Co je to?
Výraz, termín, definice slova Chirurgická rouška. Co znamená odborný pojem Chirurgická rouška z kategorie Lékařství?

Co je to Chirurgická rouška? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Chirurgická rouška

Chirurgická rouška, jinak také ústenka nebo obličejová rouška, je prostředek, původně určený zdravotnickým pracovníkům, kteří ji používají během operačních zákroků. Má zachycovat aerosol a kapénky, které by se mohly přenášet z úst a nosu uživatele roušky. Chirurgické roušky se využívají také při kojení. Materiálem pro jejich výrobu je netkaný materiál nebo papír. Rouška má obvykle tři vrstvy, dvě z netkané textilie, mezi nimiž je umístěn materiál foukaný z taveniny. Ten se chová jako filtr a má bránit mikrobům ve vstupu do masky i v jejím opuštění. Materiál je nařasený nebo skládaný do záhybů. Většinou se jedná o tři záhyby, díky kterým je možnou roušku přetáhnout přes i přes bradu. K upevnění roušky se užívá ušní smyčka, vázání ze čtyř popruhů, nebo čelenkový elastický pásek.
Chirurgické roušky však nebyly určeny k ochraně před virovými částicemi nebo vzdušnými bakteriemi, mají nižší účinnost než respirátory nebo speciální masky. Užívání chirurgických roušek bylo běžné ve východoasijských zemích i před pandemií koronaviru. Sloužily jako ochrana před smogem a nemocemi přenášenými vzduchem. V současnosti se vzhledem k pandemii masově využívají po celém světě.


Co je to Chirurgická rouška? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Chirurgická rouška. Co znamená odborný pojem Chirurgická rouška z kategorie Lékařství?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Chirurgická rouška? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi známými a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Chirurgická rouška je v kategorii lékařství

Klíčová slova: význam, pojem, lékařství, formulace, co je to Chirurgická rouška?, názvosloví, co znamená, terminus technicus, definice, wiki, termín, význam slova, synonymum, heslo, terminologie, lékařství, Chirurgická rouška, informace


Pojem Chirurgická rouška je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Chirurgická rouška?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Chirurgická rouška, známá také jako chirurgická ústenka, lékařská maska nebo jednoduše jako rouška na obličej, je určena k nošení zdravotnickými pracovníky během chirurgického zákroku a během kojení, aby zachytila bakterie zalévané v kapénkách a aerosolech z úst a nosu nositele. Nejsou navrženy tak, aby chránily uživatele před vdechováním vzdušných bakterií nebo virových částic a jsou méně účinné než respirátory, jako jsou masky N95 nebo FFP, které poskytují lepší ochranu díky jejich materiálu, tvaru a těsnosti. Nicméně jsou lepší než podomácku vyrobené improvizované roušky. Látkové roušky nejsou pro zdravotnictví doporučovány. Záleží také na správnosti použití. Například nedoléhání roušky k obličeji z důvodu neoholené tváře snižuje její účinnost.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat výraz Chirurgická rouška ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Chirurgická rouška ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Chirurgická rouška ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Chirurgická rouška na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Chirurgická rouška ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Chirurgická rouška ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Chirurgická rouška například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Chirurgická rouška? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Chirurgická rouška? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chirurgická rouška, odpověď na dotaz co je to Chirurgická rouška?. Víte např. kdo to je Mark Wahlberg? Znáte a víte kdo je Mars? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než lékařství). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..