Co je to?
Definice výrazu, termínu Tlumivka. Co znamená odborný pojem Tlumivka z kategorie Technika?

Co je to Tlumivka? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Tlumivka

Tlumivka je druh cívky, která může mít tvar válce nebo prstence. V ní je umístěno jádro, které zvyšuje indukčnost. Tlumivka vyrovnává rozdíl mezi napětími sítě a výboje v zářivce či výbojce.
Při provozu pak výbojka zaručí plný jas po několika minutách po zapnutí a po zhasnutí musí nejdříve vychladnout, jinak by se znovu nerozsvítila. Někdy se tlumivka nahrazuje odporovým předřadníkem.


Co je to Tlumivka? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Tlumivka. Co znamená odborný pojem Tlumivka z kategorie Technika?

Možnost chyb vyhrazena. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Tlumivka se nachází v sekci Technika

Klíčová slova: odborné názvosloví, názvosloví, přesný význam, význam, pojem, Technika, definice, slovo, terminus technicus, informace, definice pojmu, Tlumivka, vysvětlení, formulace, význam slova, terminologie, heslo, co je to Tlumivka?


Pojem Tlumivka je v kategorii Technika, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Tlumivka?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Tlumivka je cívka ve tvaru válce nebo prstence (toroidu). V cívce může být vloženo jádro z feromagnetického materiálu, které zvýší indukčnost cívky. Tlumivka akumuluje ve svém magnetickém obvodu elektrickou (elektromagnetickou) energii.
Tlumivka (cívka) je vlastně spodní propustí. Vodiči cívky prochází snadněji ty složky proudu, které mají nižší kmitočet a vyrovnává průběh proudu při skokových změnách napájecího napětí. Obvykle je vinutí cívky tlumivky zhotoveno z vodivého materiálu s minimální rezistencí (minimální ohmický odpor). Vzduchovou tlumivku není téměř možno magneticky přesytit. Průběh závislosti magnetického toku na proudu je téměř lineární v celém rozsahu. Indukčnost cívky s feromagnetickým jádrem je lineární jen do oblasti plného nasycení. Po dosažení kolene hysterezní křivky indukčnost téměř neroste.

Hledejte pojem Tlumivka v následujících vyhledávačích

Hledat termín Tlumivka ve Wikizdrojích

Najít výraz Tlumivka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Tlumivka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Tlumivka ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Tlumivka na Google.cz

Najít pojem Tlumivka ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Tlumivka například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Tlumivka? resp. jaká je definice slova Tlumivka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tlumivka, odpověď na dotaz co je to Tlumivka?. Víte např. kdo to je Daniel Craig? Znáte a víte kdo je Nigel Farage? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Technika Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.