Co je to?
Definice výrazu, termínu Tlumivka. Co znamená odborný pojem Tlumivka z kategorie Technika?

Co je to Tlumivka? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Tlumivka

Tlumivka je druh cívky, která může mít tvar válce nebo prstence. V ní je umístěno jádro, které zvyšuje indukčnost. Tlumivka vyrovnává rozdíl mezi napětími sítě a výboje v zářivce či výbojce.
Při provozu pak výbojka zaručí plný jas po několika minutách po zapnutí a po zhasnutí musí nejdříve vychladnout, jinak by se znovu nerozsvítila. Někdy se tlumivka nahrazuje odporovým předřadníkem.


Co je to Tlumivka? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Tlumivka. Co znamená odborný pojem Tlumivka z kategorie Technika?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Tlumivka je v sekci Technika

Klíčová slova: význam pojmu, význam, synonymum, definice pojmu, formulace, názvosloví, Technika, co je to Tlumivka?, terminologie, heslo, přesný výraz, pojem, co znamená, slovník, wiki, lexikon, slovo, definice


Pojem Tlumivka je v kategorii Technika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Tlumivka? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Tlumivka je cívka ve tvaru válce nebo prstence (toroidu). V cívce může být vloženo jádro z feromagnetického materiálu, které zvýší indukčnost cívky. Tlumivka akumuluje ve svém magnetickém obvodu elektrickou (elektromagnetickou) energii.
Tlumivka (cívka) je vlastně spodní propustí. Vodiči cívky prochází snadněji ty složky proudu, které mají nižší kmitočet a vyrovnává průběh proudu při skokových změnách napájecího napětí. Obvykle je vinutí cívky tlumivky zhotoveno z vodivého materiálu s minimální rezistencí (minimální ohmický odpor). Vzduchovou tlumivku není téměř možno magneticky přesytit. Průběh závislosti magnetického toku na proudu je téměř lineární v celém rozsahu. Indukčnost cívky s feromagnetickým jádrem je lineární jen do oblasti plného nasycení. Po dosažení kolene hysterezní křivky indukčnost téměř neroste.

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít pojem Tlumivka ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Tlumivka ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Tlumivka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Tlumivka ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Tlumivka ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Tlumivka ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Tlumivka například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Tlumivka? resp. co se skrývá pod slovem Tlumivka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tlumivka, odpověď na dotaz co je to Tlumivka?. Víte např. kdo to je Lionel Messi? Znáte a víte kdo je Nigel Farage? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Tlumivka v jiné sekci než Technika. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.