Co je to?
Definice výrazu, termínu Sorbitol. Co znamená odborný pojem Sorbitol z kategorie Jídlo?

Co je to Sorbitol? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Sorbitol

Sorbitol je sacharid (alkoholický cukr), který se používá jako náhražkové sladidlo v cukrovinkách nebo žvýkačkách. Sorbitol je vhodný jako náhradní sladidlo pro diabetiky. Vyrábí se z glukózy. Přirozeně se vyskytuje např. v třešních nebo v hruškách. Přítomnost sorbitolu ve výrobku zjistíte podle označení kódem E420.


Co je to Sorbitol? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Sorbitol. Co znamená odborný pojem Sorbitol z kategorie Jídlo?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Sorbitol? se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Sorbitol je v sekci Jídlo

Klíčová slova: termín, Jídlo, co znamená, odborné názvosloví, heslo, význam slova, wiki, terminologie, význam, přesný výraz, vysvětlení, definice pojmu, lexikon, informace, Sorbitol, formulace, popis, přesný význam


Pojem Sorbitol je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Sorbitol? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sorbitol (sorbit, D-glucitol) je alkoholický cukr (alditol). Je obsažen v ovoci, zejména v třešních a hruškách. Izolován byl poprvé v roce 1872 z jeřábu ptačího. Užívá se jako náhradní sladidlo při výrobě pečiva, cukrovinek, žvýkaček aj.
Průmyslově se vyrábí redukcí glukosy. Výrobu sorbitolu ze sacharózy lze realizovat dvěma způsoby – chemickou a biochemickou cestou. V obou případech je nejprve nutné rozštěpit molekulu sacharózy na glukózu a fruktózu a dále pracovat s těmito monosacharidy. Vedlejším produktem technologie výroby sorbitolu je fruktózový sirup.
Sorbitol je používán jako náhradní sladidlo pro diabetiky. Má poloviční sladivost než běžný cukr a v organismu se mění na fruktosu. Dále se používá pro přípravu infúzních roztoků, pro výrobu vitamínu C, tenzidů, léků, zubních past a nízkoimpulzních raketových pohonných směsí. Ve členských státech EU se sorbitol označuje na výrobcích kódem E420.

Molekula sorbitolu

Molekula náhradního sladidla sorbitolu. Autor: Kemikungen, zdroj: Wikimedia commons
Molekula náhradního sladidla sorbitolu. Autor: Kemikungen, zdroj: Wikimedia commons


Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat termín Sorbitol ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Sorbitol ve Wikimedia Commons

Najít výraz Sorbitol ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít termín Sorbitol na Google.cz

Vyhledat výraz Sorbitol ve Wikislovníku

Najít slovo Sorbitol ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Sorbitol například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Sorbitol? resp. jaká je definice termínu Sorbitol? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sorbitol, odpověď na dotaz co je to Sorbitol?. Víte např. kdo to je Larry Flynt? Znáte a víte kdo je Bigfoot? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Jídlo). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.