtyř popruhů, nebo čelenkový elastický pásek.
Chirurgické roušky však nebyly určeny k ochraně před virovými částicemi nebo vzdušnými bakteriemi, mají nižší účinnost než respirátory nebo speciální masky. Užívání chirurgických roušek bylo běžné ve východoasijských zemích i před pandemií koronaviru. Sloužily jako ochrana před smogem a nemocemi přenášenými vzduchem. V současnosti se vzhledem k pandemii masově využívají po celém světě.


Co je to Chirurgická rouška? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Chirurgická rouška. Co znamená pojem Chirurgická rouška z kategorie Lékařství?

Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Text vytvořen pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vaším okruhem známých osob na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Chirurgická rouška patří do sekce lékařství

Klíčová slova: slovník, termín, informace, vysvětlení, co znamená, synonymum, lékařství, definice pojmu, co je to Chirurgická rouška?, lékařství, pojem, názvosloví, formulace, význam, odborný výraz, přesný výraz, heslo, definice


Pojem Chirurgická rouška je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Chirurgická rouška? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Chirurgická rouška, známá také jako chirurgická ústenka, lékařská maska nebo jednoduše jako rouška na obličej, je určena k nošení zdravotnickými pracovníky během chirurgického zákroku a během kojení, aby zachytila bakterie zalévané v kapénkách a aerosolech z úst a nosu nositele. Nejsou navrženy tak, aby chránily uživatele před vdechováním vzdušných bakterií nebo virových částic a jsou méně účinné než respirátory, jako jsou masky N95 nebo FFP, které poskytují lepší ochranu díky jejich materiálu, tvaru a těsnosti. Nicméně jsou lepší než podomácku vyrobené improvizované roušky. Látkové roušky nejsou pro zdravotnictví doporučovány. Záleží také na správnosti použití. Například nedoléhání roušky k obličeji z důvodu neoholené tváře snižuje její účinnost.

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít frázi Chirurgická rouška ve vyhledávači Yahoo

Najít heslo Chirurgická rouška ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít pojem Chirurgická rouška ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Chirurgická rouška na Google.cz

Hledat termín Chirurgická rouška ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Chirurgická rouška ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Chirurgická rouška například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Teďka už zajisté víte co znamená Chirurgická rouška? resp. co vlastně znamená slovo Chirurgická rouška? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chirurgická rouška, odpověď na dotaz co je to Chirurgická rouška?. Víte např. kdo to je José Carreras? Znáte a víte kdo je Zuzana Tvarůžková? Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pojmy mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v lékařství. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, Rentgen těla, chirurgická rouška, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..