Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Citadela. Co znamená pojem Citadela z kategorie Stavebnictví?

Co je Citadela?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Citadela?

Citadela je pojem z oblasti staveb. V italštině slovo citadela znamená malé město. V podstatě se jedná o opevněné jádro rozsáhlé pevnosti, mělo jít o poslední útočiště obránců. Podobné pevnosti se vyskytovaly již ve starověku v řeckých městech, ovšem s názvem akropolis neboli horní město, v Rusku šlo o kreml, ve Španělsku alcázar a v Arábii o kasbu. Slovem citadela bývají označovány také městské hrady ve středověkých městech.
Citadela jako pevnost měla chránit město. Často byla součástí hradeb nebo centra města, mohla stát také na skále nebo vyvýšeném místě. Sloužila nejen jako místo závěrečného odporu, kde po zničení městských hradeb mohla najít útočiště posádka nebo obyvatelstvo, ale mohla se stát sídlem vládce a jeho služebnictva nebo dvora. Pojem citadela se rozšířil z oblasti stavebnictví i do dalších oborů, například literatury, her, zbrojního a lodního průmyslu, hudby, tance a je také názvem italského města.


Co je to Citadela? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Citadela. Co znamená pojem Citadela z kategorie Stavebnictví?

Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Citadela? Potom se o definici podělte s kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Citadela se nachází v kategorii stavebnictví

Klíčová slova: význam, synonymum, Citadela, formulace, definice, význam pojmu, terminus technicus, vysvětlení, termín, definice pojmu, odborné názvosloví, slovo, význam slova, co je to Citadela?, lexikon, stavebnictví, co to je, slovník


Pojem Citadela je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co označuje termín Citadela? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Citadela (z ital. citadella, malé město) je pevnost chránící město. Může být umístěna uvnitř ve městě nebo být součástí jeho hradeb a často využívá vhodné vyvýšené místo nebo skálu nad městem. Bývala sídlem vladaře a jeho dvora, ale také posledním místem odporu, kam se stahovala posádka města, případně i jeho obyvatelé, když městské hradby padly.
Ve starověkých řeckých městech se taková městská pevnost nazývala akropolis (doslova „horní město“), v arabských městech kasba, ve Španělsku alcázar a v ruských městech kreml.

Hledejte v dalších zdrojích

Najít slovo Citadela na Google.cz

Vyhledat výraz Citadela ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Citadela ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Citadela ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Citadela ve Wikislovníku

Najít slovo Citadela na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Citadela například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co to je Citadela? resp. co se přesně ukrývá za slovem Citadela? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Citadela, odpověď na dotaz co je to Citadela?. Víte např. kdo to je Trdlo? Znáte a víte kdo je Petro Porošenko? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto hledat termín Citadela hledat i v jiných kategoriích (než stavebnictví). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie stavebnictví, domeček, citadela, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?