Co je to?
Definice výrazu, termínu Sorbitol. Co znamená odborný pojem Sorbitol z kategorie Jídlo?

Co je to Sorbitol? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Sorbitol?

Sorbitol je sacharid (alkoholický cukr), který se používá jako náhražkové sladidlo v cukrovinkách nebo žvýkačkách. Sorbitol je vhodný jako náhradní sladidlo pro diabetiky. Vyrábí se z glukózy. Přirozeně se vyskytuje např. v třešních nebo v hruškách. Přítomnost sorbitolu ve výrobku zjistíte podle označení kódem E420.


Co je to Sorbitol? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Sorbitol. Co znamená odborný pojem Sorbitol z kategorie Jídlo?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text vytvořen pro server Superia.cz

Definici pojmu Sorbitol sdílejte s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Sorbitol je v kategorii Jídlo

Klíčová slova: přesný význam, co to je, Jídlo, definice, termín, synonymum, slovo, co je to Sorbitol?, pojem, informace, Jídlo, názvosloví, terminologie, heslo, definice pojmu, lexikon, přesný výraz, odborné názvosloví


Pojem Sorbitol je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Sorbitol dozvíte následující

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Sorbitol (sorbit, D-glucitol) je alkoholický cukr (alditol). Je obsažen v ovoci, zejména v třešních a hruškách. Izolován byl poprvé v roce 1872 z jeřábu ptačího. Užívá se jako náhradní sladidlo při výrobě pečiva, cukrovinek, žvýkaček aj.
Průmyslově se vyrábí redukcí glukosy. Výrobu sorbitolu ze sacharózy lze realizovat dvěma způsoby – chemickou a biochemickou cestou. V obou případech je nejprve nutné rozštěpit molekulu sacharózy na glukózu a fruktózu a dále pracovat s těmito monosacharidy. Vedlejším produktem technologie výroby sorbitolu je fruktózový sirup.
Sorbitol je používán jako náhradní sladidlo pro diabetiky. Má poloviční sladivost než běžný cukr a v organismu se mění na fruktosu. Dále se používá pro přípravu infúzních roztoků, pro výrobu vitamínu C, tenzidů, léků, zubních past a nízkoimpulzních raketových pohonných směsí. Ve členských státech EU se sorbitol označuje na výrobcích kódem E420.

Molekula sorbitolu

Molekula náhradního sladidla sorbitolu. Autor: Kemikungen, zdroj: Wikimedia commons
Molekula náhradního sladidla sorbitolu. Autor: Kemikungen, zdroj: Wikimedia commons


Další informační zdroje

Vyhledat pojem Sorbitol ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Sorbitol ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Sorbitol na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Sorbitol ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Sorbitol ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Sorbitol na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Sorbitol například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Sorbitol? resp. co znamená výraz Sorbitol? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sorbitol, odpověď na dotaz co je to Sorbitol?. Víte např. kdo to je Alexandr Veliký? Znáte a víte kdo je Miroslav Donutil? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Jídlo. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na významy slov, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.