Co je to?
Výraz, termín, definice slova Chirurgická rouška. Co znamená odborný pojem Chirurgická rouška z kategorie Lékařství?

Co je to Chirurgická rouška? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Chirurgická rouška?

Chirurgická rouška, jinak také ústenka nebo obličejová rouška, je prostředek, původně určený zdravotnickým pracovníkům, kteří ji používají během operačních zákroků. Má zachycovat aerosol a kapénky, které by se mohly přenášet z úst a nosu uživatele roušky. Chirurgické roušky se využívají také při kojení. Materiálem pro jejich výrobu je netkaný materiál nebo papír. Rouška má obvykle tři vrstvy, dvě z netkané textilie, mezi nimiž je umístěn materiál foukaný z taveniny. Ten se chová jako filtr a má bránit mikrobům ve vstupu do masky i v jejím opuštění. Materiál je nařasený nebo skládaný do záhybů. Většinou se jedná o tři záhyby, díky kterým je možnou roušku přetáhnout přes i přes bradu. K upevnění roušky se užívá ušní smyčka, vázání ze čtyř popruhů, nebo čelenkový elastický pásek.
Chirurgické roušky však nebyly určeny k ochraně před virovými částicemi nebo vzdušnými bakteriemi, mají nižší účinnost než respirátory nebo speciální masky. Užívání chirurgických roušek bylo běžné ve východoasijských zemích i před pandemií koronaviru. Sloužily jako ochrana před smogem a nemocemi přenášenými vzduchem. V současnosti se vzhledem k pandemii masově využívají po celém světě.


Co je to Chirurgická rouška? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Chirurgická rouška. Co znamená odborný pojem Chirurgická rouška z kategorie Lékařství?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text se známými na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Heslo Chirurgická rouška patří do sekce lékařství

Klíčová slova: definice, definice pojmu, přesný význam, informace, odborný výraz, význam slova, terminus technicus, odborné názvosloví, co to je, co je to Chirurgická rouška?, lékařství, heslo, Chirurgická rouška, slovník, přesný výraz, lexikon, názvosloví, co znamená


Pojem Chirurgická rouška je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Chirurgická rouška? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Chirurgická rouška, známá také jako chirurgická ústenka, lékařská maska nebo jednoduše jako rouška na obličej, je určena k nošení zdravotnickými pracovníky během chirurgického zákroku a během kojení, aby zachytila bakterie zalévané v kapénkách a aerosolech z úst a nosu nositele. Nejsou navrženy tak, aby chránily uživatele před vdechováním vzdušných bakterií nebo virových částic a jsou méně účinné než respirátory, jako jsou masky N95 nebo FFP, které poskytují lepší ochranu díky jejich materiálu, tvaru a těsnosti. Nicméně jsou lepší než podomácku vyrobené improvizované roušky. Látkové roušky nejsou pro zdravotnictví doporučovány. Záleží také na správnosti použití. Například nedoléhání roušky k obličeji z důvodu neoholené tváře snižuje její účinnost.

Hledejte v dalších zdrojích

Najít slovo Chirurgická rouška ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Chirurgická rouška ve Wikizdrojích

Najít výraz Chirurgická rouška ve Wikislovníku

Vyhledat heslo Chirurgická rouška ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Chirurgická rouška ve Wikimedia Commons

Najít heslo Chirurgická rouška ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Chirurgická rouška například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Chirurgická rouška? resp. jaká je definice slova Chirurgická rouška? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chirurgická rouška, odpověď na dotaz co je to Chirurgická rouška?. Víte např. kdo to je Cher? Znáte a víte kdo je Adónis? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci lékařství U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..