Co je to?
Definice výrazu Sorbitol. Co znamená odborný pojem Sorbitol z kategorie Jídlo?

Co je Sorbitol?

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Sorbitol

Sorbitol je sacharid (alkoholický cukr), který se používá jako náhražkové sladidlo v cukrovinkách nebo žvýkačkách. Sorbitol je vhodný jako náhradní sladidlo pro diabetiky. Vyrábí se z glukózy. Přirozeně se vyskytuje např. v třešních nebo v hruškách. Přítomnost sorbitolu ve výrobku zjistíte podle označení kódem E420.


Co je to Sorbitol? Význam slova, termín, Definice výrazu Sorbitol. Co znamená odborný pojem Sorbitol z kategorie Jídlo?

Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s kolegy, přáteli a partnery na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Heslo Sorbitol je v sekci jídlo

Klíčová slova: Sorbitol, lexikon, termín, synonymum, vysvětlení, pojem, terminus technicus, formulace, definice pojmu, názvosloví, co je to Sorbitol?, odborné názvosloví, terminologie, jídlo, význam pojmu, význam slova, informace, wiki


Pojem Sorbitol je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Sorbitol? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sorbitol (sorbit, D-glucitol) je alkoholický cukr (alditol). Je obsažen v ovoci, zejména v třešních a hruškách. Izolován byl poprvé v roce 1872 z jeřábu ptačího. Užívá se jako náhradní sladidlo při výrobě pečiva, cukrovinek, žvýkaček aj.
Průmyslově se vyrábí redukcí glukosy. Výrobu sorbitolu ze sacharózy lze realizovat dvěma způsoby – chemickou a biochemickou cestou. V obou případech je nejprve nutné rozštěpit molekulu sacharózy na glukózu a fruktózu a dále pracovat s těmito monosacharidy. Vedlejším produktem technologie výroby sorbitolu je fruktózový sirup.
Sorbitol je používán jako náhradní sladidlo pro diabetiky. Má poloviční sladivost než běžný cukr a v organismu se mění na fruktosu. Dále se používá pro přípravu infúzních roztoků, pro výrobu vitamínu C, tenzidů, léků, zubních past a nízkoimpulzních raketových pohonných směsí. Ve členských státech EU se sorbitol označuje na výrobcích kódem E420.

Molekula sorbitolu

Molekula náhradního sladidla sorbitolu. Autor: Kemikungen, zdroj: Wikimedia commons
Molekula náhradního sladidla sorbitolu. Autor: Kemikungen, zdroj: Wikimedia commons


Další zdroje informací

Zkusit najít Sorbitol ve Wikislovníku

Hledat frázi Sorbitol ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem Sorbitol ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Sorbitol ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Sorbitol ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Sorbitol ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Sorbitol například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, v metavyhledávači Info.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Teďka již bezesporu víte co to je Sorbitol? resp. jaký je význam pojmu Sorbitol? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sorbitol, odpověď na dotaz co je to Sorbitol?. Víte např. kdo to je Pavel Landovský? Znáte a víte kdo je Hypoteční poradce? Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto hledat termín Sorbitol hledat i v jiných kategoriích (než jídlo). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie jídlo, jahody, sorbitol, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.