Co je to?
Odborný výraz, definice slova Sorbitol. Co znamená slovo Sorbitol z kategorie Jídlo?

Co je Sorbitol? Definice pojmu

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Sorbitol

Sorbitol je sacharid (alkoholický cukr), který se používá jako náhražkové sladidlo v cukrovinkách nebo žvýkačkách. Sorbitol je vhodný jako náhradní sladidlo pro diabetiky. Vyrábí se z glukózy. Přirozeně se vyskytuje např. v třešních nebo v hruškách. Přítomnost sorbitolu ve výrobku zjistíte podle označení kódem E420.


Co je to Sorbitol? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Sorbitol. Co znamená slovo Sorbitol z kategorie Jídlo?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Text napsán pro Superia.cz

Tento text (Sorbitol) můžete sdílet se známými na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Výraz Sorbitol patří do kategorie jídlo

Klíčová slova: jídlo, odborné názvosloví, wiki, popis, Sorbitol, vysvětlení, definice pojmu, jídlo, přesný výraz, synonymum, terminus technicus, přesný význam, slovník, co je to Sorbitol?, co znamená, formulace, termín, názvosloví


Pojem Sorbitol je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Sorbitol? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sorbitol (sorbit, D-glucitol) je alkoholický cukr (alditol). Je obsažen v ovoci, zejména v třešních a hruškách. Izolován byl poprvé v roce 1872 z jeřábu ptačího. Užívá se jako náhradní sladidlo při výrobě pečiva, cukrovinek, žvýkaček aj.
Průmyslově se vyrábí redukcí glukosy. Výrobu sorbitolu ze sacharózy lze realizovat dvěma způsoby – chemickou a biochemickou cestou. V obou případech je nejprve nutné rozštěpit molekulu sacharózy na glukózu a fruktózu a dále pracovat s těmito monosacharidy. Vedlejším produktem technologie výroby sorbitolu je fruktózový sirup.
Sorbitol je používán jako náhradní sladidlo pro diabetiky. Má poloviční sladivost než běžný cukr a v organismu se mění na fruktosu. Dále se používá pro přípravu infúzních roztoků, pro výrobu vitamínu C, tenzidů, léků, zubních past a nízkoimpulzních raketových pohonných směsí. Ve členských státech EU se sorbitol označuje na výrobcích kódem E420.

Molekula sorbitolu

Molekula náhradního sladidla sorbitolu. Autor: Kemikungen, zdroj: Wikimedia commons
Molekula náhradního sladidla sorbitolu. Autor: Kemikungen, zdroj: Wikimedia commons


Další zdroje informací

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Sorbitol ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Sorbitol ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít pojem Sorbitol ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Sorbitol ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Sorbitol ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Sorbitol ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Sorbitol například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Nyní již víte co znamená slovo Sorbitol? resp. jaký je význam pojmu Sorbitol? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sorbitol, odpověď na dotaz co je to Sorbitol?. Víte např. kdo to je Jitka Kocurová? Znáte a víte kdo je Hypoteční poradce? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste hledat odborný výraz Sorbitol i v jiné sekci než je kategorie jídlo. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.