Co je to?
Definice výrazu PageRank. Co znamená odborný pojem PageRank z kategorie Internet?

Co to je PageRank? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu PageRank?

PageRank je základem fungování vyhledávače Google. Jedná se o algoritmus, který posuzuje relevanci (důležitost) webových stránek. Základem algoritmu je hodnocení příchozích a odchozích hypertextových odkazů na webových stránkách. Hodnocení stránky vychází z počtu a hodnocení příchozích odkazů, přičemž odchozí odkaz ze stránky "předává" hodnotu PageRanku na odkazované stránky. Autoři PageRanku jsou Larry Page (od jehož jména je odvozen název algoritmu) a Sergey Brin. V dnešní době při celkovém hodnocení kvality stránek (a z toho vyplývající pozice při hledání) vstupuje do procesu kromě příchozích odkazů i několik set dalších proměnných.

V minulosti byla každá Googlem indexovaná webová stránka ohodnocena tzv. hodnotou GPR 0-10. Od této hodnoty se často odvozovala cena webových stránek nebo reklamních odkazů. Protože docházela k častým manipulacím s cílem vylepšení vlastních GPR na stránkách, došlo ze strany Google ke zrušení zveřejňování GPR. Obdobou GPR od společnosti Google je S-rank od společnosti Seznam.cz nebo MozRank.


Co je to PageRank? Význam slova, termín, Definice výrazu PageRank. Co znamená odborný pojem PageRank z kategorie Internet?

Chyby vyhrazeny. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s blízkými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo PageRank se nachází v sekci Internet

Klíčová slova: odborné názvosloví, co znamená, terminologie, heslo, terminus technicus, popis, Internet, co to je, pojem, synonymum, slovník, názvosloví, PageRank, význam slova, formulace, definice, co je to PageRank?, význam pojmu


Pojem PageRank je v kategorii Internet, ilustrační obrázek

Co označuje termín PageRank? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

PageRank je algoritmus pro ohodnocení důležitosti webových stránek, navržený Larry Pagem a Sergeyem Brinem, tvořící základ vyhledávače Google. (Název algoritmu je dvojsmyslný, šlo by ho přeložit jako “stránkové hodnocení” nebo “Pageovo hodnocení”. Podle vyjádření společnosti Google byl algoritmus pojmenován právě po Pageovi.) Algoritmus využívá strukturu hypertextových odkazů jako vzájemné “doporučování” stránek, ne nepodobné hodnocení vědeckých prací podle počtu citací. Na rozdíl od sledování počtu citací však dovádí tento princip ještě dál: hodnocení stránky se nepočítá z prostého počtu odkazů, které na ni vedou, ale bere se v úvahu i hodnocení odkazujících stránek, signály ze sociálních sítí apod.

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat výraz PageRank ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo PageRank ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz PageRank ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem PageRank na Youtube

Zkusit najít termín PageRank ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem PageRank na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo PageRank například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je PageRank? resp. co znamená výraz PageRank? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu PageRank, odpověď na dotaz co je to PageRank?. Víte např. kdo to je Užitečný idiot? Znáte a víte kdo je Jan Čulík? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Internet). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.