Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Ortodoxie. Co znamená pojem Ortodoxie z kategorie Filozofie?

Co je Ortodoxie?

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Ortodoxie

Ortodoxie je pojem pocházející z řečtiny, v překladu znamená správné učení nebo názor. Označuje se tak setrvávání na tradičních způsobech myšlení, názorech, naukách nebo zásadách chování. To znamená určitý odpor proti zavádění nových věcí a také proti reformám.
Ortodoxie bývá často spojována s náboženství, v tomto pojetí jsou vždy směry, které se samy za ortodoxní označují, například luterská, pravoslavná, ortodoxní židovství a další.


Co je to Ortodoxie? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Ortodoxie. Co znamená pojem Ortodoxie z kategorie Filozofie?

Snažíme se, aby všechny informace byly správné, úplné a aktuální, ale někdy se může stát, že se objeví nějaká nepřesnost. Děkujeme za pochopení. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Ortodoxie s vašimi kamarády, známými a přáteli na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Ortodoxie se nachází v kategorii filozofie

Klíčová slova: co to je, co je to Ortodoxie?, Ortodoxie, heslo, odborné názvosloví, definice, filozofie, odborný výraz, přesný význam, co znamená, filozofie, terminus technicus, termín, názvosloví, popis, slovo, význam pojmu, význam


Pojem Ortodoxie je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Ortodoxie?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Slovem ortodoxie (z řeckého orthos správný, přímý + doxa učení, názor, sláva) se označuje:

♦ trvání na určitých tradičních naukách, názorech, ideologii či chování oproti určitým novotám či reformám (opakem je zde heterodoxie);
♦ v židovství směr, který považuje za určující a závazné učení Talmud a židovskou tradici – viz ortodoxní židovství;
♦ v křesťanství se jako ortodoxní či pravoslavné označují některé východní církve – viz pravoslaví;
♦ v katolické teologii nauka, která se shoduje s učením katolické církve – též pravověrnost;
♦ v evangelické teologii směr, který zůstává věrný nauce reformátorů, např. Martina Luthera či Jeana Calvina – viz luterská ortodoxie;
♦ Ortodoxie (kniha) – kniha britského spisovatele Gilberta Keitha Chestertona z roku 1908

Jiné informační zdroje o pojmu Ortodoxie

Zkusit najít heslo Ortodoxie ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ortodoxie ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Ortodoxie na Google obrázcích

Hledat heslo Ortodoxie ve Wikizdrojích

Zkusit najít Ortodoxie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Ortodoxie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ortodoxie například v metavyhledávači Info.com, v Google překladači, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Ortodoxie? resp. co je to Ortodoxie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ortodoxie, odpověď na dotaz co je to Ortodoxie?. Víte např. kdo to je Dagmar Zázvůrková? Znáte a víte kdo je Gwen Stefani? Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Radíme proto zkusit hledat pojem Ortodoxie v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je filozofie. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie filozofie, filozof busta, ortodoxie, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?