Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Tlumivka. Co znamená pojem Tlumivka z kategorie Technika?

Co je Tlumivka? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Tlumivka?

Tlumivka je druh cívky, která může mít tvar válce nebo prstence. V ní je umístěno jádro, které zvyšuje indukčnost. Tlumivka vyrovnává rozdíl mezi napětími sítě a výboje v zářivce či výbojce.
Při provozu pak výbojka zaručí plný jas po několika minutách po zapnutí a po zhasnutí musí nejdříve vychladnout, jinak by se znovu nerozsvítila. Někdy se tlumivka nahrazuje odporovým předřadníkem.


Co je to Tlumivka? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Tlumivka. Co znamená pojem Tlumivka z kategorie Technika?

Možnost chyb vyhrazena. Text vytvořen pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Tlumivka? Potom se o definici podělte s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Termín Tlumivka se nachází v kategorii technika

Klíčová slova: co je to Tlumivka?, terminus technicus, definice pojmu, odborné názvosloví, termín, vysvětlení, technika, význam slova, přesný výraz, pojem, formulace, heslo, popis, Tlumivka, lexikon, význam, informace, odborný výraz


Pojem Tlumivka je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Tlumivka? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Tlumivka je cívka ve tvaru válce nebo prstence (toroidu). V cívce může být vloženo jádro z feromagnetického materiálu, které zvýší indukčnost cívky. Tlumivka akumuluje ve svém magnetickém obvodu elektrickou (elektromagnetickou) energii.
Tlumivka (cívka) je vlastně spodní propustí. Vodiči cívky prochází snadněji ty složky proudu, které mají nižší kmitočet a vyrovnává průběh proudu při skokových změnách napájecího napětí. Obvykle je vinutí cívky tlumivky zhotoveno z vodivého materiálu s minimální rezistencí (minimální ohmický odpor). Vzduchovou tlumivku není téměř možno magneticky přesytit. Průběh závislosti magnetického toku na proudu je téměř lineární v celém rozsahu. Indukčnost cívky s feromagnetickým jádrem je lineární jen do oblasti plného nasycení. Po dosažení kolene hysterezní křivky indukčnost téměř neroste.

Více informací o pojmu Tlumivka lze najít v následujících zdrojích

Vyhledat heslo Tlumivka na Google.cz

Hledat videa s názvem Tlumivka na Youtube

Hledat výraz Tlumivka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Tlumivka ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Tlumivka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Tlumivka ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Tlumivka například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Tlumivka? resp. co to je Tlumivka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tlumivka, odpověď na dotaz co je to Tlumivka?. Víte např. kdo to je Martin Baxa? Znáte a víte kdo je Václav Hollar? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Tlumivka v jiné sekci než technika. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.