Co je to?
Definice výrazu, termínu Chirurgická rouška. Co znamená odborný pojem Chirurgická rouška z kategorie Lékařství?

Co je Chirurgická rouška? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Chirurgická rouška?

Chirurgická rouška, jinak také ústenka nebo obličejová rouška, je prostředek, původně určený zdravotnickým pracovníkům, kteří ji používají během operačních zákroků. Má zachycovat aerosol a kapénky, které by se mohly přenášet z úst a nosu uživatele roušky. Chirurgické roušky se využívají také při kojení. Materiálem pro jejich výrobu je netkaný materiál nebo papír. Rouška má obvykle tři vrstvy, dvě z netkané textilie, mezi nimiž je umístěn materiál foukaný z taveniny. Ten se chová jako filtr a má bránit mikrobům ve vstupu do masky i v jejím opuštění. Materiál je nařasený nebo skládaný do záhybů. Většinou se jedná o tři záhyby, díky kterým je možnou roušku přetáhnout přes i přes bradu. K upevnění roušky se užívá ušní smyčka, vázání ze čtyř popruhů, nebo čelenkový elastický pásek.
Chirurgické roušky však nebyly určeny k ochraně před virovými částicemi nebo vzdušnými bakteriemi, mají nižší účinnost než respirátory nebo speciální masky. Užívání chirurgických roušek bylo běžné ve východoasijských zemích i před pandemií koronaviru. Sloužily jako ochrana před smogem a nemocemi přenášenými vzduchem. V současnosti se vzhledem k pandemii masově využívají po celém světě.


Co je to Chirurgická rouška? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Chirurgická rouška. Co znamená odborný pojem Chirurgická rouška z kategorie Lékařství?

Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Chirurgická rouška s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Termín Chirurgická rouška je v kategorii lékařství

Klíčová slova: význam pojmu, popis, co znamená, definice pojmu, slovo, heslo, wiki, terminologie, formulace, přesný výraz, význam slova, termín, slovník, význam, vysvětlení, odborné názvosloví, definice, odborný výraz


Pojem Chirurgická rouška je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Chirurgická rouška?

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Chirurgická rouška, známá také jako chirurgická ústenka, lékařská maska nebo jednoduše jako rouška na obličej, je určena k nošení zdravotnickými pracovníky během chirurgického zákroku a během kojení, aby zachytila bakterie zalévané v kapénkách a aerosolech z úst a nosu nositele. Nejsou navrženy tak, aby chránily uživatele před vdechováním vzdušných bakterií nebo virových částic a jsou méně účinné než respirátory, jako jsou masky N95 nebo FFP, které poskytují lepší ochranu díky jejich materiálu, tvaru a těsnosti. Nicméně jsou lepší než podomácku vyrobené improvizované roušky. Látkové roušky nejsou pro zdravotnictví doporučovány. Záleží také na správnosti použití. Například nedoléhání roušky k obličeji z důvodu neoholené tváře snižuje její účinnost.

Pro další informace o termínu Chirurgická rouška zkuste tyto odkazy

Vyhledat termín Chirurgická rouška ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Chirurgická rouška ve Wikislovníku

Hledat slovo Chirurgická rouška ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Chirurgická rouška ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Chirurgická rouška ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Chirurgická rouška na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Chirurgická rouška například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Chirurgická rouška? resp. co přesně označuje termín Chirurgická rouška? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chirurgická rouška, odpověď na dotaz co je to Chirurgická rouška?. Víte např. kdo to je Řezník? Znáte a víte kdo je Yana Gupta? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Můžete se proto pokusit najít heslo Chirurgická rouška i v jiné sekci než v lékařství. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..