Co je to?
Výraz, termín, definice slova Citadela. Co znamená odborný pojem Citadela z kategorie Stavebnictví?

Co je Citadela? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Citadela?

Citadela je pojem z oblasti staveb. V italštině slovo citadela znamená malé město. V podstatě se jedná o opevněné jádro rozsáhlé pevnosti, mělo jít o poslední útočiště obránců. Podobné pevnosti se vyskytovaly již ve starověku v řeckých městech, ovšem s názvem akropolis neboli horní město, v Rusku šlo o kreml, ve Španělsku alcázar a v Arábii o kasbu. Slovem citadela bývají označovány také městské hrady ve středověkých městech.
Citadela jako pevnost měla chránit město. Často byla součástí hradeb nebo centra města, mohla stát také na skále nebo vyvýšeném místě. Sloužila nejen jako místo závěrečného odporu, kde po zničení městských hradeb mohla najít útočiště posádka nebo obyvatelstvo, ale mohla se stát sídlem vládce a jeho služebnictva nebo dvora. Pojem citadela se rozšířil z oblasti stavebnictví i do dalších oborů, například literatury, her, zbrojního a lodního průmyslu, hudby, tance a je také názvem italského města.


Co je to Citadela? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Citadela. Co znamená odborný pojem Citadela z kategorie Stavebnictví?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Definici pojmu Citadela sdílejte se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Citadela je v kategorii stavebnictví

Klíčová slova: názvosloví, definice pojmu, definice, odborné názvosloví, wiki, význam, termín, slovník, co je to Citadela?, odborný výraz, co znamená, informace, lexikon, význam pojmu, přesný výraz, slovo, synonymum, stavebnictví


Pojem Citadela je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Citadela? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Citadela (z ital. citadella, malé město) je pevnost chránící město. Může být umístěna uvnitř ve městě nebo být součástí jeho hradeb a často využívá vhodné vyvýšené místo nebo skálu nad městem. Bývala sídlem vladaře a jeho dvora, ale také posledním místem odporu, kam se stahovala posádka města, případně i jeho obyvatelé, když městské hradby padly.
Ve starověkých řeckých městech se taková městská pevnost nazývala akropolis (doslova „horní město“), v arabských městech kasba, ve Španělsku alcázar a v ruských městech kreml.

Linky na jiné informační zdroje

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Citadela ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Citadela ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Citadela ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Citadela ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Citadela na Youtube

Zkusit najít heslo Citadela ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Citadela například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Citadela? resp. jaká je definice termínu Citadela? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Citadela, odpověď na dotaz co je to Citadela?. Víte např. kdo to je David Eddings? Znáte a víte kdo je Kristýna Frejová? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle různých oborů. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je stavebnictví. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?